Halong Bay (Ha Long Koyu), Vietnam’ım başkent Hanoi’nin 175 km doğusunda yer alan, doğanın yarattığı bir sanat eseri. Cennetin dünyadaki yansıması dedirtecek güzellikteki Halong Bay, huzurun, dinginliğin ve ihtişamın aynı anda yaşandığı bir doğa harikası.

Tonkin Körfezi içerisinde, zümrüt yeşili ipeksi denizden gökyüzüne sanki fışkırmış gibi yükselen, 3,000’e yakın kireçtaşı adaları ile akıllardan kolay kolay çıkmayacak bir manzara sunan Halong Bay, baş döndürücü güzellikte, muhteşem plajlar, görkemli kayalıklar ve büyüleyici tünelleriyle masalsı bir sakinlik, duruluk ve dinginliğe sahip.

halong bay

Halong, Vietnam dilinde, ejderhanın suya girdiği yer anlamına geliyor. Vietnamlılar, bir ejderhanın bu bölgeye gelip kuyruğuyla adeta keserek burayı oluşturduğuna inanıyorlar. Efsaneye göre tanrılar, düşmanlarıyla yaptıkları savaşta zor duruma düşen Vietnamlılara yardım etmesi için, bir ejderha gönderiyor.

Gökyüzünden gelen ejderha Vietnamlıların savaşı kazanmasını sağlıyor. Burada yaşayan insanları çok seven ejderha, dünyada kalmak istiyor ve bu bölgeye yerleşiyor. Körfezde bulunan yüzlerce kayanın ise bu ejderhanın sırtı olduğuna inanılıyor.

Malta

Asyada gezilecek yerlerin başında gelen bu yer, aynı zamanda Vietnam turizminin de ana gelir kaynağı. Ha Long kenti, Doğu Ha Long ve Batı Ha Long olmak üzere ikiye ayrı bölümden oluşuyor. Doğu kesimi Hon Gai olarak adlandırılmış ve hükümet binalarının çoğu burada yer alıyor. Bai Chay köprüsü ile de Batı Ha Long’a bağlanıyor.

Bhaya Cruise gemisini ile Halong Körfezinde 1 gece konaklamalı 2 gün gezmiştim (420$). Tekneye binerken başınıza gül yaprakları dökerek hoş geldin diyorlar. Şahane Körfezin muhteşem manzarasını Vietnam’ın zengin geleneksel kültürünün tadıyla birleştiren otantik seyir deneyimi yaşıyorsunuz.

Halong Bay

Vietnam’ın Quảng Ninh ili sınırları içerisinde yer alan ve Doğu Asya‘nın önde gelen tatil merkezleri arasında bulunan Halong Bay, 1994’ten bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor.

Kıtanın zaman zaman alçalıp yükselmesi sonucunda 250 milyon yılda oluşan bu eşsiz doğa harikası körfezde bu adacıkların içerisinde saklı sayısız mağara bulunuyor. Bunlardan bazıları, Fil, Dövüşen Horoz, Pelikan ve Çatı gibi ilginç isimlere sahip. Körfezde yaklaşık 450 çeşit balık ve deniz canlısı yaşıyor.

Masmavi denizin karaya doğru sokulmasıyla meydana gelen bu baş döndürücü doğa harikası, Tonkin Deltası’nın kuzeydoğusunda, gemiler için her zaman güvenilir bir sığınak oluşturuyor. Fırtına ve tayfunlar, koyu çevreleyen kayalıklara çarparak kırıldığı için, en azgın havalarda bile koyun suları hep durgun kalıyor.

halong bay nerede
halongbay
halong bay vietnam
halong-bay-gezilecek-yerler
Surprising Cave

Fakat bu koy, asıl güzelliğini, boy boy sarkıtların bulunduğu mağaralar ve tünellerle delik deşik olmuş, koyun bütün yüzeyine serpilmiş garip biçimli adacıklara borçlu. Denizde olağanüstü güzellikte manzaralar oluşturan, yüksek kayalıkları ve sarp doğası nedeniyle insan yaşamına uygun olmayan Halong Bay, jeolojik yapısıyla çok ilgi çekici.

Diğer yandan bölge, Vietnam turizminin ana gelir kaynaklarından birisi. Doğu Ha Long ve Batı Ha Long olmak üzere iki bölümden oluşan koyun doğu bölgesi, Hon Gai olarak adlandırılıyor. Hon Gai’de hükümet binalarının çoğu yer alırken, Bai Chay Köprüsü ile de Batı Ha Long’a bağlanıyor.

ⓘ Vietnam’da nereler gezilir, nereler görülür, önemli yerleri neresi hakkında daha detaylı bilgi için Vietnam Gezilecek Yerler blog yazıma göz atın. Vietnam’a Turu Yapmak İçin 10 Sebep yazısı belki size ilham verebilir. Vietnam Vizesi almak biraz zor olabilir, nasıl alınır detaylı bilgiler paylaştım 👍

Halong Bay’a nasıl gidilir

halong bay nasıl gidilir

Dünyanın en güzel koylarından biri olarak bilinen ve Büyük Haifong Limanı’na da oldukça yakın olan Halong Bay, Vietnam kıyılarında, Tonkin Deltası’nın kuzeydoğusunda yer alıyor.

Ha Long Körfezi’ne başkent Hanoi’den 4 saatlik bir otobüs yolculuğu ile ulaşım mümkün. Ancak koyu gezmek için Hanoi’den tur satın almak gerekiyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz