Blaundus Antik Kenti, Uşak‘ın Ulubey ilçesi Sülümenli köyü sınırları içerinde, Frigya ve Lidya bölgeleri arasında yer alan görkemli bir antik kent. Farklı kültürlerden etkilenen ve gelişim gösteren antik kent dünyanın ikinci büyük kanyonu olarak bilinen Uşak Ulubey Kanyonu içerisinde bulunduğundan Uşak’ın en çok ziyaretçi çeken tarihi bölgesi.

Derin bir kanyonla üç tarafı çevreleyen bir yarımada görüntüsündeki tepenin üzerinde ve yamaçlarında kurulan şehir, bulunduğu konumuyla doğal bir savunma sistemine sahip. Antik kentteki kalıntılar 520-820 metre genişliğinde bir alana yayılmış durumda. Şehrin kuzey surlarının giriş kapısı kemeri, darphane bölümleri, idari binalar günümüze kadar ulaşmayı başarmış.

Blaundus Antik Kenti

Blaundus Antik Kenti, Uşak’ın Ulubey ilçesi sınırlarında yer alan Uşak’ın en tanınan tarihi yerleşim bölgesi. Uşak ve çevresinin Ege Bölgesini Anadolu’nun içlerine bağlayan güzergah üzerinde yer alması nedeniyle tarih boyunca bölgede kurulan en önemli antik kentlerden biri olan Blaundus, şehir merkezinin 30 km güneyinde konumlanıyor.

Frigya ve Lidya bölgeleri arasında yer alması nedeniyle farklı kültürlerden etkilenen ve gelişip şekillenen antik kent Uşak Ulubey Kanyonunun yanı başında olması nedeniyle kanyonu ziyaret edenlerin uğradığı bir başka durak.

Malta

Antik kentin üç tarafı Ulubey Kanyonu tarafından çevreleniyor. Yarımada görüntüsündeki bir tepe ve yamaçlarında kurulan şehir, bulunduğu bu konumuyla bir savunma sistemine sahip. Antik kentin kalıntıları 520-820 metre genişliğindeki bir alana yayılmış durumda.

Blaundus Antik Kenti, Uşak

Blaundus

Antik kentin isminin yerli Luvi diline dayandığı ve ‘Asmalı ya da Asması Bol’ anlamına geliyor. Diğer taraftan kentin adının ‘tepe’ anlamına gelen Grekçe bir kökten geldiği kabul ediliyor. Kentte yapılan arkeolojik kazılarda elde edilen sikkeler, yazıtlar ve kayıtlarda şehrin isminin farklı biçimlerde yazıldığı tespit edilmiş. Şehrin isminin geçtiği en erken kayıtlar ise sikkeler.

Helenistik dönem sikkelerinde ismi Mlaundos olarak geçen kent Roma çağı boyunca sikkeler üzerinde Blaundeon olarak anılmış. Ünlü coğrafyacı Strabon, ünlü bilgin Batlamyus ve İtalyan bilimci Ptolemaios, Blaundos adından eserlerinde bahsetmiş.

1845 yıllında Hamilton’un bu kentten geldiği bilinen bir yazıtı bulmasıyla antik kentin adının Blaundus olduğu kesinleşmiş.

Blaundus, Uşak

Blaundus yakınlarında ele geçmiş olan ve üzerinde Makedonyalı Blaundoslular yazan yazıta dayanılarak, kentin MÖ 4. yüzyılın son çeyreği ya da MÖ 3. yüzyılın ilk çeyreği içinde kurulduğu düşünülüyor. Kentin kuruluşu ve Roma dönemi öncesi tarihsel süreci hakkında yeterli kaynağa ulaşılamıyor.

MÖ 188 yılında Bergama Krallığına dahil olan kent MÖ 133’ten itibaren Roma’nın tüm Anadolu’ya hakim olmasıyla Roma egemenliğine girdi.

MS 1. yüzyılda en parlak dönemini yaşayan antik kent, MS 60’ta yaşanan depremle büyük zarar görmüş. Kentin önemli yapıları arasında kale, tapınaklar, tiyatro, stadyum ve kaya mezarları bulunuyor. Kentin bazı kalıntıları günümüze kadar ulaşmayı başarmış.

Helenistik dönemde inşa edilen kuzey surlarının giriş kapısı kemeri, kaya mezarları, darphane bölümleri, idari binalar, sur duvarlarının bazı bölümleri, İon tarzındaki mabet kentin ortasında yer alan ve Roma İmparatoru Claudius’un mabedi, yalnızca bir tarafında oturma kademeleri olan stadyum kentte görülebilecek yapılar arasında.

Tiyatro binası ise şehir surlarının dışında yamaca inşa edilmiş. Sahnesi tamamen yıkılan tiyatrosunun oturma sıralarının bir kısmı ayakta kalmayı başarmış.

Blaundus hakkında bilgi
Blaundus nerede

Blaundus Antik Kentine gelmişken Uşak Ulubey Kanyonu, günümüzden 5 bin yıl öncesine uzanan zengin tarihi eserleri ile Uşak Arkeoloji Müzesi, şehrin kültürel mirasının temsilcisi Uşak Kent Tarihi Müzesi gezilecek yerler listenizde olsun.

Kurtuluş Savaşının ilk günlerinde Mustafa Kemal Atatürk’ün kaldığı Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi ve Türkiye’nin ilk halı ve kilim müzesi olan Uşak Halı Kilim Müzesi‘ni de Uşak gezilecek yerler listesine ekleyin. İlginç yeryüzü şekilleriyle Taşyaran Vadisi ise benzersiz güzellikte.

Blaundus Antik Kenti giriş ücreti ve ziyaret bilgileri

🗺 Adres: Sülümenli Köyü, Ulubey, 64900 Uşak
🕘 Blaundus Antik Kenti ziyaret saatleri: Blaundus Antik Kenti herhangi bir zaman sınırlaması olmadan günün her saati ziyaret edilebiliyor.
💶 Blaundus Antik Kenti giriş ücreti: Blaundus Antik Kentine giriş ücreti alınmıyor.

Blaundus Antik Kenti Bilgi
Blaundus nasıl gidilir

Blaundus Antik Kenti, Uşak’ın Ulubey ilçesinde, Sülümenli Mahallesi sınırlarında bulunuyor. Blaundus Antik Kenti, Ulubey’e 12 km, Uşak’a 42, İzmir‘e 220, Ankara‘ya 411, İstanbul‘a ise 492 km uzaklıkta.

İstanbul yönünden antik kente gelişte Gebze, Yalova, Orhangazi, Bilecik, Kütahya, Uşak rotasını izleyerek Ulubey’e ulaşmanız gerekiyor. İzmir yönünden gelişte ise Salihli, Kula ve Uşak üzerinden Uşak-Ulubey Karayolunu kullanarak ulaşabilirsiniz.

Antik kente en yakın havalimanı olan (142 km) Zafer Havalimanı, Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde. Zafer Havalimanına İstanbul Havalimanından ve bazı Avrupa kentlerinden direkt uçak seferleri var. Blaundus Antik Kentine otobüsle ulaşım için ise Uşak Otogarından Ulubey dolmuşlarını kullanabilirsiniz.

Blaundus Antik Kenti, Anadolu coğrafyasının en etkileyici antik kentlerinden biri. Doğa harikası Ulubey Kanyonunun yanı başında yer alan antik kent muazzam bir manzaraya sahip.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz