Son yıllarda üniversite, yüksek lisans eğitimi ya da yabancı dil kursu gibi seçenekler için yurt dışına giden kişi sayısı arttı. Eğitimi sırasında konaklamaya fazla para harcamak istemeyenlerin tercih ettiği alternatifler arasında yer alan homestay, daha ekonomik bir deneyim sunması nedeniyle popülerleşmeye başladı.

Yeni Zelanda‘nın Auckland şehrinde 6 ay süren İngilizce kursumun ilk 3 ayında Yeni Zelandalı bir ailenin yanında ilk yaşadım. 2015 başlarında yine İtalya’nın Milano şehrinde 1 haftalık İtalyanca dil eğitimim sırasında da İtalyan bir aileyle kalma fırsatım oldu.

Auckland, Yeni Zelanda
Auckland, Yeni Zelanda’da okuldan arkadaşlarımla

Yurt dışına gitmenin kolaylaşması ve eğitim seçeneklerinin artmasıyla birlikte başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Amerika, Avustralya, İngiltere, Kanada ve Yeni Zelanda gibi yerlere ülkemizden çok sayıda öğrenci gidiyor. İster dil eğitimi, ister üniversite veya akademik kariyer için olsun yurtdışında yaşamaya başlayan öğrenciler için homestay konaklama barınma konusuna alternatif bir çözüm. Homestay konaklama burada sadece kalacak bir yer anlamına gelmiyor elbette. Başlıbaşına bir dili ve kültürü olan homestay konaklamanın da bir çok kuralı var.

Aile yanında konaklama anlamına gelen homestay, gidilecek yabancı ülkede yaşayan ailelerin kendi evlerinde öğrenciler için ayırdığı odaları kapsıyor. Öğrencilerin kalabileceği standartta, belirli aralıklarla denetlenen odalar hem gidilen ülkenin kültürünü deneyimlemek hem yabancı dil pratiği yapmak açısından da avantaj sağlıyor.

Malta

Homestay Nedir
Milano’daki homestay odam

Homestay nedir

Sisteme dahil olan ailelerin kendi ihtiyacından çok odaya sahip olması temel kural. Evini yabancılara açan bu kişiler, öğrenci için yatacak yatak, çalışma ortamı, banyo gibi temel ihtiyaçların yanı sıra tercihe göre yemek hizmetini de sağlamak zorunda.

Aileler arasında genç, yaşlı, çocuklu, çift ya da tek yaşayan bir ev düzeni ile karşılaşmak mümkün. Çift ya da tek kişilik oda seçeneklerinin bulunduğu sistemde çift kişilik bir odayı seçmek, başka bir öğrenciyle iletişimin sağlanması açısından avantaja dönüşebilir. Tek kişilik oda, yalnız kalmak isteyenler için iyi bir seçim olurken, çift kişilik odanın daha ekonomik olduğu da bir gerçek.

Homestay aile
Homestay aile

Yurtdışında eğitim alan kişilerin en büyük sorunu ve ihtiyacı yabancı dil konusundaki pratik. Aile yanında konaklama seçeneği yabancı dil pratiği ile eğitim alınan ülkenin yerel kültürünü yakından tanımak için önemli bir fırsat sunuyor.

Homestay’de yemek seçenekleri

Öğrenciler için eğitim ve barınmayla beraber en önemli sorunlardan biri olan yemek, homestay sisteminde otel mantığıyla çözülüyor. Öğrencinin seçimine göre belirlenen öğün düzeni tam pansiyon (full board), yarım pansiyon (half board) ya da yalnızca kahvaltı (breakfast) seçeneklerini kapsıyor.

Homestay Nasil
Homestay evde pişirdiğim yemeğim ve masam (2015)
Homestay-Nedir-Kurallar
Auckland odam, Yeni Zelanda (Aralık 2010)

Tam pansiyon seçeneğinde aile haftanın 7 günü boyunca, sabah, öğle ve akşam yemeklerini öğrenciye servis etmekle yükümlü. Yarım pansiyonda öğle yemeği hariç olmak üzere kahvaltı ve akşam yemekleri öğün kapsamında. Birçok ülkede homestay konaklama bu şekilde işliyor.

Sadece kahvaltı isteyenler ise sabah dışındaki tüm öğünlerini dışarıda yemek zorunda. İtalya’da kaldığım homestay sadece kahvaltı yemek seçenekleri içerisindeydi.

Seçenekler maliyet, ders programı ve damak tadı gibi faktörlere göre tamamen öğrencinin tercihinde. Homestay kalınan evde buzdolabının bir rafı homestay öğrencisine verilir. En yakın markete gidin ve ihtiyacınız olan alışverişi yapıp rafınızı çekinmeden doldurun.

Homestay Ev
Homestay evim, Yeni Zelanda

Homestay’de dikkat edilmesi gerekenler

Homestay sisteminde öğrencilerin dikkat etmesi gereken bazı durumlar bulunuyor. Homestay aile yanı konaklaması olduğundan, öncelikle kalınan yerin bir ev olduğunu unutmamak gerekiyor.

Ortak kullanım alanlarının düzeni, televizyon kullanımı, yemek saatleri, banyo düzeni, sigara kullanımı, misafir kabul edilmesi ve eve giriş çıkış saatleri en başta üzerinden geçilmesi gereken maddeler.

Ailenin belirlediği kurallara uyulması, evdeki diğer öğrenciler ve yaşam düzenine göre hareket edilmesi sağlıklı bir iletişim için olmazsa olmazlar arasında.

Yurtdisi-Dil-Egitimi
İlk homestay evim, Auckland, Ekim 2010

Bu yüzden konaklama için karar vermeden önce kurallar ve hassasiyetler konusunda ortak kararları vermek veya anlamak gerekiyor. Homestay konaklamada dikkat edilecek konular üzerinde daha detaylı bir yazı hazırlayacağım.

Yurt dışına eğitim ya da kurs gibi nedenlerle gidenlerin sıklıkla kullanmaya başladığı homestay, ekonomik bir konaklama modeli. Kısa süreli turistik gezi, tatil, seyahat ve ziyaretlerde de kullanılan sistem için homestay.com web sitesi hizmet veriyor. Gerek yurtdışı dil eğitimi gerekse de eğitim konularında benim İtalya gezisinde tercih ettiğim soeducation.com sitesine başvurun (0212 2936105). Aklınıza takılanları sorun, ben öyle yaptım.

16 Yorumlar

  • Yukarıda verdiğim bilgilere göre güvenilir olup olmadığına sen karar verebilirisin. Neden güvenilir olmasın ki!
   Eve istediğin zaman gelip gidebilirsin ama gece geç saatte gelebileceğini bildirmen gerekebilir. Akşam yemekleri homestay kalmaya dahilse akşam yemeğine gelmeyeceğini iletmen gerekir. Genelde yemeğin tabaklara konup ayrılır yine de.

  • Kurallar liste halinde verilmez, aşağı yukarı yukarıda yazdıklarım gibi her şey, daha fazla şeye de kafayı takmayın. Gerekli bilgileri vardığınızda ve kaldığınız süre içerisinde ev sahipleri size iletir.

 1. Ben de bu sistemin tam tersini sormak istiyorum. Bn bu yaz icin 1 ay bize gelip kalcak ogrenci ariyorum. Bu konuda kim veya neresi bana yardimci olur ?11 yasindaki oglum icin istiyorum.

 2. Merhabalar ben de biran önce su sistemli hayattan kurtulup kendimi oradan oraya savurmayi istediğim yerde istedigim kadar kalmayı ve yazısız kurallara kendimce uymamak sistemin başka bir parçası olmaktan kurtulmak için elimden geleni yapacağım. Yüzme antrenorlugu yapıyorum isimi çok seviyorum severek yapıyorum ama gezmeyi de çok seviyorum size sorum bu evlerde günlük ne kadar kaldiniz? Vize cikartma işlemleri zorlu bir süreç mi oluyor ve gittiğim ülkede çalışabilir miyim? Yoksa sıkıntı çeker miyim? Şimdiden tesekkur ederim 🙂

 3. Dil eğitimi için Malta’ya gitmeyi düşünüyordum. Homestay konaklama ilk kez duyuyorum. Bu konu hakkında detaylı bir yazı yazabilirseniz gerçekten çok memnun olurum. Yani merak ettim. Her şeyden önce rahat edebilildiniz mi mesela.

  • Yukarıda kabaca bilgiler verdim. Dil okulu ile gidilen her ülkede homestay var. Yine lisans ve yüksek lisans için gidilen üniversite şehirlerinden de bu uygulama var. Homestay zaten evde kalmak demek. Daha fazla detaylı bilgileri fırsat olunca yazcağım, ancak yukarıdaki bilgiler Homestay nedir anlamak için yeterli.

 4. Güzel sistemmiş, misafir olunan ailenin kurallarına saygılı olduktan sonra hem dost hem de güzel hatıralar kazandırır.

 5. Yurtdışı benim de hayalim, para da biriktiriyorum ama oldukça masraflı. Sizin gibi Yeni Zelanda benim de hayalim, ancak Malta’ya 3 aylığına gidebilirim. Bilgiler için teşekkürler.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz