Bundan tam 1 yıl evvel Tazmanya’da karavan kiralayıp yollara düşerken ilk gerçek zamanlı blog yazımı yayınlamıştım. Yazmaya aylar aylar öncesinden başlamıştım, ancak yazdıklarımı henüz blog ortamına aktarmamıştım. Avustralya ve Tazmanya’daki zamanlarımda WordPress ile blog yayınlamaya karar vermiş ve onu öğrenmeye çalışmıştım.

Tazmanya’nın başkenti Hobart’tan ayrılıp tekrar yollara düştüğümde bir yol üstü kasabasında mola vermiştim. Burası yüncülüğü, koyunları, ev yapımı basta ve börekleriyle ünlü tarihi ve turistik küçük bir kasaba olan Ross‘du. Ünlü lezzetlerini tatmak için bir pastanede mola vermişken Iphonumdaki WordPress uygulamasından gerçek zamanlı ilk yazımı da yayınlama fırsatı bulmuştum.

9 Haziran 2011 tarihi yoldaolmak.com’un Tazmanya’da doğduğu tarihti. Şimdiyse İran’ın tarihi evleri ve bahçeleriyle ünlü şehri Kaşhan’dayım. Blogun doğduğun günden bu yana  253 makale yayınladım. Hem gezip hem de gördüklerimi eş zamanlı yazmaya çalışan biri için -bence- oldukça güzel bir rakam. 12 ayın 9 ayının her gününe bir makale yazmışım demek oluyor. Son 3 aydır, Laos sonrası Tayland ve Kamboçya’da geçirdiğim zamanlarımı blogun yeni yüzü, tasarımı, hostinge taşınması işleriyle ilgilendiğimden günlük gezi yazılarımı yayınlayamadım. Yazılmış ve hala yayınlanmayı bekleyen Fiji, Avustralya ve Tazmanya yazılarını siteye eklediğimde her güne bir makale düşeceğine eminim.

Yoldaolmak.com birinci yılında artık sadece benim kişisel gezi sayfamdan çıkıp bir gezi portalına doğru yoluna devam ediyor. Önce Emre-Melis çiftinin yazıları ve sonra da Yeni Zelanda’dan Charlotte‘nin yazılarıyla (İngilizce) içeriği daha da zenginleşiyor. Neden siz de yoldaolmak.com’a yayınlanması için gezi yazılarınızı gönder miyorsunuz? İletişim sayfasından lütfen benimle temasa geçin.

İnsan eliyle hazırlanmış internetteki en büyük dizin olan DMOZ kaydım yapıldığında, internetteki web sitelerinin izlenme sıralamasını veren Alexa.com‘un Eğlence ve Yaşam  kategorisinin alt grubu olan Tatil ve Yolculuk‘un Gezi Notları ve Anıları kategorisinde 68 site içerisinde sıralamaya yoldaolmak.com 38. sıradan girmişti. Bu daha birkaç öncesine denk geliyordu. Şimdilerde aynı kategoride sizlerin sayesinde 8. sırada yer alıyor. Birkaç aya kadar daha da yukarılarda olacağına emminim.

Mailleri, mesajları, yorumları ve sorularıyla yoldaolmak.com’u takip eden tüm arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum. Düşünceleriniz, fikirleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorumlar kısmından bizimle paylaşın. Her yorum siteyi daha da zenginleştirecektir.

Herkese sevgiler.

Önceki makaleGuest Dergi: Avustralya’nın Göbeğinde: Kutsal Uluru
Sonraki makaleYolda Olmak Üzerine
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşık birisi. 14 yıl çalıştığı şirketiyle yolları ayrılınca, hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gitti. 22 ay boyunca Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat etti.

11 YORUMLAR

  1. İyi ki doğmuşsun! Henüz doğmamış tüm yazıların ve yeni yolculukların da kutlu olsun 🙂 Senin önerinle geldiğimiz Lake Toba’dan çoOok sevgiler olsun.

    Melis-Emre

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here