Yeni Zelanda Güney Adası’nda, Aoraki/Mount Cook Milli Parkı içinde bulunan göz kamaştırıcı Mount Cook, 3754 metre yüksekliğiyle Yeni Zelanda’nın en yüksek dağı. Aoraki/Mount Cook, 700 kilometre kare alan sahip bir ulusal parkın tam ortasından yükseliyor. Bu görkemli dağ, 2,000 metreden yüksekte yer alan 140 zirveye ve dev 2 buzula ev sahipliği yapıyor. Yeni Zelanda’nın en büyük buzulu olan Tasman Glacier bu dağda bulunuyor.

Yeni Zelanda yerlileri Maorilerin dilinde “bulutları yaran” anlamına gelen Aoraki Dağı, 1851 yılında Mount Cook olarak isimlendirilmiş ve 1998 yılından itibaren de Aoraki/Mount Cook olarak değiştirilmiş. 1887’den bu yana koruma altına alınmış bölge, 1953 yılında Aoraki/Mount Cook Milli Parkı olarak ilan edilmiş.

Mount-Cook
Mount Cook, Güney Ada, Yeni Zelanda

Cook dağındaki ilk tırmanış İsviçreli otel sahibi Emil Boss ve dağ rehberi Ulrich Kaufmann Rev William Green tarafından 1882’de yapıldı, ancak daha sonra gerçek zirvesin 50 metre gerisinde kaldığı anlaşıldı. Zirveye başarılı bir şekilde ulaşan ilk dağcılar ise Aralık 1894’te Tom Fyfe, James Clarke ve Yeni Zelanda’lı George Graham oldu. Bu dağ çoğunlukla tecrübeli olan dağcıların tırmandığı bir yer. Sık sık fırtınalar görülebiliyor ve tepeye ulaşmak için dik buz ve kar tırmanışı yapmak gerekiyor.

Dağın zirvesine ulaşan ilk kişilerden biri de Yeni Zelanda’nın milli kahramanı Edmund Hillary olmuş. 1948 yılında yılında zirve yapan E. Hillary, aynı zamanda Everest dağına tırmanmış ilk kişi olmasıyla da ünlü. Everest öncesi hazırlıklarını Aoraki/Mount Cook dağında yapmış.

Malta

Yağış miktarı, kıyı kesimlerinde ılıman yağmur ormanlarını besliyor ve buzulların da akmasını sağlıyor. Bu buzullar, doğuda Tasman ve Murchison buzullarını, güneyde Hooker ve Mueller buzullarını da içeriyor. Cook Dağı, 1992’de bugünkünden 20 metre daha yüksekti. Bu tarihte, zirveden kopan 10 milyon metreküplük buz ve kaya parçasının vadiye kaymış.

Mount Cook yapılacak şeyler

Bu bölgede, her yetenekten kişiye uygun yürüyüş ve tırmanış rotaları bulunuyor. Bu rotaların bazıları, dağ zirvelerine yapılan deneyim gerektiren zorlu tırmanışlardan; şahane vadiye, küçük dağ göllerine ve buzula bakan manzarayla her türlü çabaya değen orta seviye iddialı rotalara kadar geniş seçenekler sunuyor.

Yağmur ve gürgen ormanları arasında, yabani çiçeklerin kapladığı alpin çayırlıklarından başlayan, oldukça düzgün işaretlenmiş patikalardan başlayan yolculuklar her yaşa ve performansa uygun.

Aoraki Mount Cook

Yürüyüş yapmaktan kaçıp da cüzdanı dolu olanlar, Aoraki/Cook Dağı köyünden, buzulun üzerine doğru yapılan uçuş aktivitelerine katılabilirler.

Hangi yaştan olursanız olun mutlaka alpin çayırlıklarından Tasman buzuluna kadar uzanan, zor olmayan rotayı yürüyün. Buzulu karşı tepeden bakın, her bir yandan süzülerek gelen ermişi kar sularının sesini dinleyin, ya da benim gibi yapıp mataranızı dağdan gelen suyla doldurun ve kana kana için.

Dağın güney tarafında bulunan Hooker ve Mueller Buzullarının son bulduğu yerde bulunan küçük köy, dağla aynı isimle anılıyor; Aoraki/Mount Cook Village.

Tekapo Kasabasından başlayarak, Lake Tekapo gölüne paralel uzayan yoldan Aoraki/Cook Dağı’na doğru ilerlerken, olağan üstü güzellikte bir doğanın ortasında buluyor insan kendini. Yeşil çayırların, yine yeşile çalan turkuaz Tekapo Gölü üzerindeki yansıması tarifsiz. Uzanıp giden dağa yaklaşmak heyecan veriyor.

Mt-Cook-valley
Mt Cook vadisi
Aoraki Mount Cook

Mount Cook nerede

Zelanda’nın en yüksek Dağı olan Aoraki/Mount Cook, Yeni Zelanda’nın Güney Adası’nda, Güney Alplerinin (Southern Alps) ortasında yer alıyor.

Mount Cook nasıl gidilir

Dunedin’den karayoluyla ulaşılabilir. Ben Magic Bus Tur otobüsüyle yaptğım Yeni Zelanda gezisinde, Tekapo Kasabasından gitmiştim. En yakın yerleşim yeri, Mount Cook Köyü veya Twizel kasabasıdır. Benim kaldığım Lake Tekapo kasabası da alternatif olabilir. Lake Tekapo’dan Aoraki/Mount Cook Köyüne transfer hizmeti veren acenteler bulunuyor. Lake Tekapo Information Ofisinden rezervasyon yapılabiliyor.

Yeni Zelanda Güney Yarımkürede olduğu için mevsimleri bize göre ters. Haziran-Temmuz ve Ağustos ayları kış mevsimi olduğu için öncesi veya sonrası daha uygundur.

Lake-Tekapo-Cook
Mount Cook Milli Parki

Mount Cook nerede kalınır

Aoraki/Mount Cook village her bütçeye uygun konaklama seçeneği sunuyor, ister bir sırt çantalı olun ister, lüks konaklama seven bir turist, köy beklentileri karşılayacak özellikte konaklama tipleri sunuyor. Park içerisinde ucuz konaklama hizmeti veren 17 kulübe bulunuyor. Yeni Zelanda’nın konaklama açısından ucuz olmadığını belirtmekte fayda var.

YHA Mt Cook, Mt Cook Village, Sir Edmund Hillary Alpine Merkezi’ne 200 metre mesafede.

Glentanner Park Centre, +64 3 435 1855, Mt Cook National Park’a 18 km uzaklıkta, Lake Pukaki kıyısında. Lükse veya dormitory veya kamp seçenekleri sunuyor.

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde, The Two Towers filminde Orta dünyanın dumanlı dağları olarak fonda kullanılan Aoraki/Mount Cook, ister dağcı olun, ister doğa sever bir maceracı; isterse sadece bir gezgin, Yeni Zelanda gezilecek yerler listesine tepeden girmeyi hak ediyor.

11 Yorumlar

  1. Mereba. Vize almada sıkıntı olurmu 10 yıldır gemiciyim. Amerikan vizem. Var turist vizesi. 6 aylık Şengen. Vizesem var. Bundan. Önceki yıllarda. Çin’de kaldım. Vizelerim var. Bilgilen dirir şeniz sevinirim

  2. Yüzüklerin efendisini izledikten sonra kesinlikle görmek istediğim yerlerden biri Yeni Zelanda. Özellik de Mount Cook, dağlar ve vadi inanılmaz etkileyici gözüküyor. Bu ve diğer Yeni Zelanda yazıları için çok teşekkürler gayet bilgilendirici ve ayrıntılılar. 🙂

  3. İşte gidilesi yerler. Konu ne olursa olsun yaşadığınız yerden sıkıldıysan kaçma vaktiniz gelmiş demektir. Hayırlı yolculuklar. 🙂

    • Lake Tekapo fotorafları inanılmaz güzel. Eski compact camera ile çekmeme rağmen şahane çıkmışlar.

      Yukarıda ortadakini buraya ekledim, ama bunun dışında şahane gün batımı olanı var. Kıpkırmızı bir gökyüzü ve bulutlar. İleride eklerim.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz