Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan İstanbul, sayısız tarihi yapısı ve büyüleyici görünümüyle kente gelenleri kendine aşık eden bir metropol. Bu etkileyici kentte konaklama yapabileceğiniz pek çok seçenek bulunuyor. Bunlar arasında en dikkat çekeni ise butik müze otel konsepti ile konuklarını ağırlayan Eresin Crown Hotel. Şehrin merkezinde bulunan otel, zengin ve kişiselleştirilmiş hizmet imkânlarının yanı sıra turistik yerler ile eğlence ve alışveriş merkezlerine olan yakınlığıyla da oldukça cezbedici.

Eresin Crown Hotel, dünyada iki kıta üzerinde yer alan tek şehir olan İstanbul’un kalbinde, Sultanahmet’te bulunuyor. Türkiye’nin ilk ve tek “Butik Müzesi” Eresin Crown Hotel’de geçmişi MÖ 6-5 yüzyıllara kadar uzanan 49 tarihi eser sergileniyor. Eresin Crown Hotel’in temel kazısı sırasında bulunan ve İstanbul Arkeoloji Müzesi uzmanlarının denetiminde günışığına çıkarılan bu eserler Kültür Bakanlığının izniyle, çıkarıldıkları yerde sergileniyor.

Eresin Crown Sultanahmet Teras
Eresin Crown Sultanahmet Teras

Eresin Crown Hotel, İstanbul

Eresin Crown Hotel, Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait olağanüstü keşifleri sergileyen bir butik müze oteli aynı zamanda. otelin bulunduğu alan Bizans Sarayı’nın sınırları içinde ve tarihi hipodromun hemen arkasında yer alıyor.

Otel inşaatı yapıldığında tarihi bir yapı kalıntısına rastlanıyor. Yüksek öğrenimini ABD ve İngiltere’de yapan, tarihi çevrenin korunması için çeşitli etkinliklerde de bulunan Müberra Eresin’in talimatıyla temel kazısı hemen durduruluyor.

Malta

İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü ve Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na haber veriliyor. Proje değişikliğine gidilerek kazı iki kurumdan gelen uzmanların gözetiminde devam ettiriliyor. Ortaya önce Bizans dönemine ait sarnıç çıkıyor. Sarnıcın inşasında Roma dönemine ait devşirme malzemenin kullanıldığı anlaşılıyor.

Otel sadece bir müze değil aynı zamanda bir sergi salonu olarak da düzenlenmiş. Otel içerisinde sergilenen Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait tarihi ve mimari eserlerin dışında odalarda ve ortak kullanım alanlarında da İngiltere’deki Londra British Museum‘da bulunan Osmanlı İmparatorluğuna özgün seramiklerin tek orijinal kopyalarının yer aldığı muhteşem bir koleksiyonu konuklarına sunuyor.

eresin crown hotel istanbul
sultanahmet eresin crown
eresin crown otel
eresin crown hotel

Beş yıldızlı otelde, elli dokuz misafir odası ve beş süit bulunuyor. Eresin Crown Hotel özel eşyalar ile otel göz alıcı güzellikte dekore edilmiş. Misafirlerine yalnızca kişiselleştirilmiş kalite, hizmet ve konfor sunan bir otelden çok daha fazlasını sunuyor.

Bir otelden çok daha fazlası olan Eresin Crown’da eski döneme ait birçok örneğe rastlamak mümkün. Column Bar, olağanüstü arkeolojik buluntuların ve özellikle de ikinci ve üçüncü yüzyıllardan kalma Erotes’in Yası’nı temsil eden, iki köşe Actoreria Kapakları’nın sergilendiği çok özel bir mekân.

Bu kapakların bir de hikâyesi var: Bir evde bebek doğduğunda kapıya gülen melek figürünün bulunduğu Actoreria Kapağı, cenaze olduğunda da ağlayan Actoreria Kapağı konurmuş. Bu tarihi atmosferde kahvenizi yudumlamak büyük bir zevk.

müze otel eresin crown
muze otel istanbul eresin

Bir diğer yeme-içme mekânı ise, Eresin Crown Mozaik Restaurant. İsmini milattan sonra beşinci veya altıncı yüzyıldan kalma, tarihi Bizans mozaiğinden alan mekânın mozaikleri balık motifi ile dekore edilmiş. Bu mozaiğin, Büyük Bizans Sarayı’nın içindeki avlunun, belki de dini bir yapının veya bir koridorun bir parçası olduğu düşünülüyor.

Adalar, Marmara Denizi ve Sultanahmet Camii’nin muhteşem profiline bakan Mozaik Teras Restaurant; Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinin tarihi ve mimarı başyapıtlarını sergiliyor.

istanbul eresin crown
Mozaik Teras Restaurant
istanbul eresin crown teras

Sultanahmet Crown Eresin Hotel, İstanbul

Küçükayasofya Caddesi No: 40 34122 Sultanahmet, İstanbul
Telefon: +90 (212) 638 4428 | Faks: +90 212 638 0933
Web: www.eresin.com.tr/eresincrown/

İstanbul’un tarihi Sultanahmet Semtinde yer alan, şehrin ana turistik, eğlence ve alışveriş bölgelerine yakın olan Eresin Crown Hotel, bu avantajlarının yanı sıra Sultanahmet Camii, Ayasofya, Hipodrom ve Topkapı Sarayı gibi dünyaca ünlü turistik yerlere da yalnızca kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Keyif alacağınıza eminim.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz