Kuzey Ege‘de kendine has tarihi ve kültürel dokusunu korumayı başaran tatil merkezlerinden Ayvalık‘ta, eski bir Rum evinde hizmet veren Macaron Konağı, 9 odalı bir butik otel. 1800’lü yıllarda inşa edilen tarihi yapı, mübadele sonrasında Türk sahipleriyle tanışmış.

İnşa edildiği dönemdeki gibi korunarak restore edilen Macaron Konağı’nda tavan, cumba, döşemeler, kapılar, merdivenler ve ferforjeler zamanda yolculuğa davet ediyor. Farklı bitki, çiçek ve ağaçlarla bezeli bahçe ise Macaron Konağı’nın hoş atmosferini oluşturuyor.

Macaron Konağı

Otelin taze otlarla, yöresel ekmek, atıştırmalık ve meyve ve sebzelerle sunulan açık büfe kahvaltısı, misafirlerin her biri ile ayrı ayrı ilgilenen sahipleri Macaron Konağı’nı ev sıcaklığında bir ortama dönüştürüyor.

Macaron Konağı, Ayvalık

Ayvalıklı olmasalar da Ege kültürüne yakın birer Ayvalık sevdalısı olan Serap ve Yavuz Tuncay çifti, yıllarca Türkiye ve dünyanın pek çok yerinde çalıştıktan sonra İstanbul’un karmaşasından kaçıp Ayvalık’a sığınanlardan. Bir başka hayat özlemiyle, daha rahat yaşayıp daha uzun süre tatil yapabilecekleri bir yer ararken İstanbul’a yakınlığı nedeniyle Ayvalık’ta yaşamaya karar vermişler.

Malta

Mimar olan Serap Hanım ve inşaat mühendisi olan Yavuz Bey’in iş hayatı hep şantiyelerde geçmiş. Özellikle Serap Hanım, okuldan mezun olduğu günden bu yana otel projelerinde mimar ve proje danışmanı olarak çalışmış, önemli yapıların restorasyonunu gerçekleştirmiş. Hayat bu ya, Ayvalık onların kendi otelleri için mesleklerini konuşturmalarına fırsat vermiş.

Serap Hanım ve Yavuz Bey, karar vermelerinin ardından araştırmalara başlamış ve tarihi Ayvalık evlerinin kültürel dokusuna hayran kalmışlar. Macaron Konağı’nı ise Almanya’da yaşayan ev sahiplerini Ayvalık’a gelmeye ikna edecek kadar beğenmişler. Dört gün gibi kısa sürede konağı alan Tuncay çifti, bir önceki yıl tapudan dönen alıcının vazgeçmesine pek sevinmişler.

Otel amacıyla almadıkları bu tarihi konağın planını çıkarırken, kullanılabilir odalarının ve yaşam alanlarının olduğunu gördüklerinde, kendilerini tamamı ile emekli etmemek adına konağı butik otele çevirme kararı almışlar. Macaron Konağı, normal Ayvalık evlerinin iki katı büyüklüğünde. En fazla dört-beş odası bulunan diğer Ayvalık evlerinin aksine dokuz odası bulunan konağın, zamanında iki ailenin yaşadığı bir yuva olduğunu kendilerinden önceki sahiplerini araştırıp bulduklarında öğrenmişler.

Restorasyonunun ardından 2014’te İstanbul’daki evlerini kapatıp tamamen Ayvalık’a yerleşen Serap Hanım ve Yavuz Bey, oğulları Oğuzcan ile Bilge’nin düğünü de otelde yapmış.

Macaron ismi nereden geliyor?

Otelin işletmecisi Serap Hanım, yazdığı öykü ve romanlarıyla tanıdığımız, gazetelerde köşe yazarlığı yapan akademisyen Feyza Hepçilingirler ile tanışmasına kadar geçen süreçte isim bulmak için çok düşündüğünü, muhtarından esnafına Ayvalık eşrafına danıştığını ve internetten araştırma yaptığını söylüyor.

Konağın bulunduğu Macaron Sokağı’nda doğan Feyza Hepçilingirler, bu şirin otelin adının ‘macaron’ bitkisinin Türkçe ismi olan ‘Mercan Köşk’ olmasını uygun görmüş. Serap Hanım ise macaron kelimesinin Latincede ‘Marjoron’ Yunancada ise ‘Majarona’ olarak yazılan, halen Türkçe ve Rumcada kullanılan, yaşayan bir kelime olduğu bilgisine ulaşmış.

Ayvalık sakinlerinin, soğuk algınlığına ve sindirim sistemine iyi gelen macaron çayını sıklıkla tükettiğine tanık olmuş, Midilli Adası’na ziyaretlerinde Marjarona adında bir restoran, Alaçatı’da ise Mercan Köşk isminde bir otel olduğunu görmüş. Böylelikle adının doğrudan Macaron Konağı olmasına karar verilmiş. Konağın şirin bahçesine macaronlar dikilmiş. Her sabah çeşit çeşit zeytin, peynir ve ekmekle hazırlanan kahvaltılarda ise macaron çayı hiç eksik edilmiyor.

Ayvaık Macaron Konağı

Macaron Konağı’nın ziyaretçileri daha çok Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa gibi büyük şehirlerden. Açıldığı günden bu yana dünyanın farklı yerlerinden onlarca misafiri ağırlayan otel, evcil hayvan da kabul ediyor.

Göz at: Cunda Adası’na nasıl gidilir
Göz at: Ayvalık’a nasıl gidilir

Macaron Konağı
Adres: Hayrettin Paşa Mahallesi, 13 Nisan Caddesi, 18. Sokak
No: 54, Ayvalık, Balıkesir Web: macaronotel.com
Tel: +90 (266) 312 77 41

Ayvalık’ın tarihi geçmişini yansıtan bir mahallede, tarihi bir atmosferde yer alan Macaron Konağı, Ayvalık tatili planlayanlar için ideal bir seçim. Otel misafirlerine yaklaşım, özenle hazırlanan kahvaltı çeşitleri, tertemiz odalar ve mis gibi bahçesiyle Macaron Konağı, Ayvalık’ın en güzel butik otellerinden.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz