Stockholm, İsveç‘in batı kıyısında, Malaren Gölünün Baltık Denizine döküldüğü yerde bulunan başkent. 14 ada üzerinde kurulu olan ve kent sınırları içerisindeki toprakların yüzde 40’ını park ve yeşil alanların oluşturduğu “Kuzey’in Venedik’i”, Avrupa’nın öne en güzel başkentlerinden biri.

800 yıllık tarihi bir geçmişe sahip olan şehir, İskandinavya’nın en büyük kentlerinden. Büyük bir metropol olmasına rağmen sakinleştirici manzaraları ve huzurlu atmosferiyle bir sahil kasabasındaymışsınız hissini yaşatan Stockholm denizden gelen meltem rüzgarı ile ünlü.

stockholm

Stockholm Gezilecek Yerler

Stockholm Takımadaları adacıklar, kayalar ve 24 bin adadan meydana geliyor. Bu takımadaların çoğu ıssız ve gür ormanları, kaya oluşumları ve muhteşem manzaralarıyla doğal güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Efsaneleriyle yüzyıllar boyunca birçok İsveçli yazar ve şairi etkileyen takımadaları Bin Ada Turu isimli 11 saat süren özel turistik geziler eşliğinde keşfedebilirsiniz. Ada yaşantısını tatmak isteyenler için Bin Ada Turunun konaklamalı seçenekleri de mevcut.

Stockholm’de kanal turu yapmak kenti farklı açılardan görmek isteyenler için çeşitli turlar mevcut. Stockholm Card ile iki tur seçeneğinden birini tercih edebilirsiniz. Hemen hemen her müzede geçen Stockholm Card ile tüm ulaşım araçlarını kullanabildiğiniz gibi kanal turu da yapabiliyorsunuz.

Malta

Stockholm’un tarihi yerlerini dolaşan Historical Canal Tour ile daha geniş bir alanı dolaşarak adaların bir kısmını ziyaret eden Royal Canal Tour. Diğer yandan anlaşmalı restoranlarda indirimli yemek yiyebiliyorsunuz.

Stockholm, otobüs, metro, tramvay, feribot gibi ulaşım ağları bakımından zengin bir kent. A, B ve C Zone olmak üzere üç bölgeye ayrılan metro ağı, turistlerin en çok kullandığı toplu taşıma aracı. Öyle ki A Zone, kentte hemen hemen tüm gezilecek yerlere ulaşım salıyor. Diğer yandan Stockholm’de bisiklet kiralamak, bu şehirde tercih edebileceğiniz bir diğer harika seçenek.

1. Gamla Stan

stockholm gezilecek yerler

Stockholm’ün Old Town bölgesi ve şehrin en turistik bölgesi olan Gamla Stan, karış karış gezilecek kadar güzel. Stockholm’ün kalbi olan ve başlı başına mimari bir hazine niteliği taşıyan Gamla Stan’da, 13. yüzyıl tarihli Storkyrkan Katedrali ve Kraliyet Sarayı da dahil olmak üzere, pek çok müze ve tarihi doku yer alıyor.

Kraliyet Sarayı (Kungliga Slottet), 1754’te Orta Çağ sarayının yıkıntıları temel alınarak barok stilinde yeniden inşa edilen, Avrupa’nın en büyük kraliyet saraylarından olan büyüleyici bir yapı. 608 odasıyla III. Gustav’ın Antik Eşya Müzesi, Zaman Müzesi, Hazine Dairesi ve Silah Deposu gibi müzelerin yer aldığı saray, İsveç kraliyet ailesinin resmi konutu. (Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00 Giriş Ücreti: 160SEK)

Storkyrkan Katedrali, 1279’da inşa edilen ve içerisinde pek çok tarihi eser in sergilendiği tarihi bir doku. Riddarholmen Kilisesi ise, Gamla Stan’ın karşı yakasında yer alıyor. Şehrin mimari açıdan en ikonik ve en eski dokularından biri olan kilise, 1200’lü yıllarda inşa edilmiş. (Ziyaret Saatleri: 09.00-18.00 Giriş Ücreti: 40SEK)

Gamla Stan bölgesinde yer alan iki ana cadde olan Vasterlanggatan ve Österlanggatan, restoran ve hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu, turistlerin yoğun olduğu bölgeler.

Nobel Müzesi, İsveç’in her yıl verdiği Nobel Ödülleri ile ilgili bilgi ve belgelerin bulunduğu müze, Gamla Stan’ın merkezinde yer alıyor. Gelmişken Nobel dondurmasını tatmayı da unutmayın. (Ziyaret Saatleri: 09.00-20.00 Giriş Ücreti: 120SEK)

Kraliyet Para Müzesi (The Royal Coin Cabinet), Gamla Stan bölgesinde yer alan bir başka müze. Dünyanın dört bir yanından toplanmış madeni para ve kâğıt para örnekleri ile, tarih boyunca para yerine kullanılan pek çok farklı materyalin sergilendiği müzede, Osmanlı ve Türk paraları da bulunuyor. (Ziyaret Saatleri: 09.00-18.00 Giriş Ücreti: 50SEK)

Posta Müzesi, Gamla Stan bölgesinin batısında bulunan ve içerisinde tarih boyunca postacılıkla ilgili hemen her şeyin sergilendiği bir müze. (Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00 Giriş Ücreti: 50SEK) Orta Çağ Müzesi’nde ise Stockholm’ün Orta Çağ’daki dönemlerine göz atabilirsiniz. (Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00 Giriş Ücreti: 40SEK).

2. Stokholm Belediye Binası

stockholm gezilecek yerleri

Stockholm Belediye Binası (Stockholms stadshus), İsveçlilerin oylarıyla ülkenin en güzel binası seçilen ve 1911’de Ragnar Östberg tarafından art deko stilinde inşa edilmiş görkemli bir yapı. Altın mozaikler ve renkli camlarla süslü olan büyüleyici bina içerisinde, her yıl Nobel Ödülü Yemeği düzenleniyor.

Kule bölümünden muhteşem bir şehir manzarasının izlenebildiği yapı, rehberler eşliğinde özel turlar aracılığıyla gezilebiliyor. Stockholm Belediye Binası ziyaret saatleri hafta içi her gün 09.00-16.00. Hafta sonlarında kapalı. Stockholm Belediye Binası giriş ücreti 110SEK.

3. Norrmalm Bölgesi

norrmalm

Norrmalm Bölgesi Gamla Stan’ın kuzeyinde kalan, Stockholm’un en büyük bölgelerinden. Norrmalm’da ünlü İsveç Kraliyet Operası’nın (Kungliga Operan) yanı sıra pek çok müze bulunuyor. Akdeniz ülkelerinden ve yakın doğudan getirilen antik buluntuların sergilendiği Akdeniz ve Yakın Doğu Antikaları Müzesi (Medelhavsmuseet), Dans Müzesi (Dansmuseet) bölgede ziyaret edebileceklerinizden bazıları. Hamngatan Caddesi üzerinde yer alan ve Hallwyl ailesinin sarayı olan Hallwyl Müzesi’ni (Hallwylska museet) de gezebilirsiniz.

Milli Müze (National Museum), İsveç’in milli sanat ve tasarım müzesi olduğu kadar, Stockholm’ün de dünyaca ünlü müzesi. İsveçli sanatçıların yanı sıra Rembrandt, Rubens, Goya, Renoir, Degas gibi ünlü sanatçıların eserlerinin sergilendiği müze, 15 binin üzerinde çalışmaya ev sahipliği yapıyor. Ziyaret Saatleri 11.00-17.00, pazartesi günleri kapalı, ücretsiz.

Halk Kütüphanesi (Sture Bibliotek), İsveçli mimar Eric gunnar Asplund tarafından tasarlanan ve 1928’de tamamlanan harika bir yapı. İsveç’in açık raf sistemine sahip ilk kütüphanesi, 100’den fazla dilde 2 milyon kitap ve sesli kitaba ev sahipliği yapıyor. Ziyaret Saatleri 09.00-17.00, ücretsiz.

4. Strindberg Müzesi

Strindberg Museum

Strindberg Müzesi (Strindbergsmuseet), İsveçli oyun yazarı, romancı ve şair Strindberg’in 1908-1912 yılları arasında yaşadığı en son ev olan The Blå Tornet yani Mavi Kule. Ülkenin en ünlü kültürel figürlerinden biri olan sanatçının müzeye dönüştürülen evinde Strindberg’in kütüphanesi ve kişisel eşyaları sergileniyor. Kuzey Art-Nouveau stilinde göz alıcı bir iç dekorasyona sahip müzede dönemsel olarak farklı sergilere de yer verildiği gibi, sanatçının eserlerine de ev sahipliği yapıyor.

Strindberg Müzesi ziyaret saatleri salıdan pazara 12.00-16.00. Müze, pazartesi günleri ziyarete kapalı. 24 Aralık, 31 Aralık, 1 Ocak’ta ziyarete kapalı. Salı günleri 10.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Strindberg Müzesi giriş ücreti 75SEK, 19 yaş altı ücretsiz.

5. Östermalm Bölgesi

Östermalm

Östermalm Bölgesi, Norrmalm’in doğu yakasında yer alıyor. Nybrogatan Caddesi Östermalm Bölgesi’nin mağaza ve pazarlarının yer aldığı, pek çok restoranın bulunduğu caddesi. Bölgede bulunan Askeri Müze’de, İsveç ordusuna ait silah, fotoğraf ve belgeler sergileniyor.

Yine bu bölgede Denizcilik Müzesi (Sjöhistoriska), ABBA The Museum, Spor Müzesi (Riksidrottsmuseet), Bilim ve Teknoloji Müzesi (Tekniska museet), Polis Müzesi (Polismuseet) ve Etnografya Müzesi’ni (Etnografiska museet) de ziyaret edebilirsiniz.

6. İsveç Tarih Müzesi

stockholm müze

İsveç Tarih Müzesi (Historiska museet), İsveç’in tarihini prehistorik zamanlardan günümüze değin takip etmeyi sağlayan kapsamlı bir merkez. Viking kumandanlarının altınlarının muhafaza edildiği Altın Odası ise müzenin en popüler bölümü. Ayrıca çeşitli salonlardaki kısa film ve belgesel gösterimleri de düzenleniyor.

İsveç Tarih Müzesi ziyaret saatleri kış dönemi (1 Eylül – 31 Mart) 11.00-17.00, çarşamba günleri 11.00-20.00, pazartesi günleri kapalı; yaz dönemi (1 Haziran – 31 Ağustos) 10.00-17.00. Her gün ziyarete açık ve ücretsiz.

7. Djurgarden Bölgesi

Djurgarden

Djurgarden Bölgesi ise Östermalm’ın hemen güneyinde, ona köprü ile bağlı bir bölge. İsveç’in ve Avrupa’nın en büyük lunaparklarından biri olan Gröna Lund’a ve Skansen’e ev sahipliği yapıyor. Kraliyet av alanı olarak kabul edilen ve yemyeşil dev bir bahçeden oluşan Djurgården, Stokholm’ün en popüler bölgelerinden biri. Av alanının etrafı birçok prestijli restoran, kafe ve bar ile çevrelenmiş.

En kaliteli yerel el işi ürünlerinin satışa sunulduğu Handarbetets Vanner’a mutlaka uğrayın. Barındırdığı Vasa Müzesi, akvaryum ve eğlence merkezleriyle Stockholm’ün en hareketli bölgesi olan Djurgarden’de, İskandinav kültürünü daha yakından tanıyabileceğiniz İskandinav Müzesi’ni (Nordiska Müzesi) gezebilirsiniz.

Biyoloji Müzesi’nde (Biologiska museet) doğal yaşamı keşfedebilirsiniz. Djurgården’a şehir merkezinden on dakikalık bir yürüyüşle veya 44 Nolu otobüsle ulaşabilirsiniz. Ziyaret saatleri 08.30-18.00, giriş ücreti 130SEK.

8. Skansen

skansen isveç

1891’de İsveç’in doğal yaşamının korunması amacıyla açılan Skansen Açık Hava Müzesi ve Zooloji Parkı, Stockholm’ün en popüler turistik gezi duraklarından biri. İsveç doğal yaşamını destekleyen merkez içerisinde yüz altmış tarihî odun çiftliği, İsveç kır evleri, hayvanat bahçesi, çiftlik, doğal yaşam parkı, sirk, oyun parkı ve akvaryum tesisi yer alıyor.

Skansen Akvaryumu (Skansen-Akvariet), Skansen Açık Hava Müzesi içerisinde yer alıyor. Deniz kenarındaki Aquaria ile birlikte deniz yaşamının pek çok üyesiyle tanışabilir, oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz. (Ziyaret Saatleri: 10.00-20.00 Giriş Ücreti: 275 SEK (Kombine Bilet)

Gröna Lund, içerisinde her yaşa ve her gruba hitap eden oyuncakların bulunduğu bir lunapark. Kenti ziyarete gelen turistler tarafından oldukça rağbet gören parkta, 90 km hıza ulaşabilen roller coaster’lardan, saniyeler içinde 80 metre yükseğe fırlatan asansörlere, 121 metre yukarıda dönen koltuklardan, korku tünellerine dek pek çok seçenek var. Ziyaret saatleri 10.00-23.00 arası, giriş ücreti 120SEK.9. Vasa Müzesi

vasa müzesi

Vasa Müzesi, İsveç’in olduğu kadar tüm İskandinavya’nın da en çok ziyaretçi alan müzelerinden biri. 16. yüzyılda Büyük Vasa Kralı Gustavus Adolphus’un isteği üzerine döneminin en güçlü savaş gemisi olarak inşa edilen Vasa, 1628’de ilk seferindeyken Stokholm Körfezi’nde batmış.

Büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Vasa savaş gemisini görmek ve o dönemde gemide yaşananları öğrenmek için ziyaret edilebilecek müzenin, aynı zamanda Djurgården Adası’nın en güzel manzaralarından birine ev sahipliği yapan yemyeşil bir bahçesi de bulunuyor.

10. Millesgården

millesgarden

Millesgården, 20. yüzyılda İsveç’te yaşayan en ünlü heykeltıraşlardan biri olan Carl Milles’ın Lidingö Adası’ndaki evi. Evi ve 18 bin metrekarelik bahçesini görkemli bir şekilde tasarlayan Carl Milles’ın kişisel koleksiyonunda yer alan Antik Yunan ve Roma dönemine ait resim ve heykeller burada sergileniyor. Günümüzde müze olarak halka açılan İtalyan stilindeki bu villa, büyüleyici güzellikteki bahçesi ve benzersiz sanat eserleriyle ziyaretçilerine doyurucu bir sanat deneyimi vadediyor.

Millesgården ziyaret saatleri kış dönemi (1 Ekim – 30 Nisan) 11.00-17.00, yaz dönemi (1 Mayıs – 30 Eylül) 10.00-17.00. Pazartesi günleri ziyarete kapalı. Millesgården giriş ücreti 150SEK, öğrenci 120SEK.

Gotland, İsveç’in en büyük adası. Baltık Denizi’nin tam ortasında yer alan ada İsveçliler için popüler bir tatil rotası olduğu gibi Stockholm’ün dışında yer alan büyüleyici doğal güzelliklere sahip bir yer. Stockholm’ün 200 km güneyinde yer alan Gotland, ince kumlu ve turkuaz sulara sahip denizi ve Orta çağda ait kiliseleri, çiftlikleri, kaleleri ve surları ile cezbediyor. Stockholm’den bir saat süren iç hat uçuşlarıyla ulaşılabilen Gotland, aynı zamanda İsveç’in gece hayatıyla da ünlü bölgesi.

Stockholm’e nasıl gidilir

İsveç’in başkenti Stockholm’e Türkiye’den düzenlenen direkt uçuşlarla ulaşım sağlanıyor. İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ise Pegasus Hava Yolları’nın Stockholm’e direkt uçuşları bulunuyor.

İstanbul-Stockholm uçuş süresi 3 saat 55 dakika. İstanbul’dan Ukrayna Hava Yolları ile Kiev aktarmalı Stockholm uçuşları daha ekonomik uçak bileti bulmak isteyenler için tercih ediliyor.

İsveç, dünyanın refah seviyesi yüksek, en yaşanılası ülkeleri sıralamasında daima en üst sıralarda yer alan ve başkenti Stockholm ile Avrupa’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

3 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz