Kırgızistan’ın tarih, doğa, kültür ve insan olarak yeryüzünün en cazip, en çekici ülkelerinden biri olduğunu söyleyebilirim. Daha önce hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığım dağ ülkesi Kırgızistan’da 1 hafta geçirince çok net olarak bu fikre sahibim. Keşfedilmemiş bir potansiyeli olduğunu düşünüyorum. Eşsiz bir doğal çevreyle birlikte buralar fotoğrafçılar ve gezginler için tam bir cennet.

El değmemiş dağlık araziler, bereketli vadiler, dağlardan şırıl şırıl akan dere ve nehirler, göller, buzullar, yüksek ve yemyeşil çayırlar, ilginç doğal oluşumlar, ormanlık alanlar ve bunları tamamlayan kendine münhasır kültürü ve misafirperver insanları Kırgızistan görülmeye değer.

Skazka Kanyonu

Kırgızistan’ın bir iç denizi durumundaki Issyk-Kul Gölü 180 km. uzunluğunda ve 57 km. genişliğinde, bazı yerleri 700 metreye yaklaşan derinlikte büyük bir göl. Issyk-Kul Gölü’nün güney kıyısında, Tosor Köyünden yaklaşık 4 km uzaklıkta, sıra dışı bir yer var; Skazka Kanyonu. Rusça’da Skazka kelimesi “Masal” anlamına geliyor, burası kesinlikle gizemli ve mistisizm dolu.

Skazka Kanyonu, tepeler arasına saklanmış ilginç bir coğrafya. Uzun yıllar boyunca rüzgarın, suyun, buzun ve havanın etkisiyle kırmızı kumtaşı kayaçları aşınarak muhteşem oluşumlara dönüşmüş. Tuhaf kayalıkların görünümü nedeniyle kanyona Masal Kanyonu (Fairytale Canyon) isimi verilmiş.

Malta

Yağmura rağmen kanyonda yürürken, kendimde Kapadokya coğrafyasında yürürken yaşadığım hisleri fark ettim; heyecan. Bildiğimiz yeryüzü coğrafyasına benzemeyen yerler beni fena heyecanlandırır hep. Belki Peri bacaları yok ama burası da ışıl ışıl, rengarenk bir yer.

Haritalarda ve yol tabelalarındaki yerini henüz yakın zamanlarda alan kanyondaki ilginç kayaların inanılmaz renkleri ve görüntüleri yüzünden her bakan onları bir şeye benzetebiliyor. Kanyonun bir sırtı, benzerliği nedeniyle “Çin Seddi” olarak adlandırılmış mesela. Ayrıca su aygırı, penguen, yılan, ejderha, uyuyan dev ve hatta bütün kanyonun bir heykel gibi göründüğünü söyleyenler var. Görebileceğiniz şey aslında hayal gücünüze bağlı.

Skazka Kyrgyzstan
Skazka Canyon

Çin’de yer alan ünlü Painted Mountains kadar etkileyici olmasa da tepelerdeki renk katmanları muhtemelen güçlü güneş ışığı altında rengarenk görünüyor olmalı. Kumtaşı ve kırmızı kilden oluşan coğrafyanın benzersiz manzarasının rengi sarı, turuncu, pembe, kahverengi…

Yağmur altındaki gezimde bile renkleri oldukça iyi fark edebiliyordum. Baktığım her yerinin onlarca fotoğrafını çektim. Tepeliklerin manzarası, bitki örtüsü şahane bir görüntü sergiliyor. Bu kayalar tamamen turuncu, bazılarıysa neredeyse tamamen kırmızıydı. Aynen Kapadokya’daki gibi. Kanyondaki oluşumlar farklı olduğundan nereden gittiğinize dikkat edin, kaybolmayın.

Skazka Kanyonu, Kırgızistan’da gezilecek yerler arasında en ilginçlerinden biri. Issyk-Kul Gölü’nün Güney Sahili’nde, Tamga’ya 20 dakika uzaktaki kanyon hemen ana yol yakınında yer alıyor. Kanyona arabayla gidebilir, ancak aracın gevşek kumda mahsur kalabilme ihtimalinden dolayı dört çeker araç olası daha iyi olur.

Kanyon giriş ücreti kişi başı 50SOM. Kanyonu gezmek için en az 1 saat planlayın, ancak her yerini keşfetmek istiyorsanız 2 saat daha iyi olur. Zemin ıslak olabileceğinden her yerine erişemeyebilirsiniz, iyi ayakkabı gerekebilir. Hava yağmurluysa çamura bulanmaya hazır olun.

Skazka Canyon, Kyrgyzstan
Kyrgyzstan Skazka

Dağlar ülkesi olarak anılan Kırgızistan, doğayla bütünleşmek ve doğa keşifleri yapmak isteyenler için güzel bir adres. İpek Yolu ülkesi Kırgızistan’daki Issyk-Kul Gölü ve Chui Nehri vadisi çevresi olağanüstü zengin tarihi ve kültürel mirası barındırıyor.

Kırgızistan’ın değerli gölü Issık Kul; Karahanlılar’ın başkenti tarihi Balasagun şehri; Çolpan Ata şehrindeki Ruh Ordo Müzesi; olağanüstü doğası ve manzarasıyla Ala Kul ve Song Kul gölleri; zengin aktiviteleriyle Karakol şehri ve yakınlarındaki Jeti-Oguz Kanyonu görülmeye değer diğer yerler.

İnsana nefes aldığını hissettiren bu cezbedici ülke, birbirinden etkileyici dağ köyleri, güzelliğiyle göz alan kanyonları ve muhteşem manzaralara sahip gölleriyle, dünyada bakir ve yaşanabilir kalan sayılı yerler arasında.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz