Pamukkale, dünyada hem doğal hem kültürel özellikleriyle UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiş nadide yerlerden birisi. Denizli‘de yer alan Pamukkale Travertenleri, sahip olduğu karbonatlı su nedeniyle bembeyaz bir örtüye bürünmüş gibi görünüyor. Çaldağı’ndan gelen ve kalsiyum oksit içeren suların oluşturduğu beyaz travertenler, Pamukkale’ye benzersiz bir görünümünü kazandırıyor.

Pamukkale, Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri. Çok sayıda kaplıca oteli, ılıman iklimi ve yılın dört mevsimi ziyarete uygunluğu ile oldukça avantajlı olan Pamukkale, yakınlarındaki Hierapolis Antik Kenti, Yeşildere Şelalesi, Keloğlan Mağarası ve Kırmızı Su ile de pek çok gezilecek yere sahip.

instagram.com/yoldaolmak hesabımı takip edin.

Pamukkale nasıl gidilir

Pamukkale Nerede

Yeryüzünün doğal güzelliklerinden payına düşeni fazlasıyla alan Pamukkale, Pamukkale Denizli‘ye bağlı. Pamukkale, Anadolu yarımadasının güneybatısında; Ege, İç Anadolu ve Akdeniz bölgeleri arasında bir kavşak noktasında yer alıyor. Menderes Nehri Vadisi’nde, kent merkezine yirmi kilometre uzaklıkta yer alan ve doğal bir sit alanı olan Pamukkale, Menderes Nehri kıyısında, 100 metre yüksekliğe sahip bir bölge. Denizli Pamukkale arası 18 kilometre.

Pamukkale Travertenleri giriş ücreti

Pamukkale Travertenleri giriş ücreti 35 TL. Müze Kart geçerli. Hierapolis Antik Kenti ve Pamukkale Travertenlerine Müzekart sahipleri yılda 2 kez, Müzekart+ sahipleri sınırsız girebiliyor.

Pamukkale Travertenleri ziyaret saatleri

Travertenler haftanın her günü açık. Yazın (Nisan – Ekim) : 08:00 21:00 arası ziyaret edilebilir. Kış mevsiminde ise (Kasım – Mart) 08:00 17:00 saatleri arasında ziyarete açık.

Pamukkale travertenleri nasıl gidilir

Doğa ile tarihin buluştuğu Pamukkale’ye ulaşım için öncelikle Denizli’ye gelmeniz gerekiyor. Denizli’ye havayolu, karayolu ve tren yolu seçeneklerinden birini kullanarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Denizli otogardan Pamukkale’ye ulaşım rahat. Her 20 dakikada bir Denizli-Pamukkale şehir içi minibüslerle, yaklaşık 25 dakika içerisinde Pamukkale Ören Yeri’ne ulaşıyorsunuz.

Göz At: Ucuz  Uçak Bileti Nasıl Alınır
Göz At: Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
Göz at: Ucuz Uçak Bileti Hakkında Tüm Bilgiler

Denizli Pamukkale havayolu ulaşımı 

Denizli Çardak Havalimanı‘na Türk Hava Yolları, Anadolu Jet ve Pegasus Airlines firmaları uçuyor. İstanbul’dan direkt, Ankara’dan ise aktarmalı uçuş seferlerinin var. Denizli Havalimanı Denizli şehir merkezi arası 63km. Havalimanından Denizli merkeze ulaşım 45 dakika sürüyor.

Havalimanı’ndan merkeze, otobüs, servis, taksi ve araç kiralama gibi ulaşım seçenekleri var. Havalimanı ile Denizli merkez arasında HAVAŞ seferleri de düzenleniyor. Ayrıca yolcu servisleri de bulunuyor. Türk Hava Yolları’na ait yolcu servisleri ile hem havalimanından şehir merkezine hem de şehir merkezinden havalimanına ulaşım sağlıyor. Terminal binasında bulunan araç kiralama ofislerden araç kiralayarak rahatlıkla şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Pamukkaleye nasıl gidilir

Pamukkale’ye karayolu ile nasıl gidilir

Denizli-Ankara arası 488 kilometre, Denizli-İstanbul arası 633 kilometre ve Pamukkale-İzmir arası ise 221 km. Türkiye’nin pek çok kentinden direkt Denizli’ye giden otobüs seferleri var.

Denizli’ye karayoluyla ulaşımda kendi aracınızla seyahat düşünüyorsanız İstanbul-İzmit yolunu takip ederek Anadolu Otobanından Adapazarı-Bilecik yolundan hiç sapmadan Eskişehir güzergahından devam ederek ilerleyin. Bursa, Kütahya, Afyon sonrasında Pamukkale Travertenlerine 9 saatlik bir yolculuk sonunda ulaşıyorsunuz.

İzmir-Pamukkale arası 2 alternatif yolunuz var. İzmir, Turgutlu, Salihli, Alaşehir, Pamukkale rotası 221 km ve 3 saat 15 dakika sürüyor. Bir rotayla gelip diğer rotayla İzmir’e dönmek iyi fikir. İzmir Pamukkale alternatif rota olarak Torbalı, Aydın, Nazillli, Pamukkale Travertenleri yolu 244 km ve 3 buçuk saat sürüyor.

Pamukkale’ye trenle nasıl gidilir

Denizli’ye Ankara, İstanbul ve İzmir’den demiryolu hattı bulunuyor. İstanbul ve Ankara’dan Eskişehir üzerinden bağlantılı trenle Pamukkale’ye ulaşmak mümkün. Yine İzmir-Denizli arası tren yolu bağlantısı bulunuyor.

Denizli-İzmir tren seferleri her gün karşılıklı olarak 6 sefer olarak gerçekleştiriliyor. İzmir-Denizli tren saatleri 07:45, 08:25, 11:25, 15:35, 16:45 ve 18:25. Denizli-İzmir tren saatleri 04:20, 05:45, 08:25, 12:45, 14:35, 17:30.

Denizli kent merkezinde yer alan Denizli Tren Garı ile Denizli Otogarı karşı karşıya. Denizli Tren Garına ulaştıktan sonra, otobüs terminaline geçip, buradan Pamukkale’ye giden minibüslere binin.

Pamukkale Nerede

Pamukkale’nin antik dekorunu tamamlayan Hierapolis Antik Kenti, Pamukkale’de görülmesi gereken en önemli yerlerden biri. Antik kent içerisinde ana cadde ve kapılar, tüm uzmanları kendine hayran bırakan şifalı suların bulunduğu Antik Havuz, Apollon Tapınağı, kiliseler, çeşmeler, Nekropoller ve Antik Tiyatro yer alıyor.

Anadolu’nun en büyük antik kentlerinden diğer biri Leodikya Antik Kenti de Denizli’de. İncil’de de adı geçen Anadolu’nun en eski yedi kilisesinden birine sahip Leodikya’yı da görün.

Türkiye’deki Yunan ve Roma dönemlerine ait en görkemli antik kentlerden Afrodisias Antik Kenti Aydın sınırlarında yer alsa da Denizli’ye 62km Pamukkale’ye ise 82km uzaklıkta. Bu görkemli antik kent de gezilecek yerler listenize girmeli.

Pamukkale Travertenleri, yılın dört mevsimi ziyaret edebileceğiniz Türkiye’nin en değerli kültür varlıklarından birisi. Mutlaka görülmeli.

2 YORUMLAR

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here