Tazmanya‘nın başkenti Hobart‘tan ayrılma vakti geldi. Hobart’tan yola çıkıp Avustralya’nın Adelaide şehrine kadar uzanan oldukça uzun ama bir o kadar güzel bir yol beni bekliyor; Great Ocean Road. Dünya’nın en güzel yollarından birinden, hayatımda ilk defa kiraladığım karavanla geçeceğim.

Önümde, başkent Hobart şehrinden, Tazmanya’nın en kuzeyinde yer alan Devonport‘a kadar uzanan, 270 km’lik nefis bir yol var. Devonport’tan kalkan feribot ile Avustralya ana kıtasındaki Adelaide şehrine giden bir yolculuk bu. Sonrası ise dev okyanus dalgalarının vurduğu kıyları izleyerek sürecek.

Maui-motorhome

Sabah 8:30’da Lalita beni, eşi Bruce’un çalıştığı yere bıraktı. Bruce işe sabah 7’de gittiğinden benim erkenden kalkıp kendisiyle gitmemi istememişti. Lalita ile vedalaştıktan sonra Bruce’un ofisini ve fabrikayı gezme fırsatı buldum.

Bir fabrikanın genel müdürlüğünü yapan Bruce, fabrikada somon ve tavuk ciğeri ezmesine çeşitli baharatlar karıştırarak yaptıkları ürünler ve üretim sistemi hakkında bilgiler verdi. Kahvemizi içtikten sonra havalimanındaki Maui araç kiralama şirketinin ofisine geçtik.

Malta

Bruce, benle birlikte aracın içini gezdikten sonra, 2 yil sonra emekli olacağını ve mutlaka gelip birlikte balığa gidip kamp yapmamızı söyledikten sonra kucaklaşıp ayrıldı. Maui Motorhome ile ilgili 15 dakikalık videoyu aracın içinde izleyip karavanı biraz tanıdıktan sonra saat 11’de yola çıktım.

Şu an bu tarihi pastanede, sunulan ücretsiz wifi ile bu blog sayfama ilk defa yazma fırsatı buluyorum. Şu an okuduğunuz bu yazı, seyahatimle eşzamanlı ilk blog yazım oluyor aynı zamanda.

Ross-Village-Tasmania

Hava çılgın gibi, aynı anda yağmur, güneş, şiddetli rüzgar ve sis görmek mümkün bu coğrafyada. Yine her birkaç kilometrede rengarenk gökkuşakları karşınıza çıkıyor.

Tarihi kasabalardan olan Richmond‘ın daracık yollarında ve böylesi hava şartlarında durup da, o harika manzaraların fotoğraflarını çekmem pek mümkün olmadı.

Richmond, Tazmanya
Richmond, Tazmanya

Richmond’a varıp tarihi köprüyü görüp, fotoğraf çektikten sonra yağmur altında yoluma devam edip 1,5 saat sonra diğer tarihi bir kasaba olan Ross‘a vardım.

Bildigim kadarıyla yüncülüğün Hobart’taki başkenti bu şirin yer. Taş ve ahşabın kullanıldığı, kolonyal mimariye uygun yapılmış evleri, küçük sevimli otelleri ve cadde uzerinde bulunan fırın atıştırmalıkları (bakery) ile turistik bir yer olan Ross Kasabasında Ross Village Bakery‘de mola verdim.

Ross, Tazmanya_Avustralya
Ross, Tazmanya, Avustralya
Ross, Tazmanya_Avustralya

Dünkü korkunç fırtına ve yağmurlu güne göre bugün şanslıyım. Dün hem feribot hem de uçak seferleri iptal edildiği gibi bir çok yol sular altında kaldığından ulaşım felç olmuştu.

Tazmanya’da geçirdiğim üç haftadan sonra ilk defa bu şiddette yağmur gördüm. Şu an için otoyol güzergahında bir sorun olmadığından, 7 metre uzunluğunda 3 metre yüksekliğindeki karavanımla rahat rahat yol alabiliyorum.

Ross, Tazmanya_Avustralya

Bu akşam 19.30 Spirit of Tasmania Feribotu ile 10 saatlik bir gece yolculuğundan sonra yarın sabah Avustralya‘nın Melbourne şehrine varıyor olacağım. Evet, heyecanlıyım.

*Bu yazı yoldaolmak.com’da yayınlanan ilk ve gerçek zamanlı yazı. WordPress iPhone uygulaması seyahatim esnasında yazdım ve yayınladım.

Day 310: Avustralya:55 Ross Village, Tasmania, Australia, 09 Haziran 2011

4 Yorumlar

  1. Sabah 8:30′da Lalita beni esi Bruce’un calistigi yere birakti. Bruce ise 7′de gittiginden benim erkenden kalkip kendisiyle gitmemi istememisti. Lalita ile vedalastiktan sonra Bruce’un ofisini ve fabrikayi gezme firsati buldum.

    Translated into English by Google, your post becomes:

    Morning at 8:30 my wife Lalita thereby demonstrates Bruce’s left over. I did not want me to go with him waking up early and gone in Bruce 7. Lalita Bruce’s office and the factory and say goodbye then I found the opportunity to roam.

    I’m sure Lalita would be delighted to know that according to Google translate she is your wife! 🙂 Fortunately my English teacher super powers allow me to find meaning from nonsense! Enjoy your road trip!

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz