Adıyaman, Anadolu’nun eski yerleşimlerinden. Hititliler, Asurlular, Hurriler, Frigler, Persler, Makedonlar, Kommageneliler, Romalılar ve Bizanslılar bu kadim topraklarda iz bırakan medeniyetler olmuş. Tüm bu medeniyetler içerisinde sadece birisi ünü ve güzelliği ülke sınırlarını aşan izler bırakmış bu coğrafyada.

Kommagene Kralı I. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için Nemrut Dağı zirvesine diktiği heykeller bugün Adıyaman şehrinin turizm gözbebeği. UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Nemrut Dağı, Adıyaman’a gitmek için tek başına yeter bir sebep.

Etkileyici doğal güzellikleri, kuş cenneti, şifa dağıtan termal kaynakları, görkemli vadileri, insanlık tarihi ile yaşıt kutsal yapıları ve muhteşem lezzetleri ile Adıyaman ziyaretçilerine çok sayıda alternatif sunan bir kent.

Adıyaman hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Tarihin bilinen en eski yerleşim yerlerinden olan Adıyaman’da ilk yerleşimin MÖ 4 binli yıllara uzandığı yapılan araştırmalarla belirlenmiş. Tarih boyunca Hititler, Asurlular, Bizanslılar, Emeviler, Abbasiler, Anadolu Selçukluları, Dulkadiroğulları ve Osmanlı’nın yönetimine giren şehirde çok zengin bir tarihi mirasın izleri görülüyor.

Malta

Türkiye’nin UNESCO Kültürel Mirası Listesi’ne giren ilk tarihi bölgelerinden olan Nemrut Dağı, Adıyaman’ın ünü Türkiye sınırlarını aşan turistik merkezi. Başkenti Samsat olan Kommagene Krallığının izlerini taşıyan dağı her yıl yüzbinlerce kişi ziyaret ediyor.

Türkiye’nin en kalabalık 33. şehri olan Adıyaman’ın nüfusu 633 bin, yüzölçümü ise 7.871 km². Adıyaman’ın trafik plaka kodu 02, telefon alan kodu ise 416. Merkez ilçe ile birlikte 9 ilçesi bulunan Adıyaman’ın ilçeleri Besni, Çelikhan, Gerger, Sincik, Tut, Kahta, Gölbaşı ve Samsat.

Daha uygun bir Adıyaman tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur blog yazım size yol gösterebilir.

Adıyaman nerede📍

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Orta Fırat Bölümü’nde yer alan Adıyaman, Türkiye’nin güneydoğusunda konumlanıyor. Adıyaman, kuzeyde Malatya, batıda Kahramanmaraş, güneybatıda Gaziantep, güneydoğuda Şanlıurfa, kuzeydoğuda Diyarbakır ile komşu.

ⓘ Adıyaman gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Adıyaman’a nasıl gidilir ✈️

Adıyaman’a hava yoluyla nasıl gidilir: Adıyaman Havalimanı, şehir merkezine 22 km uzaklıkta. Adıyaman’a Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndan, AnadoluJet’in ise Ankara’dan direkt uçak seferleri bulunuyor.

Adıyaman Havalimanından şehir merkezine ulaşım: Adıyaman Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için servis araçları, taksi, araç kiralama ve transfer aracı seçenekleri bulunuyor.

Özel bir firmaya ait servisler havalimanına uçağın inmesinden yarım saat sonra havalimanından şehir merkezine hareket ediyor. Havalimanından Adıyaman Emniyet Müdürlüğü ve Kahta Otogarı’na iki ayrı hatta yolcu taşınıyor.

adıyaman nasıl gidilir
Karakuş Tepesi

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Adıyaman’a kara yoluyla nasıl gidilir: Adıyaman’a Türkiye’nin dört bir yanından birçok büyük şehirden direkt otobüs seferleri bulunuyor. İstanbul’dan kendi aracıyla Adıyaman’a gitmek isteyenlerin Ankara, Kayseri, Akçadağ güzergahını takip etmeleri gerekiyor.

Adıyaman İstanbul’a 1.184 km (13.5 saat), İzmir’e 1.251 km (14.5 saat), Ankara’ya ise 736 km (9 saat) uzaklıkta.

Adıyaman gezilecek yerler 📌

Adıyaman‘da mutlaka görülmesi gereken ilk yer Kommagene Krallığının efsanevi izlerinin bulunduğu Nemrut Dağı. MÖ 62 yılında inşa edilen kral başı heykelleri tüm görkemiyle dağın zirvesinde ziyaretçileri karşılıyor.

Nemrut Dağı Milli Parkı sınırlarında yer alan Cendere Köprüsü, St. Paul Süryani Kilisesi, Karakuş Tümülüsü, Ulu Camii, Derik Kutsal Alanı, Palanlı Mağarası, Turuş Kaya Mezarları ve Adıyaman Kalesi de gezilecek yerler arasında.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz