Maya Bay, hayal edilebilecek en inanılmaz manzaraya ev sahipliği yapan, inanılmaz bir koy. Tayland‘ın güneyinde, Andaman Denizindeki Ko Phi Phi Leh’de bulunan Maya Bay, yumuşak beyaz kumu, rüya gibi turkuaz suyu ve etrafı çevreleyen yükselen kireçtaşı karstik kayalıkları ile şüphesiz dünyanın en güzel plajlarından biri.

Phi Phi Adaları, doğal güzelliği ve iyi zaman geçirme ünü ile Güneydoğu Asya’nın en çok konuşulan yerlerinden biri. Hollywood’un gişe rekorları kıran ‘The Beach (2000)’ filmi burada çekildi. Ne yazık ki deniz ekosisteminin çoğu aşırı turizmden büyük zarar gördüğünden birkaç yıl rehabilitasyon için kapatıldıktan sonra koy 2022’de tekrar turistlere açıldı.

Maya Bay, Tayland
Maya Bay, Tayland

Phi Phi Adaları, pastoral deniz manzaralarıyla övünen bir Asya cenneti. Her açıdan güzel egzotik manzaralar coğrafyanın her köşesine serpilmiş gibi duruyor. Denizden fırlamış gibi görünen kireçtaşı kayalıkları, inanılmaz güzel lagünler, mağaralar, altın renginde veya pudra beyazlığında ince kumlu plajlar…

Koh Phi Phi takımadaları altı adadan oluşuyor. Dört büyük ada Koh Phi Phi Don, Koh Phi Phi Leh, Koh Yung (Sivrisinek Adası) ve Koh Pai (Bambu Adası). Koh Phi Phi Don, Phi Phi adalarının en büyüğü. Bölgeyi keşfetmeye gittiğinizde kalacağınız yer burası olacak.

Malta

Ko Phi Phi Don grubun en büyük adası ve yerlilerin sürekli olarak yaşadığı tek ada. Ko Phi Phi Leh ise 2000 yılında çekilen ‘The Beach’ filminin çekim yeri olan ünlü Maya Bay’e ev sahipliği yapıyor.

Ph Phi Adalarını şimdiye kadar üç defa ziyaret etme fırsatım oldu. İlk ziyaret ettiğim 2011 yılında nispeten sakindi. Sonraki yıllar artan kitlesel turizm ile koy, turistlerin selfi mekanına dönüşmüştü. Geçmişte günün her saati açık olduğundan tıka basa turist doluydu.

Andaman Denizinin ortasında duran küçük ada Phi Phi’ye ulaşmanın en uygun yolu, Phuket veya Krabi üzerinden gitmek. Seyahatinizden en az birkaç gün önce çevrimiçi olarak veya yerel bir seyahat acentesi aracılığıyla önceden bilet rezervasyonu yapın. Feribotlar ve tekneler, kötü havalarda çalışmıyor. Yolculuğunuzdan önce daima hava durumunu kontrol edin

Koh Phi Phi Maya Bay

Maya Baya, Phi Phi Leh

Maya Bay, Phi Phi Leh adasında yer alan, Tayland’ın en beğenilen koyu. Phi Phi Leh, ülkenin en güzel coğrafyalarından biri olan Krabi eyaletine bağlı. Phuket Adası ve Andaman Denizi arasında bulunan ada Hat Noppharat Thara-Mu Ko Phi Phi Ulusal Parkı’nın bir parçası.

Phi Phi Leh Adasında ormanlarla kaplı göz alıcı kireçtaşı kayalıklar, ilginç mağaralar ve uzun beyaz kumlu güzel sahiller bulunuyor. Ancak güzelliğin bir bedeli var. 2018’in ortasına kadar ünlü koy, aşırı turizmin poster çocuğu haline gelmişti. Popülaritesinin zirvesindeyken, günde 5 bine yakın ziyaretçi alıyordu.

2000 yılındaki The Beach filminde Leonardo DiCaprio ve oyuncu arkadaşlarının beğendiği manzaraları izlemek için ıssız Phi Phi Leh’e akın etti. Plaj binlerce kişinin selfie alanına dönüşmüş bir yerdi. Aşırı kalabalığı ve çevreye verilen zararı durdurmak için bir şeyler yapılmalıydı.

Haziran 2018’de Taylandlı yetkililer, Maya Koyu’ndaki plajı gecikmeli de olsa ziyarete kapatma kararı aldı. Kapatma başlangıçta birkaç ay sürmesi gerekiyordu, ancak mercanlar gençleştikçe ve siyah uçlu resif köpekbalıkları da dahil olmak üzere deniz yaşamı sahile yakın sığ sulara döndükçe birkaç kez uzatıldı.

Koyun gençleşmesine yardımcı olmak için park yetkilileri, kıyı erozyonunu önlemeye yardımcı olmak için plaj alanına daha fazla ağaç ekledi ve yeni bir mercan kayalığı alanı oluşturdu. Maya Bay, 1 Ocak 2022’de yeni görünümü ile yeniden halka açıldı.

Maya Bay, Tayland
Maya Bay, Tayland
Maya Bay Phi Phi Adaları
Maya Bay 2013 ziyaretim

Maya Bay tekne turları ile ziyaret ediyorsanız, muhtemelen Milli Park ücreti de turunuza dahil olacak. Yine de turu aldığınızda mutlaka sorun. Eğer kendiniz uzun kuyruklu tekne kiralayarak kiralıyorsanız, genellikle 3 saatlik bir yolculuk için yaklaşık 1.500 Baht ücret talep ediliyor.

Phi Phi Leh’e vardığınızda Milli Park ücretini ayrıca ödemeniz gerekiyor. Mart 2022 itibariyle yetişkinler için 400 Baht ve çocuklar için 200 Baht giriş ücreti alınıyor. Tayland vatandaşları yetişkinler için 40 baht ve çocuklar için 20 baht ödüyor. Milli Park standı sabah 7’de açılıyor.

Sabah 9’dan hemen önce çıkarsanız günün ilk sürat tekneleri ile benzer saate Maya Bay’e varırsınız. Bu kadar erken varışın tek dezavantajı, güneşin hala tam yükselmediğinden Maya Koyunun göz kamaştırıcı rengini tam göremezsiniz.

Günün ilerleyen saatlerinde güneş tepeye yükseldikçe fotoğraf için en iyi görüntüler ortaya çıkıyor. Alternatif olarak, Krabi ve Phuket’ten gelen tur teknelerinin ayrıldığı saat 15.00’ten sonra daha sessiz olduğu vakit Maya Bay’i ziyaret edebilirsiniz.

Phi Phi Leh’i ziyaret eden yolcular, bir Milli Park standının ve korucular için tesislerin ve ziyaretçiler için umumi tuvaletlerin bulunduğu Loh Samah Koyu’nda karaya çıkıyor. Yükseltilmiş bir ahşap yürüyüş yolu ve doğa yolu, ziyaretçileri Loh Samah’tan Maya Koyundaki plaja götürüyor.

Phi Phi Maya Bay
Bu sahneleri artık görmek mümkün olmayacak
Maya Bay, Phi Phi Islands
Maya Bay, Phi Phi Islands

Maya Koyunda yüzmek artık yasak, ancak tekne turları için Pileh Koyunda bir durak yüzmeye izin verilen yer olarak belirlenmiş. Günlük ziyaretçi sayıları sınırlandırıldı. Loh Samah Koyuna yalnızca sınırlı sayıda kişinin yanaşmasına izin veren kurallara kondu.

Yüzmek yasak, Tek kullanımlık plastik yok. Güneş kremi kullanıyorsanız, resif için güvenli olduğundan emin olun. İzinsiz drone uçurmak yasak.

Pileh Bay, kireçtaşı karstları ve yemyeşil bitki örtüsü ile çevrili çarpıcı bir koy. Su alabildiğiniz kadar zümrüt ve oldukça sığ olduğu için yüzmek için mükemmel bir yer. Maya Bay tekne turları Pileh Lagününde yüzme molası veriyor.

Maya Bay Thailand
2011 yılında Maya Bay böyle sakin bir yerdi
Maya Bay, 2011
Maya Bay, 2011

Maya Bay’e Nasıl Gidilir

Maya Bay ve Koh Phi Phi Leh‘e gitmek için öncelikle Koh Phi Phi Don adasına gitmeniz gerekiyor. Phuket’ten Phi Phi adasına ulaşmanın en kolay yolu sürat tekneleri. Yaklaşık 1 saatlik yolculuk için tek yön 750 baht ödüyorsunuz. Yolculuk biraz sarsıntılı, yola çıkmadan önce deniz tutması ilaçlarınızı alın.

Phuket Rassada İskelesinden Koh Phi Phi’ye her gün birkaç kez giden feribotlar var. Tek yön 600 bahta mal olan feribot yaklaşık 2 saatte sizi Koh Phi Phi Don’a götürüyor.

Teknelerin varış noktası Phi Phi Don’daki Ton Sai İskelesi. Sadece maya Bay’e gidecekseniz Phuket’te otelinizden veya seyahat acentesinden bunu kapsayan bir tur rezervasyonu yapmak en iyisi.

Krabi’den Koh Phi Phi’ye gitmek için de sürat tekneleri en yaygın ulaşım şekli. Krabi River Marina’dan kalkan sürat tekneleri ise yaklaşık 1 saatte sizi Koh Phi Phi’ye getiriyor.

Ben feribot ile ulaşım sağlamayı tercih etmiştim. Krabi Nopparat Thara İskelesi’nden günde bir kez, Klong Jilard İskelesinden ise günde iki kez feribot kalkıyor. Yolculuk, nereden kalktığınıza bağlı olarak 1.5-2 saat sürüyor.

Day 530: Tayland:19, Koh Phi Phi, 15 Ocak 2012

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz