London Eye, İngiltere‘nin başkenti Londra‘nın sembol yapılarından. 135 metre yüksekliği ve 90 metre genişliğiyle neredeyse tüm Londra’yı görebileceğiniz London Eye, Thames Nehrinin güney yakasında, milenyum kutlamaları kapsamında inşa edilmiş. 31 Aralık 1999 gecesi açılışı yapılan dev dönme dolap yılda 4 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlıyor.

İngiltere’nin en ünlü görsel ikonlarından biri olan ve Millennium Wheel ismiyle de anılan London Eye, açıldığı dönemde dünyanın en yüksek dönme dolabı unvanını taşıyordu. Londra’yı ziyaret eden birçok kişinin kentte uğradığı ilk yerlerden biri olan London Eye, havanın kararmasıyla birlikte ışıl ışıl bir görünüme kavuşuyor.

London Eye Bilgi

Londra’nın Ünlü Dönme Dolabı

İngiltere’nin başkenti Londra’da şehir manzarasının en iyi göründüğü yer olan London Eye (Millennium Wheel), kentin en önemli sembol yapısı olmasının yanı sıra tüm İngiltere’nin de görsel ikonu olarak kabul ediliyor. Londra’da Thames Nehri’nin güney yakasında yer alan dönme dolap ‘Avrupa’nın en uzun dirsekli gözlem tekerleği’ olarak biliniyor.

Yılda 4 milyonu aşan ziyaretçi sayısıyla İngiltere’nin en popüler ücretli turistik cazibe merkezi olan London Eye, 135 metre yüksekliğinde, dönme dolabın tekerleği ise 120 metre çapında. Halka açıldığı 2000 yılında dünyanın en uzun dönme dolabı unvanını taşıyan London Eye’ın bu rekoru 2006’da 160 metrelik Nanchang Yıldızı, 2008 yılında 165 metrelik Singapur Flyer ve yine 2008 yılında 167 metrelik Yüksek Silindir (Las Vegas) ile aşıldı.

Malta

The London Eye Hakkında Bilgler

İngiltere’nin başkenti Londra’da Milenyum kutlamaları kapsamında inşa edilen London Eye, Julia Barfield ve David Marks’ın imzasını taşıyor. Resmi açılışı 31 Aralık 1999 gecesi (yolcusuz) dönemin İngiltere Başbakanı Tony Blair tarafından yapılan London Eye’da ilk yolculu deneme ise 9 Mart 2000’de gerçekleşti. Başlangıçta 5 yıllık bir süre için geçici olarak tasarlanan London Eye, gösterilen yoğun ilgi nedeniyle kalıcı hale dönüştürüldü.

London Eye’ın üzerinde Fransız Poma firması tarafından tasarlanan 32 yolcu kapsülü bulunuyor. Her biri klimalı ve 25 kişi kapasiteli kapsüller dönme dolap tekerleğinin dış çevresine bağlı bir şekilde elektrik motorları tarafından döndürülüyor. Batıl inanış nedeniyle 1’sen 33’e kadar 13 hariç olmak üzere numaralandırılan yolcu kapsüllerinin ağırlığı ise 10 ton.

Kapsüllerin her biri Londra’nın ilçelerinden birini temsil ediyor. Saniyede 26 cm hızla dönen tekerleğin bir turu yaklaşık 30 dakika sürüyor. Dönüşü sırasında genellikle yolcu almak için durmayan dönme dolabın dönüş hızı yolcuların hareketli kapsüller üzerinde zemin seviyesinde yürümesini sağlayacak kadar yavaş.

Bununla birlikte, engelli ya da yaşlı yolcuların güvenli bir şekilde inmeleri ve iniş sürelerine izin vermek için dönme dolap zaman zaman durduruluyor. Haziran 2013’te Kraliçe II.Elizabeth’in taç giyme töreninin 60. yıldönümünü kutlamak için bir yolcu kapsülü Coronation Capsule olarak adlandırılmış.

Mekanın çok popüler olmasından dolayı erken gelinmesi tavsiye ediyorum, aksi halde en yoğun olduğu saatlerde uzun süre sırada beklemek zorunda kalabilirsiniz. Özellikle en yoğun sezon olan yaz ayları bu tavsiye gözardı edilmemeli. Biletleri önceden almak da yine iyi bir seçim.

london eye bileti

London Eye’a girişte, içerisinde yiyecek-içecek bulunmayan ufak çantalar kabul ediliyor. Söylemeye gerek yok tabi fakat binmeden önce genel olarak Londra’nın önemli yapıları hakkında önceden bilgi sahibi olmakta fayda var. En tepeye çıktığınızda her şeyi görüp hiçbirine anlam verememek istemezsiniz.

London Eye nerede

london eye nerede

London Eye bilet ücreti ve ziyaret saatleri

🗺 Adres: The Queen’s Walk, Bishop’s, Londra, Birleşik Krallık 📲 www.londoneye.com
London Eye ziyaret saatleri: London Eye 10.00’da açılıyor, 18.00’de kapanıyor. Cuma ve cumartesi günleri kapanış saati 20.30.
💶 London Eye bilet ücreti: Online alırsanız £27,50, gişede alırsanız £31. Seçilen zaman diliminde daha hızlı giriş istiyorsanız £37,50. Hızlı Giriş ve bir kadeh şampanya £40, öğrenci £20.
🚌 Ulaşım: Londra metrosunun Waterloo, Embankment, Charing Cross ve Westminster istasyonlarında inerek London Eye’a yürüyerek ulaşabilirsiniz. Bu istasyonlardan Waterloo en yakın konumda olanı. Ayrıca 211, 77 ve 381 numaralı belediye otobüsleri ile de ulaşım sağlanıyor.

Bazı seyahat acenteleri London Eye’ın da dahil olduğu günlük tur programları sunsa da çoğunun fiyatı pek uygun sayılmaz. Yine de bu turlardan almak isterseniz mutlaka içerdiği yerleri dikkatle okuyun ve gerçekten istedikleriniz olup olmadığını kontrol edin.

Muhteşem manzarası ve şehre kattığı atmosferi ile Londra’da gezilecek yerler arasında yer alan London Eye, şehrin ve ülkenin en önemli görsel ikonu.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz