Gezilecek pek çok yere sahip Belgrad, Avrupa’nın en büyük onuncu, Sırbistan‘ın ise en büyük katedrali Aziz Sava Katedrali’ne de ev sahipliği yapıyor. Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu ve Orta Çağ Sırbistan’ında önemli bir kişilik olan Aziz Sava’ya ithaf edilmiş kilisenin hikâyesi 1550’li yıllara dayananıyor. Sava Katedrali’nin inşası 122 yıldır devam ediyor. 1894’te başlanan inşaatı, zaman içinde iki dünya savaşına tanıklık ederken, sürekli değişen siyasi sistemler ve yönetimler dolayısıyla bir türlü tamamlanamadı. Katedralin kubbelerinde yer alan mozaik işlerinin tamamlanması bekleniyor.

Sırp-Bizans mimarisinde inşa edilen Aziz Sava Katedrali, 10 bin kişilik kapasiteye sahip. Şehrin önemli yerlerinden Slavija Meydanına çok yakın. Katedral, Osmanlı Donanmasının Kaptan-ı Deryası Sinan Paşa’nın kayıtlarında da geçiyor. Bu kayıtlara göre burası 1594’te Başpiskopos Sava’nın Mileševa Manastırından taşındıktan sonra yerleştiği ve öldüğünde gömüldüğü yer olarak geçiyor 1175’de dünyaya gelen Aziz Sava, Sırp Ortodoks Kilisesinin kurucusu.

Aziz Sava Katedrali, Belgrad

Özgün Sırpça isminde tapınak (hram) olarak anılan, ancak sıklıkla Aziz Sava Katedrali olarak adlandırılan yer, bir piskoposun yeri olmayışı sebebiyle teknik anlamda katedral değil (Belgrad Metropolitan Piskoposu’nun mekânı Aziz Mikail Katedrali). Yabancı dillerde büyüklüğü ve önemi sebebiyle sıklıkla katedral olarak anılıyor. En buyuk mabedleri Aya Sofya’yı Müslümanlara kaptıran Ortodokslar, ona benzeyen Aziz Sava Katedrali yapma girişimleri halen sürüyor. Sırp Ortodoks Kilisesi’nin 800. kuruluş yılı 2019’da bitirilmesi ön görülüyor.

Malta
Saint Sava Cathedral, Belgrade
Saint Sava, Cathedral
Saint Sava Cathedral, Belgrad
Aziz Sava Belgrad
Saint Sava Cathedral, Serbia

İhtişamıyla göz dolduran Kalemegdan Kalesi ve doğal güzelliğiyle büyüleyen Kalemegdan Parkı; Sırbistan’ın ise en büyük katedrali olan Aziz Sava Katedrali; 1863’te Prens Mihailo Obrenović’in emriyle yaptırılan ve halkın bağışlarıyla finanse edilen Yükseliş Kilisesi (Crkva-Svetog-Vaznesenja) Belgrad’da görülecek yerler arasında. Belgrad’ın bohem köşesi Skadarlija ve Knez Mihailova Caddesi en keyifli yerler. Belgrad gece hayatı ise zaten dillere destan, hele yaz döneminde ziyaret ediyorsanız. Savamala bölgesinde kaldığım 4 yıldızlı Jump Inn oteli dizayn tasarımı ile pek bir güzel. Tavsiye ederim.

Önceki blog yazısıKaradağ Gezi Rehberi
Sonraki blog yazısıŞirin Adatepe Köyü, Çanakkale
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın