Türkiye‘nin ve Avrupa‘nın en önemli müzeleri arasında yer alan Antalya Müzesi, 1922 yılında Alaaddin Camisi’nde kuruldu. Antalya ve çevresindeki antik kentlerde yapılan kazılarda elde edilen eserlerin sergilendiği müze, Anadolu tarihine ışık tutan, heyecan veren zengin bir koleksiyona sahip. Antalya gezisi planlıyorsunuz, coğrafyayı yakından tanımak için ilk ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri olsun.

Birinci Dünya Savaşından sonra bölgeye yerleşen işgal güçlerinin yağmasından kurtarılan eserlerin korunması ve kayıt altına alınması amacıyla görevlendirilen Öğretmen Süleyman Fikri Erten tarafından kurulan Antalya Müzesi, ülkemizin en eski müzeleri arasında yer alıyor.

antalya müzesi

Antalya Müzesi

Antalya Müzesi’ni kurma çalışmaları 1919’da başladı. 1922’de Alaaddin Camisi’nde ziyarete açılan müze, 1937’de Yivli Minare Camisi’ne taşındı. Yivli Minare Camisi’nin müze ihtiyaçlarını karşılayamaması nedeniyle 1972’de günümüzdeki binasında düzenlenerek ziyarete açıldı.

1988’de ‘Avrupa Konseyi Yılın Müzesi’ ödülünü alan Antalya Müzesi, 7,000 metrekaresi kapalı alan olmak üzere toplamda 30,000 metrekarelik alanda hizmet veriyor. Müze, 14 sergi salonu, açık hava galerileri, çocuk bölümü ve bahçeden oluşuyor.

Müzede toplam 7 bin 20 eser kronolojik ve konularına göre teşhir ediliyor. Müzenin yenilenen bölümünde modern sanatlar sergi salonu, kafeterya, video gösterim salonu, konferans salonu ve geçici sergi salonları bulunuyor.

antalya müzesi
antalya müzesi dansöz heykeli
Perge Antik Kenti’nden çıkarılan Dansöz Heykeli

Anadolu topraklarında insanlık tarihine kesintisiz tanık olan yerlerden Antalya bölgesindeki Likya, Pamfilya ve Pisidya antik kentlerinden çıkarılan eserlerin sergilendiği Antalya Müzesi’nde bölgeye yerleşen ilk insandan binlerce yıllık tarihi dönemleri yansıtan eserleri görmek mümkün.

Dünyanın en önemli müzelerinden biri olan Antalya Müzesi’nde Alt Paleolitik Çağ’dan Roma Dönemi’ne uzanan zengin bir koleksiyon sergileniyor. Perge Antik Kenti kazılarında ortaya çıkarılan Roma Dönemi heykeltıraşlık eserleri ise dünyaca ünlü.

Osmanlı kültürünü yansıtan etnografya koleksiyonunun sergilendiği bir galeriye de sahip olan müze, doğa tarihi ve prehistorya koleksiyonu, mezar kültleri, mozaik ve ikonalar, sikkeler, tanrı ve imparatorluk heykelleri görülecek eserler arasında.

Perge Antik Kenti‘nden 1960’larda kaçırılan, İsviçre’de bulunduktan sonra 2017’de Türkiye’ye iade edilen Herakles Lahdi, Antalya Müzesi’nin en popüler parçalarından biri.

Yine Perge Antik Kenti kazısında bulunan, Roma İmparatorluğu’nda 2’nci yüzyılda tahta çıkan, ‘Caracalla’ takma adıyla bilinen Marcus Aurelius Antoninus’un tek parça halindeki heykeli müzede sergileniyor.

antalya müzesi herakles lahdi
Ünlü Herakles Heykeli

Herakles Heykeli

Antalya Müzesi’nde görülmesi geereken önemli eserlerden Herakles Heykeli, dünya heykelcilik tarihinin en büyük şahsiyetlerinden biri olan Lysippos tarafından, bronz orijinali MÖ 330-32- yıllarında yapılan “Herakles Farnese” isimli eserin Roma Dönemi kopyası. Bu heykelin altmışa yakın kopyası var.

Heykelde hüzünlü, içe dönük ifade geç klasik-erken Helenistik dönem özelliği. Bu yüzden Yorgun Herakles olarak da adlandırılıyor. Antalya Müzesindeki Herakles Heykelinin diğer kopyalarına göre üstün olduğundan “Perge Herakles Farnase’si” olarak adlandırılıyor.

Makedonya
Flyista

1980 yılında Antalya’nın Perge Antik kentinde Herakles’e ait olduğu tespit edilen bir heykelin belden aşağısı bulunmasından sonra Yorgun Herakles’in üst kısmının Metropolitan Müzesi’nde olduğunu tespit edilir.

Yetmişli yıllarda Türkiye’den kaçırılarak ABD’ye götürülen heykelin üst yarısı yapılan girişimler sonrasında yakın zamanda heykel tekrar yurda döndü.

Antalya Müzesi nerede

Antalya Müzesi
Adres: Konyaaltı Cad. No:1 07050, Antalya
Tel: +90 (242) 238 56 88

Antalya Müzesi giriş ücreti

Antalya Müzesi giriş ücreti 30 TL. Müzekart+ ile yıl boyunca sınırsız ziyaret edilebiliyor. Antalya Müzesi 15 Nisan-2 Ekim (yaz) döneminde 08.30-19.30, 3 Ekim-14 Nisan (kış) döneminde 08.30-17.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Müze, dini bayramların birinci günü öğleye kadar kapalı.

Önceki blog yazısıKatar Hakkında Bilgiler
Sonraki blog yazısıKapadokya’nın Doğal Narenciye Depoları
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın