Ege Bölgesi’nin iç kesiminde yer alan Uşak, Ege kıyılarıyla İç Anadolu Bölgesi arasında önemli bir geçiş güzergahında yer alıyor. Tarih boyunca farklı kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapan Uşak, antik kentleri, müzeleri, halıcılık geçmişi ve doğal güzellikleri ile keşfedilmeye değer.

Türkiye’de ilklerin şehri Uşak. İlk elektrik ve şeker fabrikası, ilk çocuk kütüphanesi, ilk demiryolu kullanımı (Afyon-Uşak), ilk kadın cirit takımını unutmamak lazım. Birçok kutlu olaya ev sahipliği yapan Uşak’ta Fevzi Çakmak mareşallik unvanını aldı. Yunan komutan Tirokopis Uşak’ın Govem Köyünde yakalandı.

uşak nerede

Uşak hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Tarih boyunca sayısız medeniyete ev sahipliği yapan Uşak ve çevresinde ilk yerleşimin MÖ 4 binli yıllara uzandığı düşünülüyor. Hititleri, İyonyalılar, Lidyalılar, Persler, Bizanslılar, Germiyanoğulları ve Osmanlı egemenliğine giren kent çok kültürlü kimliği yansıtıyor.

Türkiye’nin en kalabalık nüfusa sahip 52. şehri olan Uşak’ın nüfusu 368 bin, yüzölçümü ise 5.341 km². Uşak’ın trafik plaka kodu 64, telefon alan kodu ise 276. Merkez ilçesiyle birlikte 6 ilçesi bulunan Uşak’ın ilçeleri: Banaz, Eşme, Karahallı, Sivaslı ve Ulubey.

Malta

Son yıllarda özellikle iç turizmde hareketlilik yaşayan Uşak, ilginç yeryüzü şekilleri, kutsal mekanları, gelenek görenekleri, kendine has yaşam tarzı ve lezzetli yemekleri ile seyahat severlerin rotasında yer alıyor.

Daha uygun bir Uşak tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur blog yazım size yol gösterebilir.

Uşak nerede 📍

Uşak, Türkiye’de Ege Bölgesi’nin İç Batı Anadolu Bölümü’nde, Manisa ile Afyonkarahisar arasında yer alıyor. Uşak, kuzeyde Kütahya, doğuda Afyonkarahisar, güneyde Denizli ve batıda Manisa ile komşu.

ⓘ Uşak gezinizde, uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Ben sıklıkla tercih ediyorum. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak güvenle rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

Uşak’a nasıl gidilir ✈️

Uşak’a hava yoluyla ulaşım: Uşak şehir merkezinde bulunan Uşak Havalimanı’ndan düzenli olarak İstanbul’a direkt uçak seferleri yapılıyor. Uşak’a İstanbul aktarmalı olarak Türkiye’nin farklı kentlerinden ulaşmak mümkün.

Uşak Havalimanı’ndan Uşak şehir merkezine ulaşım: Kent merkezine 8 km uzaklıktaki Uşak Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için ücretli servis, taksi, araç kiralama ve transfer aracı seçenekleri bulunuyor.

Uçakların havalimanına inmesinden 25 dakika sonra hareket eden ücretli servisler en hızlı ve en ekonomik seçenek. 30 dakikada Uşak kent merkezine ulaşan ücretli servisler ile Uşak Valiliği’ne kadar ulaşabilirsiniz.

uşak nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Uşak’a kara yoluyla ulaşım: Ankara-İzmir Karayolu üzerinde bulunan Uşak, Ege’nin batısını İç Anadolu Bölgesi ile buluşturan güzergah üzerinde yer alıyor. Şehir bu özelliği ile yoğun bir kara yolu trafiğine sahip. Türkiye’nin birçok kentinden direkt otobüs seferleri ile Uşak’a ulaşmak mümkün. İzmir-Ankara arasında hizmet veren otobüslerin birçoğu Uşak’ta yolcu indirip, alıyor.

Uşak’a özel araçla ulaşım: Uşak, İzmir’den 220 km, Ankara’dan 373 km, İstanbul’dan 470 km uzaklıkta. İstanbul’dan Uşak’a ulaşım için Bursa, Bozüyük, Kütahya güzergahının takip edilmesi gerekiyor. İzmir ve Ankara yönünden Uşak’a gelecekler İzmir-Ankara Devlet Yolu’nu kullanarak rahatlıkla kente ulaşabilirler.

Uşak gezilecek yerler 📌

Uşak‘ta Helenistik Dönemin izlerini görebileceğiniz Blaundus Antik Kenti, Tarihi Uşak Evleri, Burma Camii, Cılandras Köprüsü, Çataltepe Köprüsü, Uşak Kent Tarihi Müzesi, Taşyaran Vadisi, Ulubey Kanyonu ve Banaz Çayı’ndaki mesire alanları gezilecek görülecek yerler arasında.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz