Makedonya Tatil

Kırgızistan’ın tarih, doğa, kültür ve insan olarak yeryüzünün en cazip, en çekici ülkelerinden biri olduğunu söylesem şaşarsınız sanırım. Yüksekliği 1500 metreyi aşan zirvesi karlarla kaplı yüzlerce dağ, bozulmamış, tertemiz göller, tablo gibi manzaraya sahip vadilerden süzülen nehirler ve her şeyden önce inanılmaz misafirperver ve yumuşakbaşlı insanlarıyla benim gönlümde taht edinmiş bir ülke Kırgızistan.

İsviçre’de, İskoçya’da ve hatta 7 ay karış karış gezdiğim Yeni Zelanda’da sizi hissettirecek bir ülkeden bahsediyorum. Tabi bir yanı Ortadoğu bir yanı Moğolistan veya Keşmir havasında otantik bir harmanla keşfedilmeyi bekliyor.

Kırgızca yazılışıyla Song Kul, doğa koruma alanı ilan edilmiş bir bölgede yer alıyor. Göle erişim sadece Haziran-Eylül arası mümkün. Geri kalan zamanlarda hava şartlarından dolayı kapalı. Koçkor veya Naryn üzerinden, A5365 numaralı çoğu toprak olan yol takip edilerek ulaşılıyor. Yaklaşık 4 saat süren yol boyu rotasında inanılmaz manzaralar var. Kırgız yaylalarında otlayan koyun ve atları, çobanları görüyorsunuz. Hava şartları yüksekliğe göre değiştiğinden neredeyse dört mevsimi yaşıyorsunuz.

Kyzylart Pass, Kırgızistan: Koçkor’dan Song Göl’e Gidiş

kirgizistan fotografları
Koçkor’a giriş

Dağlardan, vadilerden ve yaylalardan oluşan coğrafyanın neresine bakarsanız heyecanla fotoğraf çekme arzusuna kapılıyorsunuz. Bana göre sadece dağ manzaralarına şahit olmak için bile gidilir. Aşağıda paylaştığım fotoğraflar sadece Koçkor-Song Kul Gidiş anının fotoğrafları. Ertesi gün dönüş için yola koyulduğumuzda hava şartları biraz daha sertleşmiş olduğundan bambaşka bir atmosfer ve manzara vardı.

Kockhor, Kırgızistan
Kockhor, Kırgızistan
Song Kul Yolu, Kırgızistan
Song Kul Yolu, Kırgızistan
Koçkor Yaylaları, Kırgızistan
Koçkor Yaylaları, Kırgızistan
Kırgız Yolları
Yol aldıkça rakım yükseliyor
kirgizistan manzaralari
Araç ilerlerken pencereden zoomla çekebildiğim bir kare
Kirgızistan geçitleri
Kırgız Kültüründe atların çok önemli bir yeri var
kırgız çobanlar
Kırgız çobanlar
Songöl'e yolculuk
Songöl’e yolculuk
Çobaların kaldığı yurtlar
Çobaların kaldığı yurtlar
kirgizsitan arac

Kırgızistan’da gezilecek yerler listesinden ülke hakkında daha detaylı bilgiler paylaştım. Yeşil ve güvenli başkenti Bişkek, ılık suları ve huzurlu havasıyla ülkenin turizm merkezi Issık Göl; Issık Gölün kuzey kıyısındaki turizm şehri Çolpan-Ata; ekoturizm açısından tam olarak keşfedilesi bir cennet olan Karakol şehri; UNESCO listesindeki tarihi Balasagun Şehri ve Burana Kulesi; kırmızı kumtaşı kayaçlarının oluşturduğu ilginç renkleriyle Skazka Kanyonu; atların, sığırların, koyunların otladığı muazzam bir bozkırın zirvesinde karlı dağların arasında kristal gibi parıldayan Song Kul Gölü ülkede gördüğüm etkileyici yerler oldu.

Fotoğraf meraklısıysanız ülkeyi seyahat planlarınızda en üst sıralara koyun. Henüz bozulmamış bir ülke ziyaretçilerini mutlu edecek bir zenginliğe sahip. Pegasus Havayoları İstanbul’dan Bişkek‘e direk uçuyor. Uçak bileti kampanyalarını değerlendirip Kırgızistan‘a nefis bir keşif yolculuğuna çıkın.

MaltaFlyista
Önceki İçerikAntalya Konyaaltı Plajı
Sonraki İçerikHoly Trinity Orthodoks Katedrali, Karakol, Kırgızistan
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

3 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz