Danum Valley, Borneo Adası‘nın Sabah Eyaletindeki Lahad Datu şehrinden ulaşabilen, adanın koruma altındaki en önemli iki orman rezervlerlerinden birisi. Sadece bilim insanları ve araştırmacıların girişine izin verilen bu korunmuş orman bölgesi, sahip olduğu eko sistem ile görülmeye değer bir yer.

Burası dünyanın en zengin canlı hayatına sahip geriye kalan el değmemiş birkaç yerinden biri. 43 bin hektarlık alana kadar yayılan tropikal ağaçlar arasında Sumatra gergedanı, Asya filleri, orangutan, uçan lemur, leopar, sarı havlayan geyik, cüce geyik, sakallı domuz, Malay civet, uzun kuyruklu makak, dumanlı pars, bison, dev uçan sincap, Malaya güneş ayısı, su samuru ve proboscis maymunu gibi sadece buraya özgü memelileri barındırıyor.

Danum-Valley-Borneo
Danum Vadisi, Borneo

Mağaraları, şelaleler ve egzotik orkid çeşitlerini bu korunaklı vadide görebiliyorsunuz. Bunlara ek olarak 275’ten fazla kuş çeşidi, çok çeşitli bitki ve ağaç çeşitleri, rengarenk kelebekler ve çiçekleri de ekleyince cazibeyi tahmin edebilirsiniz sanırım.

Malezya’nın %60’ı ormanlarla kaplı. Ülke her yıl 140 bin hektardan fazla ormanını kaybediyor. Bu oran yılda %65 ortalama oranlara denk geliyor. Şehirlerin yayılması, tarım için alan açılması yanında palm yağı elde etmek için ormanlar yok edilip yerine palmiyeler dikiliyor. Ormanların ancak %11’i bozulmamış, saf halde bulunuyor.

Sarawak ve Sabah hükümetlerinin bu tropikal ormanları korumak için gerekli düzenlemeler yapmalarından sonra Endonezya dünyanın en büyük tropikal ağaç ihracatçısı konumuna oturmuş.

Danum-valley-Hornbill
Hornbill, Danum Valley, Sabah, Borneo

Malezya’da orman alanları 3 bölüme sınıflandırılmış. Birincil orman olarak adlandırılan primary forestry içerisinde tamamen doğal hayatı barındıran yerleşime izin verilmeyen park ve konservasyon alanlarından oluşuyor. Bu ormanlar el değmemiş ve bozulmamış durumdalar.

Malta

İnsan etkisinden uzakta olan bu ormanlardaki ağaçlar çok uzun olduklarından orman tabanında bitkiler yeterli ışık alamadığından yeterince büyüyemezler. Birincil orman alanlarının tabanı bu yüzden genelde temiz ve açık durumda. Çok zengin çeşitlilikte canlı hayatına ev sahipliği yapıyorlar.

İkincil olarak adlandırılan secondary forestry ise birincil orman benzeri alanda limitli yerleşime ve turizm aktivitelerine izin verilmiş yerler için kullanılıyor. İnsan etkisiyle veya bazı doğal sebeplerden zarar görmüş ormanlar yine bu sınıfta yer alıyor. Ağaçları yeteri kadar büyük olmadıklarından orman tabanına sızan ışık, orada diğer bitkilerin yetişmesine imkan sağlıyor.

Danum-Vadisi-Malezya
Danum Valley, Borneo, Malezya

Jungle kelimesi daha çok bu tarzdaki ormanlar için kullanılıyor. Birincil ormanlar kadar zengin canlı hayatı olmasa da zengin canlı hayatını içerisinde barındırıyorlar.

Borneo’da milli park ve konservasyon alanlarına giriş için mutlaka önceden permit (izin) almanız gerekiyor. Her park için belli sayıda ziyaretçiye izin veriliyor. Herhangi bir toplu taşıma aracı bulunmuyor, ancak organizasyonlarla oraya gidebiliyorsunuz. Bu organizasyonlar genelde bir tane olduğundan fiyatlar oldukça yüksek. Konaklama, yemek, kılavuz, giriş ücretleri derken abartılı fiyatlarla karşılaşabiliyorsunuz.

Lahad-Datu-Borneo

Mabul Adası‘nda dalıştan sonra bulunduğum Semporna kasabasından ayrılıp yönümü Lahad Datu’ya çevirdim. Semporna otobüs terminaline geçip minibüse atladığım gibi 3 saat sonra oradaydım. Oradayım ama elimde ne doğru dürüst bilgi ne de bir plan vardı.

Önce otobüs terminali yakınındaki Tabin Lodge adındaki otele gidip göz attım. Oda fiyatı 25 Ringgit (15TL) ve kahvaltı buna dahil değil. Burada kalıp kalmayacağıma pek emin değilim. Önce neler yapabilirim onu araştırıp ona göre karar vereceğim.

Lahad Datu havalimanının karşısındaki Fajar adlı çarşıda bulunan ofisinde erken rezervasyon yaptırmak istedim. Hep yollarda olunca günlerden ne olduğunu da kolayca unutuveriyorsunuz. Bugün Pazar olduğundan yapacak bir şey olmadığını anlayınca gerisin geriye o sıcağın altında yarım saat daha yürüyüp Tabin Lodge oteline gidip yerleştim. Yazmak, araştırmak, okumak zamanı.

Ne çok yer gezilecek yerler ve görülesi güzellikler var Sabah’ta! Neden bu kadar pahalısın sen Borneo!?

Fotoğraflar Flickr: flickr@paulconcannon

Day 438, Borneo:26. Lahad Datu, 16 Ekim 2011, Pazar

Önceki blog yazısıMalezya-Singapur Turu Gezi Rotam
Sonraki blog yazısıExotic Tabin Wildlife, Sandakan
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın