Bundan tam 1 yıl evvel Tazmanya’da karavan kiralayıp yollara düşerken ilk gerçek zamanlı blog yazımı yayınlamıştım. Yazmaya aylar aylar öncesinden başlamıştım, ancak yazdıklarımı henüz blog ortamına aktarmamıştım. Avustralya ve Tazmanya‘daki zamanlarımda WordPress ile blog yayınlamaya karar vermiş ve onu öğrenmeye çalışmıştım.

Tazmanya’nın başkenti Hobart’tan ayrılıp tekrar yollara düştüğümde bir yol üstü kasabasında mola vermiştim. Burası yüncülüğü, koyunları, ev yapımı basta ve börekleriyle ünlü tarihi ve turistik küçük bir kasaba olan Ross‘du. Ünlü lezzetlerini tatmak için bir pastanede mola vermişken Iphonumdaki WordPress uygulamasından gerçek zamanlı ilk yazımı da yayınlama fırsatı bulmuştum.

9 Haziran 2011 tarihi yoldaolmak.com’un Tazmanya’da doğduğu tarihti. Aradan tam 1 yıl geçti ve şimdiyse İran’ın tarihi evleri ve bahçeleriyle ünlü şehri Kaşhan‘dan yazıyorum. Bu son 1 yılda 253 yol günlüğü yazmışım. Durmaksızın gezip deneyimlerini eş zamanlı yazmaya çalışan biri için -bence- oldukça güzel bir rakam. Bu 12 ayın 9 ayında, her gün bir makale yazmışım demek oluyor. Son 3 aydır, Laos sonrası Tayland ve Kamboçya’da geçirdiğim zamanlarımı blogun yeni yüzü, tasarımı, hostinge taşınması işleriyle ilgilendiğimden günlük gezi yazılarımı yayınlayamadım. Yazılmış ve hala yayınlanmayı bekleyen Fiji, Avustralya ve Tazmanya taslak günlüklerimi siteye eklediğimde her güne bir makale düşeceğine eminim.

Yoldaolmak.com birinci yılında artık sadece benim kişisel gezi sayfamdan çıkıp bir seyahat sitesi şekline doğru yoluna devam ediyor. Önce Emre-Melis çiftinin yazıları ve sonra da Yeni Zelanda’dan Charlotte‘nin yazılarıyla (İngilizce) içeriği daha da zenginleşiyor.

Malta

İnsan eliyle hazırlanmış internetteki en büyük dizin olan DMOZ kaydım yapıldığında, internetteki web sitelerinin izlenme sıralamasını veren Alexa.com’un Eğlence ve Yaşam  kategorisinin alt grubu olan Tatil ve Yolculuk’un Gezi Notları ve Anıları kategorisinde 68 site içerisinde sıralamaya yoldaolmak.com 38. sıradan girmişti. Bu daha birkaç öncesine denk geliyordu. Şimdilerde aynı kategoride sizlerin sayesinde 8. sırada yer alıyor. Birkaç aya kadar daha da yukarılara çıkacağına emminim. Bu sıralama mühim değil, önemli olan yazdıklarımın birilerine faydalı olduğunu, yani okunduğunu görmek. (Edit: 2013’te bu yana Türkiye’nin en çok okunan gezi blogu yoldaolmak.com oldu.)

Mailleri, mesajları, yorumları ve sorularıyla yoldaolmak.com’u takip eden tüm arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum. Düşünceleriniz, fikirleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorumlar kısmından bizimle paylaşın. Her yorum siteyi daha da zenginleştirecektir.

Herkese sevgiler.

9 Haziran 2012 Kaşhan, İran

11 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz