Gezilecek pek çok yere sahip Belgrad, Avrupa’nın en büyük 10., Sırbistan‘ın ise en büyük katedrali olan Aziz Sava Katedrali’ne de ev sahipliği yapıyor. Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu ve Orta Çağ Sırbistan’ında önemli bir kişilik olan Aziz Sava’ya ithaf edilmiş kilisenin hikâyesi 1550’li yıllara dayananıyor.

Vračar platosunda yer alan Katedral, Osmanlı Donanması’nın kaptan-ı deryası olan Sinan Paşa’nın kayıtlarında da geçiyor. Bu kayıtlara göre burası 1594’te başpiskopos Sava’nın Mileševa Manastırından taşındıktan sonra yerleştiği ve öldüğünde gömüldüğü yer olarak gösteriliyor.

Aziz Sava Katedrali, BelgradÖzgün Sırpça isminde tapınak (hram) olarak anılan, ancak sıklıkla Aziz Sava Katedrali olarak adlandırılan yer, bir piskoposun yeri olmayışı sebebiyle teknik anlamda katedral değil (Belgrad Metropolitan Piskoposu’nun mekânı Aziz Mikail Katedrali). Yabancı dillerde büyüklüğü ve önemi sebebiyle sıklıkla katedral olarak anılıyor.

Saint Sava Cathedral, BelgradeSaint Sava, CathedralSaint Sava Cathedral, BelgradAziz Sava BelgradSaint Sava Cathedral, Serbiaİhtişamıyla göz dolduran Kalemegdan Kalesi ve doğal güzelliğiyle büyüleyen Kalemegdan Parkı; Avrupa’nın en büyük onuncu Sırbistan’ın ise en büyük katedrali olan Aziz Sava Katedrali; 1863 yılında Prens Mihailo Obrenović’in emriyle yaptırılan ve halkın bağışlarıyla finanse edilen Yükseliş Kilisesi (Crkva-Svetog-Vaznesenja) Belgrad’da görülecek yerler arasında. Belgrad’ın bohem köşesi Skadarlija ve Knez Mihailova Caddesi en keyifli yerler. Belgrad gece hayatı ise zaten dillere destan, hele yaz döneminde ziyaret ediyorsanız. Savamala bölgesinde kaldığım 4 yıldızlı Jump Inn oteli dizayn tasarımı ile pek bir güzel. Tavsiye ederim.

Önceki makaleBatum Gezi Rehberi
Sonraki makaleSingapur Nerede ve Nasıl Gidilir

Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşık birisi. 14 yıl çalıştığı şirketiyle yolları ayrılınca, hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gitti. 22 ay boyunca Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat etti.

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here