Si Amil Adası (Siamil Island), Borneo Adasında bulunan, en iyi dalış merkezlerinden birisi. Semporna kasabasının 35 km güneydoğusundaki adaya botlarla ulaşılabiliyor. Dünyanın en iyi dalış noktalarından ünlü Sipadan Adasına ise 1 saat uzaklıkta bulunuyor. Si Amil Adası, başka bir yerde pek bulanamayacak sıra dışı deniz canlılarına sahip mükemmel resifleri sunuyor.

Buradaki adalar arasında, üzerinde hem tepe olup hem de yağmur ormanlarıyla kaplı tek ada. Si Amil Adası üzerinde II. Dünya Savaşından kalma Japonların inşa ettiği eski bir balık fabrikası bulunuyor. Plajın önünde, kazanlı eski bir gemi enkazı, dalış severlerin ilgi odağı. Mükemmel görünürlük dolayısı ile denizaltı canlı yaşamı çok iyi gözlenebiliyor.

Siamil Adası

Konakladığım Mabul Adasındaki Scuba Junkie dalış okulunun teknesiyle adaya gittim. Mabul Adasına yaklaşık 1 saatlik bir bot sürüş uzaklığında olan Siamil Adasının plajı beyaz kumlarla kaplı. Bu plaj istiridye kabukları ve mercan kırıkları ile dolu. Öyle ki sadece birkaç metrelik alanda yüz binlerce irili ufaklı deniz kabuğu görülebiliyor

Si Amil Adası, Sabah

Si Amil Adası, yemyeşil ormanı ve terk edilmiş II. Dünya Savaşı yapıları ile dalışçılar arasında ilgi gören bir ada. East Point, Celebes Reef, Maratua Reef ve Jefferys Reef dahil olmak üzere dört ana dalış alanına sahip. Si Amil, başka hiçbir yerde kolayca bulunamayan sıra dışı yaratıklarla dolu mükemmel resiflerde dalış imkanı sunuyor.

Malta

Si Amil’de yerleşim yok ama Malezya ordusu adada 1952’de inşa edilmiş eski bir deniz fenerinden çok uzakta olmayan bir üs tutuyor. Ayrıca bölgede geniş bir maymun ailesine ev sahipliği yapan tek ada. Yakınlardaki Danawan Adasında ise bin beş yüze yakın deniz çingenesini Bajau Laut yaşıyor.

Yılın hemen her ayında dalış için uygun bir ada. Mart-ekim ayları daha iyi bir dalış deneyimi için en uygun zamanlar. Dalış yaptığım Ekim ayının ortalarında visibilite 15-20 metre arasında ve deniz sıcaklığı ise 28 dereceydi.

Burası yine köpekbalığı görmek için de uygun bir dalış noktası. Çoğunlukla gece görülebilen Bamboo köpekbalıkları için gece dalışı almak lazım. Renkli deniz hayranları ve sert mercanlarla dolu hafif eğimli resif boyunca yüzerken gözlerinizi bambu köpekbalıkları için açık tutun.

Si Amil Adası

ⓘ Mabul Adasında konaklayabileceğiniz yerler arasında Spheredivers Scuba & Leisure, Mabul Backpackers ve Borneo Divers Mabul Island Resort otellerine göz atabilirsiniz.

Kaldığımız Mabul Adasından saat 8.15’te tekneyle Si Amil Adasına doğru yola çıktık. Su masmavi, yeşil, turkuaz, kısaca rengarenk ve büyüleyici. Adanın kıyısına yakın yere teknemiz demir attı.

Bu defa dalış hocası badim Lidya. Diğer 6 kişilik gruptan ayrı olarak sadece ikimiz birlikte dalıyoruz. İlk dalışımda onun gerisindeydim, ikincisinde yanında, üçüncüsünde ise kendi başıma deniz tabanında ki canlıları inceliyordum. Dalış yaptığımız noktalar kıyıya oldukça yakın yerlerdi.

Si Amil Adasında mercan resifleri duvarları görünmese de deniz altındaki yaşamı yakından keşfetmek için inanılmaz bir deneyim oldu benim için. Beyaz kuma sahip deniz tabanında saklanmış ve avlanan o kadar çok sayıda canlı var ki onları o kadar yakından incelemek, izlemek keyif verici.

Siamil Adası, Borneo

İlk dalış sonrası Si Amil Adasına çıkıp çay ve kek molası verdik. Sonrasında ikinci dalış ve tekrar adaya çıkıp öğlen yemeği molası. Yemekler konteynerlere yerleştirilmiş, ağaç dibinde gölgede yemeğimizi yedik.

Grupta benim dışımda dalmaya gelmiş sekiz kişinin altısı İngiltere’den. Grup olarak birlikte dalış gezilerine çıkıyorlarmış. Ada’da on günlük konaklama dahil bir paket satın almışlar ve toplamda altmışa yakın dalış gerçekleştirecekler. Hepsinin kendi dalış kıyafetleri varmış ve seyahatlerinde birlikte götürüyorlar.

Son dalışımda dive masterim Lidya’dan tamamen bağımsız olarak deniz tabanını tarayarak geçirdim. O ise arada gördüğü şeylere dikkatimi çekmek için beni yanına çağırıyordu.

Bundan önceki hemen tüm dalışlarımda 5-6 kişilik gruplar halinde daldığımdan çoğunlukla ekip üyelerini takip etmek zorunluluğu vardı. Birbirimize çarpmamak, mesafeleri korumak endişesi ile geçen dalışlarımın aksine bu adada deniz altındaki renkli hayata daha rahat odaklanabildim.

Deniz altındaki kamufle olmuş canlıları ararken ve izlemek oldukça keyifli oldu.

Borneo-Siamil-Adasi-Diving
Si Amil Island Diving

Si Amil Adasında hayatımın en güzel dalışlarından birini gerçekleştirdikten sonra kaldığımız Mabul Adasına döndük. Ünlü Sipadan Adasında dalış yerine bütçemi Mabul ve Siamil için ayırdığımdan pişman olmadım. Sipadan’ı görürsem belki fikrimden vaz geçebilirim ama şimdilik o da başka bir zamana kalsın.

Si Amil Adası dalışı sonrasında normalde Semporna’ya dönmeyi planlamıştım, ancak lezzetli yemekleri, şahane plajı ve keşfedilecek Mabul Balıkçı Köyü varken ayrılmak olmazdı.

Yerel halkın arasına karışmayı ve incelemeyi seviyorum. Adadaki resort arazilerinin dışındaki kısımda, water village olarak anılan, su üzerine kurulmuş evlerden oluşan köyleri keşfetmek gerek.

Day 437, Borneo:25. Semporna, 15 Ekim 2011, Cumartesi

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz