Balkan coğrafyasında, Makedonya‘nın güneybatısında yer alan Prespa Gölü, Makedonya, Yunanistan ve Arnavutluk sınırlarında bulunuyor. Deniz seviyesinden 855 metre yükseklikteki Prespa Gölü’nün önemli bir bölümü Makedonya sınırları içerisinde.

Prespa Gölü, 273 km²’lik yüzölçümü ile Ohrid Gölü’nden sonra Makedonya’nın en büyük ikinci gölü unvanına sahip. Prespa Gölü, Galiçya Dağlarının yer altından ilerleyen Zavir Nehri ile kendisinden daha alçakta olan Ohrid Gölü’ne sularını boşaltıyor.

prespa gölü

Prespa Gölü, Ohrid

Makedonya’nın güneybatısında, ülkenin en bakir ve insan elinin uzanamadığı bölgesinde yer alan Prespa Gölü, ekosistemi, doğal güzellikleri ve yaban hayatıyla doğa severlerin gözdesi.

Doğal koruma bölgesi olması ve Makedonya’nın Arnavutluk ve Yunanistan sınırında yer alması nedeniyle yerleşime kapalı olan Prespa Gölü ve çevresi şehirleşme ve tüketim kültüründen uzakta muhteşem doğal güzelliklere sahip.

Gölün yer aldığı koruma bölgesinde beyaz pelikan, kara kuzgun, balıkçıl ve martı, alabalık, sazan, kırmızı sazan, barbell ve birçok balık türü yaşıyor. Prespa çevresinde 200’den fazla kuş türü yaşıyor. Bu kuş türlerinden 104’i su kuşlarına ait.

prespa
prespa gölü nasıl gidilir
Göl kenarındaki restoranlardan biri
prespa gölü nerede

Gölün güneybatısında, Arnavutluk sınırına yakın bir konumda yer alan Golem Grad Adası, koruma altındaki doğa rezervi ve üç kilisesiyle ziyaretçileri ağırlıyor.

Malta

Ada asırlık ardıç ağaçları ve endemik bitki ve yaban hayatıyla bölge ekosisteminin tüm özelliklerini taşıyor. Gölde su seviyesi düştüğünde adadaki 11. ve 12. yüzyıl yerleşimleri görülebilir hale geliyor.

Prespa, sahil şeridi, bozulmamış doğası, gölü çevreleyen üç milli parkı ve tertemiz suyuyla Makedonya’nın en etkileyici doğal güzelliklerinden.

Önceki blog yazısıTatlı Bir Huzur: Selimiye Gezilecek Yerler
Sonraki blog yazısıAkdeniz Mavisi: En Güzel Kaş Plajları
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

2 YORUM

  1. Kesinlikle görülmeye değer. Muhteşem güzellikleriyle şahane fotoğraflar çekebileceğiniz ve oldukça ucuza gezebileceğiniz bir ülke Makedonya.

  2. On gün boyunca gezip görmek nasip oldu Ohri, Bitola, Üsküp Struga ve atalarımın kasabalarına gidip havasını solumak suyunu içmek çok güzeldi.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın