Tanımadığınız birini evinizde misafir eder misiniz!?
Peki ya daha önce hiç tanışmadığınız birinin evinde uyur musunuz? 

Peki daha önce hiç tanımadığınız biri sizi eve davet etse gider misiniz?

Peki hiç tanımadığınız insanlarla pikniğe gider misiniz? 
Ben bunların hepsini yaptım ve dahası…

Couchsurfing, herkese tavsiye edebileceğim bir konukseverlik ağı. Seyahat tutkunlarının bir araya geldiği bu ağ sayesinde, bazen gittiğim yerleri bir turist olarak değil de oranın yerlisi gibi yaşayabilme fırsatı yakalıyorum, bu bana büyük keyif veriyor.

Gidilen coğrafyanın dokusuna uzak, lüks turistik tesislerde kalıp, kısıtlı zamana sıkıştırılarak yapılan turlar, daha çok tüketime yönelik tatil gezmesi oldu günümüzde. Gidilen ülkeler, kalınan oteller farklı olsa da edinilen deneyimler benzer çerçevede kalınca, bir süre sonra bu kendini tekrar eden aktivitelermiş hissi verebiliyor.

Couchsurfing Deneyimi

Yaklaşık 3 yıldır Couchsurfing.org sitesinin aktif bir üyesiyim. Farklı ülkelerde Couchsurfing deneyimi yaşadım; misafir oldum, misafir ettim. Couchsurfing aracılığıyla tanıştığım ve evlerinde misafir olduğum arkadaşlar sayesinde, çok şeyler öğrendim ve unutulmaz Couchsurfing anıları hafızamda yer etti.

Uzun süreli seyahat eden gezginler bir süre sonra unutmaya başladıkları aidiyet hissini tekrar yaşamak istediğinde bunu deneyimleyecek en güzel yöntemlerden biri Cocushsurfing Hiç tanımadığınız topraklarda, tamamen farklı kültürlerde uzun süre seyahat etmek kolay olmayabiliyor. Couchsurfing sayesinde bu yabancılık bir ölçüde aşılabiliyor. Şehirler sadece gezilen ve görülen yerleriyle değil, insanlarıyla da aklınızda yer edebiliyor. Gittiğim şehirde hiç kimseyi tanımıyorken, şehirden ayrılırken bir çok arkadaşım olmuştu.

Çok okuyarak, çok gezerek bilgimize bilgi katabiliyoruz. Bir ülke hakkında bilgi gerektiğinde okuyup araştırmalar yaparak bilgi sahibi olabiliyoruz. İmkan ve fırsatımız olduğunda atlayıp o ülkeye gidip, güzellikleri, sokakları, çarşı-pazarı keşfediyoruz. Bunun bir adım ötesi ise edinilen bilgileri bizzat deneyimlemek. Yerel halktan uzakta bir gezi aslında eksiktir; sadece sokakta insanları gözlemleyerek kültürü anlamaya çalışmak da yeterli olmayabiliyor. Kültürün içine derinlemesine dalmak için insanların ev içerisindeki yaşamlarını görmek gerekiyor. Bu noktada Couchsurfing benzersiz fırsatlar sunuyor.

Bugün internet sayesinden dünyanın dört bir yanından yeni arkadaşlar bulma imkanına sahibiz. Konukseverlik siteleri ise bunun bir adım ötesini; kültür alışverişi ve paylaşımı yapabilme fırsatı veriyor. Gidilen coğrafya hakkında rehber kitaplarda geçmeyen detayları yakalama böylelikle mümkün oluyor.

Ne zaman geriye dönüp Couchsurfing deneyimlerime baksam güzel şeyler anımsıyorum. Bazı şeyleri sadece görerek değil, deneyimleyerek yaşama fırsatı yakaladığımı görüyorum. Yeni şeyler keşfetmeyi sevenler, rutin hayatlarına renk katmak isteyenler hemen denemeli. Evinizdeki koltuğunuzda uyuyan kişi bir fotoğrafçı, bir film yapımcısı veya iyi bir aşçı ya da çok yetenekli bir müzisyen olabilir.

Couchsurfing-İran-Tebriz
Couchsurfing Pikniği, Tebriz, İran.
Indonesia-Jakarta-couchsurfing
Couchsurfing, Jakarta, Endonezya
Couchsurfing-Australia-Sydney
Neeraj, Dan ve Christine. Sidney, Avustralya
New Zealand-Wellington-Yeni Zelanda-Couchsurfing
Simon ve arkadaşları ile akşam yemeği buluşması, Wellington, Yeni Zelanda

Seyahat edenler için alternatif konaklama ve kültür alışverişi platformu olan Couchsurfing ağını öğrenin, öğretin. Bunun için dil bilmenize gerek yok. Yurtdışından veye ülkemizden gezginleri misafir edin, yeni insanlar tanıyın, onların hikayelerini dinleyin. Paylaşım ekonomisine katkıda bulunun.

Yorum kısmına Couchsurfing deneyimlerinizi yazabilirsiniz.

9 YORUM 💬

 1. Ben 3 ay önce üye oldum. Alanya da çok güzel denize yakın bir evim, arabam ve 4 lisanım var. Ancak daha 1 misafir alabildim. Acaba daha çok insana nasıl ulaşabilirim bilmiyorum.

 2. Kemal Bey, biz eşim ve ben halen 30.yılını çalışan devlet memuruyuz. Bu güne kadar zaman ve maddi durumumuz elverdiğince gezmeye çalıştık. Bir kaç yurt dışı gezisine turlarla katıldık. Bunlar 3-5 günlük bir veya 1 haftalık turlardı. Artık yaşımız bir hayli ileri olduğundan elimiz ayağımız tutar iken daha fazla gezmek istiyoruz. Ancak maddi olarak imkanlar biraz kısıtlı. Takdir edersiniz, zamanımızda memur olup da yılda bir kere bütçesinden ayırıp tatil yapmak her kişinin harcı değil. Ama biz gezmeyi çok seviyoruz. Değişik ülkeler görmek ve onların kültürlerini tanımak çok güzel.

  Biz couchsurfing sitesinin varlığından 3-5 senedir haberdar olmamıza ve de bir yıl önce eşim üye olmasına rağmen, İngilizcemizin yeterli olmaması, yaşımıza uygun kişilerin burada daha az olması (genelde hep gençler bu işi yapıyor), güvenlik konusundaki tereddütlerimiz vb. gibi nedenlerle bu işi erteliyoruz.

  Ben zaman zaman gezi sitelerini açıp okumayı çok seviyorum. Sizin sitenizi yeni keşfettim. seyahatleriniz ve anlatımınız güzel. Couchsurfing deneyimleriniz bize biraz cesaret verdi. İnşallah Mart sonunda, ilk defa kendimiz yapmayı planladığımız Roma gezisi için Couchsurfing şansımızı bir deneriz. Sizi takibe devam edeceğiz.

  Bol gezmeli iyi günler diliyoruz.

 3. İlk couchsurfing deneyimimi Fransa’da evsiz kaldığımda yaşamıştım. O an evsiz olduğum için güven problemi yaşama lüksümde yoktu 🙂 İyiki de öyle olmuş ve couchsurfingle tanışmışım diyorum.

 4. İlk CouchSurfing deneyimim 30lu yaşlarda bi bayanın Ankara’daki evine olmuştu ve artık Ankara’ya gittiğimde bir evim var diyebilirim. Arkadaşlığımız hala sürüyor ve onunla tanıştığım için çok memnunum. Evet, ilk başta ben de çok çekinerek, düşünerek ve ürkerek davrandım ama evine gideceğiniz kişinin referanslarını iyi okursanız bu sorun tamamen ortadan kalkıyor. İlk evime misafir ettiğim kişi ise Arnavutluk’tan gelen 70 yaşında bir bayandı (Ben 21 yaşındayım). Ailemle yaşadığım eve kabul ettim okul tatili dolayısıyla. Annemin yemeklerinden, abimin espiritüelliğinden ve babamın misafirperverliğinden çok memnun kaldı Türkiye’de bir kızım var benim şu an diyor.

  Eğer kabul edeceğiniz insanı da doğru seçerseniz hiçbir sorun olmuyor. Kesinlikle denenmesi gerekir 🙂

  • Couchsurfing işte böyle ne güzel deneyimler ve yeni arkadaşlıklar sağlıyor. Profillerde yer alan bilgiler, daha önceki Couchsurfing deneyimlerinden alınan referanslar ve vouch olayı güvenilirlik için başlıca faktörler. Ben kişilerin gezip gördükleri yerlere de dikkat ediyorum. Özellikle merak ettiğim ve gezi planımda olan yerlerden kişiler çok iyi bilgi kaynağı sağlayabilirler.

   Tatil için bir ülkeye gitme planı yapanlar, yine o ülkeden veya şehirden evlerine Couchsurfer alırlarsa ileride o şehre gideceklerinde muhtemelen kalacakları ve kendilerine rehberlik yapacak birilerini kolayca bulabilirler. Bu durumda herkes kazanmış da oluyor.

   Kesinlikle denenmeli. 🙂

 5. Merhaba arkadaslar,
  Ben Tayland Chiang Mai’de yasiyorum, bir coffe bar isletiyorum Her hafta Cuma aksami Couchsurfing benim dukkanimda bulusuyor. Umarim sizi de bir gun agirlama imkanim olur. 🙂 Herkese tavsiye ediyorum, her Couchsurfing uyesi gercekten nezih insanlar. Her hafta farkli bir grupla tanismak harika bir duygu. Artik eskisi gibi traveling yapmiyorum ama hanci hesabi tum travelingciler bende toplaniyor 🙂

  • Şafak Bey, Keşke daha önce bilgim olsaydı. Geçen yıl 3 gün kadar Chiang Mai’de kalmıştım, belki tanışma fırsatımız olurdu. Orada köşede bir cafe restorana gidip bir şeyler yemiştim. menüler Türk yemeklerinden oluşuyordu. Sorduğumda cafe sahibinin Türk olduğunu söylemişlerdi. Kimbilir belki sizin cafeydi 🙂

   Gün olur tekrar yolumun oraya düşeceğine eminim. Selamlar.

 6. Şu Couchsurfing olayına ben de giriyorum artık. Kullanma sırası bana da geliyor. Yakında kendi evime taşınıyorum ve böylece artık dünyanın kim bilir nerelerinden misafir ağırlayacağım. Heyecanlıyım 🙂

  İngilizcem pek iyi sayılmaz, şu ana kadar hiç yabancı bir arkadaşım olmadı. Ben de sizin gibi arkadaşlar edinmek istiyorum. Renk istiyorum renk 🙂

  • Couchsurfing sitesini seveceğinize eminim. Dili pek sorun etmeyim, anlaşmanın yolu bulunur elbet. Çok dil sorunu yaşadığınızdaGoogle Translate kullanabilirsiniz. Android kullanan bir smartphone veya iPhone kullaniyorsaniz eger çok sayıda ücretsiz dil uygulamları var.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın