Singapur, “Bahçe Şehir” ya da “Bahçe İçindeki Şehir” isimleriyle de anılıyor. Çok küçük bir yüzölçümüne sahip olmasına rağmen, tüm topraklarının %47’sinden fazlası yeşil alandan oluşan Singapur, görenlerin başını döndürecek güzelliklere sahip tema parklarıyla da adından sıklıkla söz ettiriyor.

Singapur gezilecek yerler arasında Singapore Botanic Gardens’den sonra turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden biri olan Gardens By The Bay, görünce en çok heyecanladığım yer oldu diyebilirim.

Supertrees Night

Yeşilin her tonuna sahip ve gelenlerin kendilerini bambaşka bir dünyada hissetmelerine neden olacak kadar ilginç bir tasarım olan Gardens By The Bay, “Bitkiler ve İnsanlar” ve “Bitkiler ve Gezegenler” olmak üzere 2 ana tema üzerine tasarlanmış.

Singapore Gardens By the Bay
Garden Supertrees

Çok sayıda yan temadan oluşan Gardens By The Bay’de en çok dikkat çeken tasarımlar ise “supertrees” adı verilen devasa ağaçlar.

Tema parkı alanındaki diğer bitkiler için gerekli gölgelik alanı sunan bu süper ağaçlar, fotosentez için yeterli güneş ışınını soğurma görevinin yanı sıra, yağmur sularının toplanmasını da sağlıyor. Böylece alandaki bitkilerin sulanmalarını sağlayan oldukça çevreci bir ekosistemin parçası olarak görev yapıyorlar.

Superagaclar-Singapur

Parkın merkez parçaları olan bu ağaçların yükseklikleri 25 ile 50 metre arasında değişiyor. Tamamen yapay olan bu yapılar arasındaki hava köprüleri sayesinde muhteşem bahçe tepeden de gezilebiliyor.

Supertress Singapore

Toplamda 18 adet süper ağacın bazılarının arasında bulunan köprüler aracılığıyla, bahçede kuşbakışı bir gezinti yapılabiliyor. 5SG$ karşılığında asansörle ağaçlardan birinin tepesine kadar çıkılabiliyor. Oradan da ağaçlar arasındaki köprüden mu muhteşem manzarayı yürüyerek izlemek mümkün.

SuperTrees
Singapur Gezilecek Yerler

Bu ağaçlar geceleri olağanüstü büyüleci bir manzara sunuyor. Burada bulunan süper ağaçların akşamları “OCBC Garden Rapsodi” adı verilen ışıklı ve müzikli muhteşem gösterileri kaçırılmaması gereken etkinlikler arasında yer alıyor. Günbatımı sonrasında sergilenen bu ışıklı ve müzikli gösteriler ise tam anlamıyla hayranlık uyandırıcı. Klasik müzik ve ışık gösterileri ile çok hoşuma giden Garden Rhapsody, her akşam saat 7.45-8.45 arasında düzenleniyor.

Singapur Supertree

Sunulan klasik müzikler; Memory (from “Cats”) by Ethel Yap; Don’t Cry For Me Argentina (from “Evita”) by Frances Lee; Try To Remember (from “Fantasticks”) by Dwayne Tan; I Dreamed A Dream (from “Les Miserables”) by Tong Miin; If I Were A Rich Man (from “Fiddler On The Roof”) by Joshua Jonathan Lim.

Gardens Bay the Bay

Açık ve kapalı alanlarda muhteşem bir bitki şölenine ev sahipliği yapan Gardens By The Bay, her gün saat sabah 05.00 ile gece 02.00 arasında ziyaret edilebiliyor. Yine de kapalı alanların ziyaret saatlerini gitmeden web sitesinden kontrol etmekte fayda var. Ben ziyaret ettiğimde akşam saat 21.00’de kapanıyordu.

Konaklama tavsiyelerim: Orchard Road’daki Grand Park Orchard Hotel, iyi otelde kalmak isteyenler için mükemmel. Gayet güzel bir otel. Yine Clarke Quay’in en güzel yerlerinde yer alan Swissotel Merchant Court Otel enfesi bir tercih olabilir. Marina Bay bölgesinde yer alan, bir başka Singapur gezimde kaldığım Marina Mandarin Hotel de uygun bir tercih. Hostel tercih edecekler için ise en uygun yerlerden birisi Little India’daki 10 günden fazla kaldığım The InnCrowd Hostel. Singapur’a ilk gittiğimde kaldığım Geylang Caddesine yakın Joo Chiat Road’taki Betel Box da tavsiyemdir.

Singapur Havayolları haftanın her günü İstanbul-Singapur arasında tarifeli karşılıklı seferler düzenliyor. Benzersiz bir deneyim için Gardens By The Bay ve SuperTrees Singapur’da görülecek yerler listesine eklenmeli.

Önceki blog yazısıTayland’ın En Romantik Balayı Tatili Yerleri
Sonraki blog yazısıSheridan Beach Resort & Spa, Sabang, Palawan
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

19 YORUM

 1. SAYIN KEMAL KAYA BEY!TAZMANYADAN MERHABA!
  SINGAPURU GORDUM.COK GUZEL BIR ULKE FAKAT SICAGINA DAYANAMADIM.COK SICAK BIR ULKE.TAZMANYANIN DA SOGUGUNDAN COK SIKAYETCIYIM.FAKAT TAZMANYA EVRENDE HAVASI EN TEMIZ ULKEDIR.RUZGARLARI COK SERTTIR.SERT RUZGAR KIRLI HAVAYI TEMIZLIYOR.BURADA COK TURK YOK BU YUZDEN ULUS OZLEMI ICINDEYIM.
  IRFAN GUNGOR EMEKLI EDEBIYAT OGRETMENI.AVUSTURALYA VE TURK YURTTASI
  YURT VE ULUS OZLEMIMI GIDERMEK ISTEYEN LUFEN BENI ARASIN!
  irfangungor34@hotmail.com

 2. Dünyanın tüm ikliminin canlandırıldığı bir yer. İzmir her konuda toplu ulaşım alanindan liman çevre … Singapuru örnek almalı…

 3. çok hoş Kemal Bey,ilk kez gördüm,bilgilendirme için teşekkürler 🙂 burdan yeni fotoğraflar da bekliyoruz 🙂

  • Fırsat buldukça her bir bölümünü yazıp fotoğrafları yoldaolmak.com’dan paylaşacağım.

 4. Çok büyüleyici bir yer, ben gittiğimde henüz yapıyorlardı, merak ettim şimdi. Görmek istedim. Bir defajki gezime kaldı artık.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın