Phuket, sadece Tayland’ın değil, aynı zamanda dünyanın en ünlü tatil destinasyonlarından birisi. Bir zamanların küçük madenci kasabası, bugünlerde enerjisiyle tüm dünyanın ilgisini çekiyor.

Ada dünya çapında bu kadar ünlü olunca; girişimciler tarafından üretilen yeni fikirlerle şaşırtıcı şeyler de ortaya çıkıyor. Phuket’in en yüksek noktası olan Chalong Tepesi’ne oturtulan; 2.500 yıl önce doğmuş, barışçıl bir dinin kutsal lideri Buddha’nın heykeli de bunlardan birisi.

Big-Buddha_Phuket

10 yıl önce inşası başlanan dev Buddha heykeli, şimdilerde hem turistler hem de Budist dindarlar için Phuket’in sembolleri arasında yerini aldı bile. Bugün Phuket Adası, birbirinden güzel plajları, hareketli gece hayatı Patong Caddesi ile bir tatil adası olarak öne çıkıyor. The Big Buddha projesinin yaratıcıları, Phuket’in bir parti adasından öteye taşınıp, adanın kültür turizmi yönünden de dikkat çekmek istiyorlar.

New York’taki Özgürlük Heykeli ile hemen hemen aynı yükseklikteki Phuket Big Buddha, adanın güney kısmından nereden bakarsanız bakın görülebilecek bir yerde. Bu devasa heykele ulaşmak için öncelikle, muskaların ve dini objelerin satıldığı geniş bir salondan geçiliyor.

Çan sesleri arasında çıkılan merdivenden sonra kıvrım kıvrım saçlara ve tırnaklarına kadar çok iyi betimlenmiş; şehvet, özlem ve açlık gibi duyguları kontrol etmek için Siddhartha meditasyonu pozisyonunda oturan, Budha sizi karşılıyor.

Phang Nga Körfezi‘ne bakan 45 metrelik heykel için yaklaşık 1 milyon dolar harcanmış. Heykelin dış yüzeyi parlak beyaz bir mermer ile kaplı. Eserin inşası ve eklenen her bir mermer parçası için yerli halk ve diğer bağışçılar destekte bulunmuş.

Phuket Big Buddha Haritası

Phuket Big Buddha Hakkında Bilgiler

Genişlik: 25.45 metre
Yükseklik: 45 metre. Rio de Janeiro’daki ünlü Christ the Redeemer heykelinden 10 m. daha yüksek.
Günlük ziyaretçi: Turizm sezonunda günde 1.500 kişi.
Bulunduğu Yer: Phuket Adası, Tayland
Ziyaret saatleri: 08:00 – 19:30. şahane günbatımı izlemek için saat 18:00 civarı tavsiye edilir.
Nasıl gidilir: Chalong’da yer alan Chao Fa Road East Chalong caddesindeki iaşretten 6 km içeride. Motosikler, tuktuk veya taksi ile gidilebilir.

Önceki makaleBerenice Beach Club, Akabe
Sonraki makale47 Metreden Düşmek: Bungee Jumping

Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşık birisi. 14 yıl çalıştığı şirketiyle yolları ayrılınca, hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gitti. 22 ay boyunca Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat etti.

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here