Orta Asya ülkelerinden Kırgızistan, hakkında araştırma yapınca çokça bilgi bulabileceğiniz bir ülke sayılmaz. Sanki unutulmuş, yok sayılmış, ilgi çekici değilmiş de kimseler gitmemiş, yazmamış gibi görünüyor. Oysa ki Kırgızistan muhteşem doğası, bozulmamış göçebe kültürü, inanılmaz sıcakkanlı ve misafirperver insanlarıyla yeryüzünün en ilginç, en zengin ve bir o kadar da el değmemiş yerlerinden biri.

Kırgızistan’a yaptığım 10 günlük seyahatten sonra, ancak bir bölümünü gezebilme fırsatı bulduktan sonra böyle düşündüm. Bu seyahat sonrası Kırgızistan’ın benim için artık özel ülkelerden biri olduğunu söyleyebilirim. Orta Asya’nın en eski halklarından Kırgızları da çok sevdim. Keşfetmeye değer bir ülke.

kırgızistan rota

Ülkenin neredeyse tamamı dağlık bölgelerden oluşuyor. UNESCO Mirası Listesindeki Tanrı Dağları ülkenin yüzde 65’ini kaplıyor ve ülkeyi boydan boya yarıp geçiyor. Güneyde ise Pamir Dağları sıralanıyor. Zirveleri karlı görkemli dağlar inanılmaz güzel manzaraları gözler önüne seriyor. Bu yüzden “Orta Asya’nın İsviçre’si” olarak isimlendiriliyor zaman zaman.

3 binin üzerindeki irili ufaklı göller de bu dağları ve vadilerin arasına serpiştirilmiş inici gibi duruyor. Doğu ile Batı’yı buluşturan İpek Yolu’nun ana güzergahlarından birini oluşturan coğrafyada yer alan ülkenin güzelliğini hayal edin.

Malta

Resmi adıyla Kırgız Cumhuriyeti, kuzeyde Kazakistan, batıda Özbekistan, güney batıda Tacikistan ve doğuda da Çin ile komşu. Çuy, Issık Göl, Narın, Talas, Celal-Abad, Oş ve Batken adlarında 7 vilayetten oluşuyor. 6.2 milyonluk nüfusun yüzde 40’ı yoksulluk seviyesinin altında yaşıyor olsa da gördüğüm her yerde bir skünet ve huzur vardı.

kırgızistan rota
Kırgızistan turu rotası

Yeşil ve güvenli başkenti Bişkek, Kırgızistan’ın başkenti ve aynı zamanda ülkenin en gelişmiş ve en büyük şehri. Ülkeyi ziyaret etmek istediğinizde gideceğin ilk şehir burası oluyor. Başkentin şehirli kimliğini geride bıraktığınızda sizi alabildiğine uzayan dağlar ve vadiler içerisinde yer alan göller ve köyler bekliyor.

Kırgızistan’ın denize kıyısı yok. Ülkenin binlerce gölü içerisindeki en büyüğü ve en önemlisi Issık Göl, bu boşluğu kapatıyor. Issık Gölün kuzey kıyısındaki turizm şehri Çolpan-Ata; ekoturizm açısından tam bir cennet Karakol görebildiğim diğer yerler oldu.

UNESCO listesindeki tarihi Balasagun Şehri ve Burana Kulesi; kırmızı kumtaşı kayaçlarının oluşturduğu ilginç renkleriyle Skazka Kanyonu; atların, sığırların, koyunların otladığı muazzam bir bozkırın zirvesinde karlı dağların arasında kristal gibi parıldayan Son-Kul Gölü ülkede gördüğüm etkileyici yerler oldu.

Gelişen ulaşım ve havayolu bağlantısı, daha kolay vizeler ve seyahat bloglarının ülkeyi gezip yazmasıyla adını yavaş yavaş duyurmaya başladı. Ancak ülkeyi gezmek o kadar kolay değil.

kırgızistan kaç günde gezilir
Takip edebileceğiniz alternatif büyük rota

Toplu taşıma bağlantıları çok zayıf ve yetersiz. Ülkenin nadide güzelliklerini içeren kırsal alanlara gitmek isteyenler için ise tur satın almak veya araç kiralamak dışında başka bir seçenek yok.

Matruşka adı verilen minibüslerle bazı yerleşim yerleri arasında ulaşım sağlanıyor. 100 km’den fazla uzaklıklardaki yerleşimler arası dışında çalışmıyor. Matruşka bağlantısı olmayan yerler için ise 4-7 kişilik paylaşımlı taksiler kullanılıyor. Bildiğim toplu taşıma ulaşımı olan yerler:

Bişkek – Çolpan-ata: 280 som
Çolpan-ata – Karakol: 150 som
Karakol – Kochkor: 200 som
Koçkor – Bishkek: 180 som
Bişkek – Toktogul: 400 som (paylaşımlı taksi)
Toktogul – Celalabad: 330 som
Celalabad – Osh: 120 som

Ülkede Kiril alfabesi kullanıldığından, bu tabelaların nasıl okunduğunu öğrenmekte fayda var. Çoğu şehir dışında kalan kırsal alanda internet bağlantısı bulunmuyor. Haziran-Eylül arası dışında ziyaret planlamakta fayda var.

Konaklama bulmak ulaşıma göre nispeten daha kolay. Booking, Airbnb ve diğer konaklama sitelerinde geleneksel Kırgız çadırından, pansiyon ve misafir evlerine kadar çeşitli yer bulabiliyorsunuz. Çoğu zaman sabaha kahvaltısı ve akşam yemeği de fiyata dahil oluyor. Sormakta fayda var.

📍 Koçkor’dan Son Göle Yolculuk

Kırgısitan turu rota önerim

kırgızistan turu

Kırgızistan rotası belirlemek üzerinde önemle durulması gereken ciddi bir iş. Özellikle sezonun başlangıcında ve sonunda seyahat ediyorsanız, yüksek dağlar arasından geçecekseniz olası zorlu yol ve iklim durumları ulaşım sürelerini inanılmaz uzatabiliyor.

Yollar fena olmasa da karlı coğrafyalardaki yolların durumu sert iklimden dolayı iyi değil. Eğer araç kiralıyorsanız da, yedek lastiği de olan iyi ve sorunsuz bir araç kiralamak önemli. 10 günlük kuzey veya 10 günlük güney rotası planlanabilir. Tüm ülkeyi gezmek için ise 20 gün yeterli. 3 haftalık bir planla da ülkenin en önemli ve değerli yerleri rahatlıkla gezilebilir.

Bişkek – 1 Gün
Issık Göl 2 Gün
Karakol – 3 Gün (Jeti Oğuz Vadisi, Şehir turu)
Bokonbayevo – 1 Gün (Kartal Avı, Skazka Kanyonu)
Song-Kul – 1 Gün (Kochkor kasabası, Song Kul Gölü)
Bişkek – 2 Gün

Dünyanın en güzel dağ göllerinden olan Song Kul Gölü’ne 2 gece 3 günlük atla yapılan geziler var. Ben yapmadım ama çok ilgi çekici geliyor bana. Yine yüksek dağ göllerinde yeşil vadilerin arasından geçen Altyn Arashan Vadisi trekking rotası da ilgimi çeken yerlerden biriydi.

Güneye yolcuk yapmak isteyenler Bişkek’ten Oş’a uçup; Oş, Sary Tash, Celal Abad ve Arslanbob’u gezebilir. Bu yerler Özbek sınırında olduğu için kültürel ve mutfak olarak Kırgızistan’ın diğer bölgelerinden biraz daha farklı. Bu coğrafyaya gitme fırsatı bulamadım ama birhayalinpesinde.com ve bizevdeyokuz.com bloglarında buralar hakkında da detaylı bilgi bulacağınıza eminim.

Ülke diğer Asya ülkeleri ile kıyaslandığından oldukça ucuz. Ancak Kırgızistan’da yerel tur alıp gezmeyi düşünüyorsanz, bu çok da ucuz değil. Ben ya dersinizi iyi çalışmanızı ya da turla gezmenizi tavsiye ediyorum.

Orta Asya’nın tam kalbinde yer alan Kırgızistan, ziyaretçilerine inanılmaz bir keşif yelpazesi sunuyor. El değmemiş dağlık araziler, derin vadiler ve göller, buzullar, yükseklerde yer alan yemyeşil çayırlar, ilginç doğal oluşumlar, ormanlık alanlar ve bunları tamamlayan kendine münhasır kültürü ve misafirperver insanları ile Kırgızistan görülmeye değer bir ülke.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz