Phuket, sadece Tayland’ın değil, aynı zamanda dünyanın en ünlü tatil destinasyonlarından birisi. Bir zamanların küçük madenci kasabası, bugünlerde enerjisiyle tüm dünyanın ilgisini çekiyor. Ada dünya çapında bu kadar ünlü olunca, girişimciler tarafından üretilen yeni fikirlerle şaşırtıcı şeyler de ortaya çıkıyor.

Phuket’in en yüksek noktası olan Chalong Tepesine oturtulan, 2.500 yıl önce doğmuş, barışçıl bir dinin kutsal lideri Buddha’nın heykeli de bunlardan birisi. Resmi olarak Phra Phutta Ming Mongkol Eknakiri veya Tay dilinde Ming Mongkol Buddha olarak adlandırılan Big Buddha, Phuket’in kültürel ve dini sembollerinden biri.

Phuket Big Buddha Tapınağı

Büyük Buda, Phuket’i gözden kaçırmak zor. Phuket’in Khao Nakkerd Tepesindeki bakir bir yağmur ormanı üzerine inşa edilmiş 45 metrelik devasa bir heykel. Adanın en önemli simge yapılarından biri. Heykelin taban bölgesindeki izleme noktasında, Chalong Körfezi ve Phuket kasabasının panoramik manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

10 yıl önce inşası başlanan dev Buddha heykeli, şimdilerde hem turistler hem de Budist dindarlar için Phuket’in sembolleri arasında yerini aldı bile. Bugün Phuket Adası, birbirinden güzel plajları, hareketli gece hayatı Patong Caddesi ile bir tatil adası olarak öne çıkıyor. The Big Buddha projesinin yaratıcıları, Phuket’in bir parti adasından öteye taşınıp, adanın kültür turizmi yönünden de dikkat çekmek istiyorlar.

Malta

New York’taki Özgürlük Heykeli ile hemen hemen aynı yükseklikteki Phuket Big Buddha, adanın güney kısmından nereden bakarsanız bakın görülebilecek bir yerde. Bu devasa heykele ulaşmak için öncelikle, muskaların ve dini objelerin satıldığı geniş bir salondan geçiliyor.

Çan sesleri arasında çıkılan merdivenden sonra kıvrım kıvrım saçlara ve tırnaklarına kadar çok iyi betimlenmiş; şehvet, özlem ve açlık gibi duyguları kontrol etmek için Siddhartha meditasyonu pozisyonunda oturan, Budha sizi karşılıyor.

Phang Nga Körfezi‘ne bakan 45 metrelik heykel için yaklaşık 1 milyon dolar harcanmış. Heykelin dış yüzeyi parlak beyaz bir mermer ile kaplı. Eserin inşası ve eklenen her bir mermer parçası için yerli halk ve diğer bağışçılar destekte bulunmuş.

big buddha phuket

Phuket Big Buddha nerede

Genişlik: 25.45 metre
Yükseklik: 45 metre. Rio de Janeiro’daki ünlü Christ the Redeemer heykelinden 10 m daha yüksek.
Günlük ziyaretçi: Turizm sezonunda günde 1.500 kişi.
Bulunduğu Yer: Phuket Adası, Tayland
Ziyaret saatleri: 08.00 – 19.30. Şahane günbatımı izlemek için saat 18.00 civarı gidin.
Nasıl gidilir: Chalong’da yer alan Chao Fa Road East Chalong caddesindeki işaretten 6 km içeride. Motosikletler, tuk-tuk veya taksi ile gidilebilir.

Büyük Buda’ya girmeden önce ayakkabılarınızı çıkarmayı unutmayın. Ayaklarınızı Büyük Buda’ya doğru uzatmayın. Ayaklar vücudun en kirli ve en alçak noktası olarak görüldüğünden bu son derece saygısızlık olarak kabul ediliyor.

Doğal güzelliklerinin korunduğu yapısıyla cenneti andıran Phuket Adasında çok sayıda alternatif aktivite var. Old Phuket Town’da eski yerleşim ve Çin mimarisini görmek, fil safarisine katılmak, Phi Phi Island’daki Maya Beach’te denize girmek mutlaka yapılması gerekenlerden.

Adadaki Old Town 130 yıl kadar Portekiz’e bağlı bir yönetimin olması nedeniyle kültürel çeşitliliğin en belirgin olduğu noktalardan. Thalang Caddesi en işlek cadde olarak biliniyor. Mücevheri andıran görüntüsüyle dikkat çeken Wat Chalong Tapınağına Phuket gezilecek yerler arasında.

Leonardo Di Caprio’nun oynadığı ‘The Beach’ filmiyle ünlenen Phi Phi Adasındaki Maya Bay oldukça kalabalık. Günübirlik tekne turuyla ziyaret edebilirsiniz.

3 Yorumlar

  • Zamanınızı Phuket’e ayırmanızı tavsiye ederim. Yakın gelecekte kapsamlı Phuket gezi rehberi yazılarıma başlayacağım. Phuket’te gezilecek yerler, aktiviteler hakkında bilgileri aktaracağım.

   James Bond Adası (Phang Nga Bay), Koh Phi Phi tekne turları (Maya Bay) mutlaka yapılması gereken şeyler. 

   Old Phuket Town, gece hayatı için Bangla Road, ünlü showlardan Simon Cabaret Show ve Phuket FantaSea Show; tapınaklardan Big Buddha, Wat Chalong görülecek yerler ve yapılack aktiviteler.

   Motosiklet kiralayıp adayı kendiniz de Phuket turu yapabilirsiniz. Kata, Nai Harn, Panwa izleme noktaları enfestir.

   Dalışa meraklıysanız Similan Adaları en iyi yerlerden birisi. Phuket’ten dalış turları düzenleniyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz