Dünyanın en etkileyici tarihi bölgelerinden biri olan Nemrut, Kommagene Krallığı’nın izlerini taşıyan, 1987’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil olan ülkemizin en çok yerli ve yabancı turist ağırlayan kültürel miraslarından.

Adıyaman il sınırlarında yer alan 2 bin 150 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı’nın zirvesinde bulunan antik mezar, anıtsal heykeller, mimari kalıntılar ve eşsiz manzarasıyla Nemrut, Kommagene Kralı I. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için inşa ettiği yapılarla bezeli.

➡ Instagram hesabım @yoldaolmak ✔️

nemrut nerede

Nemrut hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Tarihi geçmişi çok eski yıllara dayanan Nemrut Dağı ve üzerindeki antik kalıntılar, 1881’e kadar keşfedilmemişti. Diyarbakır ve çevresinde gerçekleştirilen yol çalışmaları sırasında bölgede görev yapan mühendis Charles Sester’in bulduğu kalıntılar Nemrut’un keşfedilmesini sağladı.


Heyecan veren bu adımın ardından bölgeye Almanya’dan gelen bilim insanı Otto Puchstein’in girişimleriyle bir bir gün yüzüne çıkarılan Nemrut Dağı’ndaki kalıntıların Kommagene uygarlığına ait olduğu ve Kommagene Kralı 1. Antiochos’un tarafından yaptırıldığı belirlendi.

Daha uygun bir Nemrut tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki blog yazılarım size yol gösterebilir.

Nemrut nerede📍

Nemrut, Türkiye’de Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Orta Fırat Bölümü’nde Adıyaman’ın Kahta ilçesi sınırlarında yer alıyor. Nemrut Dağı Milli Parkı sınırlarında bulunan Nemrut, Adıyaman ve Malatya illerinin kesiştiği bölgede konumlanıyor.

ⓘ Nemrut gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Nemrut’a nasıl gidilir ✈️

Nemrut’a hava yoluyla ulaşım: Nemrut Dağı’na en yakın havalimanı Adıyaman’da. Adıyaman Havalimanı, Nemrut Dağı’na 68 km uzaklıkta. İstanbul ve Ankara’dan direkt uçak seferlerinin yapıldığı Adıyaman Havalimanı aracılığıyla Nemrut Dağı’na ulaşabilirsiniz.

Adıyaman Havalimanı’ndan Nemrut’a ulaşım: Adıyaman Havalimanı’ndan Nemrut’a direkt ulaşım imkanı sağlayan herhangi bir toplu taşıma aracı yok. Araç kiralama, taksi ya da özel transfer aracı seçeneklerini kullanarak havalimanından Nemrut’a gidebilirsiniz.

nemrut nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Nemrut’a kara yoluyla ulaşım: Nemrut’a kara yoluyla ulaşım Adıyaman’ın Kahta ilçesinden gerçekleşiyor. Nemrut Dağı Milli Parkı’nın yolunun engebeli ve stabilize oluşu nedeniyle 4X4 araçlar dışındaki araçlarla dağa ulaşım bir hayli zor.

Türkiye’nin farklı kentlerinden Adıyaman şehir merkezine direkt otobüs seferleri yapılıyor. Adıyaman’dan Kahta’ya da her saat başı dolmuş seferleri var. Kahta ilçe merkezinden Nemrut’a günübirlik turlar düzenleniyor.

Nemrut’a özel araçla ulaşım: Nemrut, Adıyaman’a 86 km, Kahta’ya 34 km, İstanbul’a 1.200 km, Ankara’ya 752 km, Malatya’ya 96 km, İzmir’e ise 1.310 km mesafede. İstanbul ve Ankara yönünden özel araçla Nemrut’a gelmek isteyenler Malatya üzerinden, İzmir ve güneyden ulaşmak isteyenlerin ise Adıyaman güzergahını takip etmeleri gerekiyor.

Nemrut gezilecek yerler 📌

Nemrut Dağı Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan Nemrut‘ta birçok günübirlik tur sabaha karşı yola çıkıyor. Eşsiz gün batımı ile dünyanın en güzel manzaralarından birine tanık olabileceğiniz Nemrut Dağı’nda gün batımını izleyerek gezinize başlıyorsunuz.

Nemrut’ta gezilecek yerler arasında Karakuş Tümülüsü, Cendere Köprüsü, Arsameia Ören Yeri, Nemrut Dağı tümülüsü ve tümülüs terasları bulunuyor.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın