Anadolu Ahiliğinin Kurucusu Ahi Evran’ın kenti Kırşehir, Orta Anadolu’da çok zengin bir tarihi ve kültürel mirasa ev sahipliği yapıyor. Türkiye‘nin mozaiği olarak da kabul edilen kent, Horasan erenlerinin merkezi.

Ahi Evran ile birlikte Hacı Bektaş-ı Veli’yi, Caca Bey’i, Aşık Paşa’yı ve Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş’ı barındıran Kırşehir, Anadolu’nun zengin kültürel dokusunun yansımalarını hissedebileceğiniz en güzel duraklardan.

kırşehir nasıl gidilir
Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi

Kırşehir hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Tarihi geçmişi Hititlere uzanan Kırşehir, tarih boyunca Aquae Saravenas (Akova-Saravena), Makissos (Macissus) ve Jüstinianopolis isimleriyle anıldı. Kentin kurulduğu bölgenin genel görünümünden ve uçsuz bucaksız kırın ortasında yükselmesinden dolayı Kırşehir adı verilen kent Anadolu’da farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış.

Timur’un Anadolu’ya geldiği dönemde Kırşehir çevresinde yaşayan halkın kendisine direniş göstermesi nedeniyle ‘Kırın şehri’ dediği ve vu cümlenin yıllar içerisinde ‘Kır şehri’ olarak değiştiği de bilinenler arasında.

Malta

Türkiye’nin en kalabalık nüfusa sahip 69. şehri olan Kırşehir’in nüfusu 242 bin, yüzölçümü ise 6.570 km². Kırşehir’in trafik plaka kodu 40, telefon alan kodu ise 386. Merkez ilçesiyle birlikte 7 ilçesi bulunan Kırşehir’in ilçeleri: Kaman, Mucur, Akçakent, Boztepe, Akpınar ve Çiçekdağı.

Daha uygun bir Kırşehir tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur blog yazım size yol gösterebilir.

Kırşehir nerede 📍

Kırşehir, Türkiye’de İç Anadolu Bölgesi’nin Orta Kızılırmak Bölümü’nde yer alıyor. Kırşehir’in doğusunda ve kuzeyinde Yozgat, güneyinde Aksaray ve Nevşehir, batısında Kırıkkale ve Ankara bulunuyor.

ⓘ Kırşehir gezinizde, uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Ben sıklıkla tercih ediyorum. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak güvenle rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

Kırşehir’e nasıl gidilir ✈️

Kırşehir’e hava yoluyla ulaşım: Kırşehir’e en yakın havalimanı Ankara’da bulunuyor. Ankara Esenboğa Havalimanı, Kırşehir’e 199 km mesafede. Ankara Esenboğa Havalimanı’na Türkiye’nin birçok şehrinden direkt uçak seferleri ile ulaşmak mümkün.

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Kırşehir şehir merkezine ulaşım: Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Kırşehir’e direkt ulaşım imkanı yok. Havalimanından Belkoair ya da HAVAŞ servisleri ile Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali AŞTİ’ye gittikten sonra otogardan Kırşehir otobüsleri ile Kırşehir’e ulaşabilirsiniz.

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan araç kiralama ya da transfer aracı seçenekleri ile de Kırşehir’e ulaşmak mümkün.

kırşehir nerede
Kaman Japon Bahçesi

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Kırşehir’e kara yoluyla ulaşım: Kırşehir’e Türkiye’nin birçok şehrinden şehirlerarası otobüs firmalarının direkt seferleri ile ulaşım mümkün. Kent, Ankara-Kayseri Karayolu üzerinde yer aldığından 24 saat direkt ya da farklı kentlere giden otobüsler Kırşehir yolunu kullanıyor.

Kırşehir’e özel araçla ulaşım: Kırşehir, İstanbul’dan 635 km (7 saat), Ankara’dan 189 km (2 saat), Kırıkkale’den 112 km (1.5 saat), Kayseri’den 132 km (2 saat) ve İzmir’den ise 737 km (8 saat 45 dk) uzaklıkta.

İstanbul ve Ankara yönünden özel araçla Kırşehir’e ulaşım için Kırıkkale, Keskin güzergahı, İzmir yönünden Kırıkkale’ye ulaşım için ise Polatlı, Kaman güzergahı kullanılıyor.

Kırşehir gezilecek yerler 📌

Kırşehir kutsal mekanları, termal kaynakları ve doğal güzellikleri ile gezilip görülecek çok sayıda alternatife sahip bir şehir. Kent merkezindeki Cacabey Camii, Ahi Evran Camii, Çağatay Medresesi, Mucur Yeraltı Şehri, Kepez Yeraltı Şehri, Kırşehir Müzesi, Kaman Kalehöyük, Seyfe Gölü ve Kesikköprü gezilecek yerler arasında.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz