Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük ve en gelişmiş kenti olan Diyarbakır, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri. Tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan kent, Mezopotamya’nın bereketli topraklarında kurulu.

Tarihi surları, kutsal mekanları, mağaraları, Dicle Nehri’nin hayat verdiği renkli ve çok kültürlü coğrafyası ve doğal güzellikleriyle 9 bin yıllık tarihi geçmişe sahip olan kent kendine özgü kültürel dokusu ve yemek kültürü ile Anadolu’nun zenginliğini yansıtıyor.

diyarbakır nerede
Diyarbakır Dicle Köprüsü: On Gözlü Köprü

Diyarbakır hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Bereketli Hilal olarak adlandırılan Fırat ve Dicle nehirlerinin ortasında kalan Mezopotamya bölgesinin kuzey ucunda yer alan Diyarbakır, tarih boyunca farklı isimlerle anılmış. Asur Hükümdarlığı Dönemi’nde Amed ismiyle bilinen şehir, Cumhuriyet Dönemi’nde Diyarbekir ismini almış.

Türkiye’nin 30 büyük şehri arasında bulunan Diyarbakır’ın nüfusu 1 milyon 736 bin, yüzölçümü ise 15.355 km². Diyarbakır’ın trafik plaka kodu 21, telefon alan kodu ise 412.

Malta

17 ilçesi bulunan Diyarbakır’ın ilçeleri: Bağlar, Bismil, Çermik, Çınar, Çüngüş, Dicle, Eğil, Ergani, Hani, Hazro, Kayapınar, Kocaköy, Kulp, Lice, Silvan, Sur ve Yenişehir.

Daha uygun bir Diyarbakır tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur blog yazım size yol gösterebilir.

Diyarbakır nerede📍

Diyarbakır, Türkiye’de Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin merkezinde, Dicle Bölümü’nde yer alıyor. Diyarbakır, doğuda Batman ve Muş, batıda Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, kuzeyde Elazığ ve Bingöl, güneyde ise Mardin illeri ile komşu.

ⓘ Diyarbakır gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Diyarbakır’a nasıl gidilir ✈️

Diyarbakır’a hava yoluyla ulaşım: Diyarbakır Havalimanı, kent merkezine 6 km uzaklıkta. Diyarbakır’a İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa ve Trabzon’dan direkt uçak seferleri ile ulaşılabiliyor.

Diyarbakır Havalimanı’ndan Diyarbakır şehir merkezine ulaşım: Diyarbakır Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için belediye otobüsü, taksi, araç kiralama ve transfer aracı seçenekleri bulunuyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Z2 ve Z3 numaralı otobüsleri havalimanı şehir merkezi arası ulaşımda en çok kullanılan araç. Hem ekonomik hem de konforlu bir seçenek olan belediye otobüslerinden Z2 hattı Havalimanı-Üniversite, Z3 hattı ise Havalimanı-Dağkapı arasında hizmet veriyor. Belediye orobüsleri 06.40-21.20 saatleri arasında 30 dakikada bir sefer yapıyor.

diyarbakır nasıl gidilir
Diyarbakır Surları

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Diyarbakır’a kara yoluyla ulaşım: Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Şanlıurfa-Van Karayolu’nun en önemli geçiş noktası olan Diyarbakır, Doğu Anadolu ile Akdeniz ve Batı Anadolu’yu birbirine bağlayan kavşakta yer alıyor. Kente Türkiye’nin dört bir yanından direkt otobüs seferleri ile ulaşmak mümkün. Otogar, kent merkezine 4 km uzaklıkta.

Diyarbakır’a özel araçla ulaşım: Diyarbakır, İzmir’den 1.436 km, Ankara’dan 1.002 km, İstanbul’dan 1.381 km, Adana’dan 536 km, Konya’dan ise 861 km uzaklıkta. Kente batıdan Adana, Gaziantep, Şanlıurfa üzerinden ulaşılıyor.

Diyarbakır’a demir yoluyla ulaşım: Diyarbakır kent merkezinde yer alan Diyarbakır Tren Garı’na Adana-Elazığ arasında seferleri bulunan Fırat Ekspresi ile ulaşılıyor. Diyarbakır’dan Batman, Kurtalan, Adana ve Elazığ ile karşılıklı tren seferleri yapılıyor.

Diyarbakır gezilecek yerler 📌

Anadolu’nun en eski kentlerinden olan Diyarbakır, çok zengin tarihi ve kültürel mirasa sahip. Şehrin merkezinden geçen Dicle Nehri, Diyarbakır’a görsel güzellik katmasının yanında bereketli Mezopotamya topraklarını da suluyor.

Dünyanın en büyük kent surlarından olan Diyarbakır Surları şehrin sembolü. Ulu Camii, Gazi Köşkü, Meryem Ana Kilisesi, Behram Paşa Camii, Diyarbakır Kalesi, Cahit Sıtkı Tarancı Evi ve Müzesi ve Hevsel Bahçeleri ziyaret edilecek yerler arasında.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz