Tayland’ın Phang Nga bölgesi denince akla ilk gelen yer olan Khao Lak’dayım. Yakınındaki national parklar nedeniyle popüler olan bu kasabayı, 2004 yılındaki tusunami vurmuş ve kasabanın 4 km kadar içlerine kadar girip resmi kayıtlara göre 4225 canı almış.

Güney Tayland kıyıları boyunca da ölen insan sayısı 5395 olarak kayıtlara geçmiş. 2007/08 yılları ve sonrasında tekrar turistler bu gözde yere gelmeye başlamışsa da hiçbir zaman tusunami öncesi ziyaret sayısına ulaşamamış.

Khao Lak, tayland’ın popüler turistik adası Phuket’in 60 km kuzeyinde bulunuyor. Turistlerin çoğu İskandinav ülkeleri ile Almanya’dan. Phuket Old Town otobüs terminalinden biletimi alıp (100THB, 5,7TL) otobüse atladım, 2 saat sonra Khao Lak’taydım.

SeeWeed adlı bir hostelde 3 kişilik dorm odasında bir yatak kiraladım (250THB) ve hemen yandaki Sea Dragon Dalış Okulu ile görüşmeye gittim. 1993’te kurulmuş bu okul kasabanın en eski okulu. Sahipleri İsveçli Uwi ile İngiliz Sara. Sadece dalış öğretmekle kalmayıp yakındaki Similan, Surin, Kh Bon, Koh Tachai’ye günlük veya gecelemesi teknede olan turlar organize ediyorlar.

Open Water PADI 9.800THB, Advanced PADI ise 7800THB. Kurs için zorunlu olan 5 dalıştan ikisini Similan Adası’nda yapmak istediğim için 2800THB ek ödeme yaptım. Eğer sadece Smilan Adası’na 2 defa dalış yapmak isterseniz ödemeniz gereken ücret 4500THB. Diğer bir açıdan baktığımızda, dalış kursu alarak 1700THB, 97TL tasarruf yapmış oldum. Similan Adası’nın bulunduğu bölge national park olduğundan 600THB giriş ücreti ödemek zorundasınız.

Benim aslında Kha Lok’ta Smilan’da dalış yapma niyetim vardı. Fiyatları öğrenince fikrimi değiştirip advanced PADI kursunu almaya karar verdim. İyi ki de öyle yapmışım.

Tüm kasaba neredeyse turizm ekonomisi üzerine kurulmuş. Kilometrelerce uzayıp giden altın renkli kumlu plajları çevresinde çok sayıda lüks resortlar bulunuyor. Kasaba merkezi şehrin içierisinden geçen ana otoyolun etrafında kurulmuş. Yol üzerinde Avrupa standartlarında restoranlar, barlar ve çok sayıda diğer shoplar bulunuyor. Fiyatlar Tayland’ın diğer kısımları ile karşılaştırdığımda biraz pahalı olduğu söylenebilir.

Ertesi gün ana dalış okuluna gidip teorik eğitim için bir video izledikten sonra anakaranın yakınındaki bir dalış noktasına gidip 3 dalış yaparak zorunlu olan eğitimlerin bir kısmını tamamaldım. Benden başka advanced kursuna başvuran olmadığı için şanslıydım.

Dalış yaptığımız yerde birkaç liofish dışında hiç balık yoktu diyebilirim. Mercan ise hiç olmayan bir şeydi. Buraya dalış için gelenler hayal kırıklığına uğramak istemiyorlarsa Similan ve Surin Adalarında dalmaları tavsiye edilir.

Day 542: Tayland:31, Khao Lak, 27 Ocak 2012

154,9k Takipçiler
Takip et

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın