Krabi’yi bu kadar popüler yapan yerlerden biri de, Phuket adası ve Andaman Denizi arasında bulunan plajları, turkuaz denizi ve renkli deniz yaşamı ve ile ünlü Phi Phi Adaları. Tayland adaları denince akla ilk gelen yerlerden birisi.

Daha seksenli-doksanlı yıllarda sadece az sayıdaki gezginlerin durağıyken, 2000 yılında Leonardo Di Caprio’nun başrolünde oynadığı The Beach filmiyle oldukça ünlenmiş. Yerleşimin olduğu ana ada Koh Phi Phi Don olarak adlandırılıyor. Phi Phi Leh ise günlük tekne turlarıyla gidilen bir ada. Hint Okyanusu’nu vuran 2004 yılındaki tsunamide çok zarar görmüş.

malta

12 gün Krabi’den kaldıktan sonra sabah eşyalarımı toplayıp beni almaya gelen servise atladım. Koh Phi Phi’ye gitmek için biletimi dün almıştım (300THB, 18TL). Kamyonette Brezilyalı Vilnisyus ile tanıştım ve bir buçuk saat sonra birlikte Phi Phi Don’da oda arıyorduk. Kalabalık daracık sokaklarda dolaşırken kendimi tam bir tatil havasında hissettim. Bikinileri ve şortlarıyla sokaklarda volta atan tatilciler yüzünden sokaklar yürünemeyecek kadar kalabalık. Baktığımız her misafir evi ve hostel ise doluydu.

       

Anita Guesthouse adlı bir yer bulup birlikte bir oda tuttuk (700THB, 41TL). Konaklama fiyatları talep çokluğundan dolayı yüksek. Krabi’de kendime ait, gayet temiz ve düzgün bir odaya 200 Baht verirken, Koh Phi Phi’de pek de memnun kalmadığım odaya 350 Baht ödedim. Paylaşılan dorm odalarında ise yatak ücreti 300-400 Baht arasında dolaşıyor ki, buralarda bile yer bulmak zor.

Tsunamiden sonra adayı tamamen yeniden onarmışlar. Tüm kasaba tamamen turistler için çalışıyor. Marmaris’in, Bodrum’un kalabalık sokaklarından farkı yok, sadece her yer daha salaş. Adada gerçek anlamda bir yol yok, daha çok shoplar arasında dar sokaklar ve yine çevrede patikalar bulunuyor. Şnorkelle yüzme, bisiklet, kanoyla çevreyi keşfetme, kaya tırmanışı, dalış, bot turları ve tabi geceleri de kumsalda müzik eşliğinde ateş partileri adanın en popüler olan aktiviteleri. Kasaba iki koy tarafından çevrili dar boğaz üzerinde kurulduğundan iki yanında da plajlar var. Lam Dalam adındaki kuzey koy daha çok gençlerin takıldığı yer. Ton Sai koyu ise lüks otelleriyle daha çok zengin ve orta yaş turistlerine hitap ediyor. Plajlar tatilcilerle dolup taşıyor.

Gece olunca her yer daha da kalabalıklaştı. Bar ve clubların olduğu Lam Dalam koyundaki kuzey plajına indim. Burası Sahildeki barlarda yüksek volümde müzikler, ateş dansları, gösteriler, ellerinde içlerinde alkol olan “bucket” denilen kovalarla dans eden turistleri ile yılbaşında bulunduğum Koh Phangan plajını aratmıyordu. Tam bir parti havası var.

Etrafı biraz gezip kendimi otelime attım. Gün içerisinde Brezilyalı Vilnisyus ile tur şirketlerini gezip tekne turları hakkında detaylı bilgiler almıştık. Yarın Koh Phi Phi çevresindeki adalara ve koylara tur yapan tekenelerden birinde olacağım.

Day 529: Tayland:18, Koh Phi Phi, 14 Ocak 2012

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın