Azerbaycan
Azerbaycan

Şiraz şehrinin önemli tarihi eserlerinden olan Kerim Han Kalesi, Zend Hanedanı Kerim Han Zend tarafından 1766 tarihinde Kraliyet alanı olarak yaptırılmış. Kerim Han 1760 yılında kendi hanedanı, Zendi Hanedanı kurduğunda, hiçbir zaman hükümdar sıfatını kullanmadı ve kendini Halkın Vekili olarak adlandırdı. Kerim Han, devletinin başkentini Şiraz kenti olarak ilân etti.

İsfahan’da Şah Abbas’ın yaptırdığı ünlü eserleriyle boy ölçüşmek üzere, 12 bin işçi çalıştırılarak, 4000 m² alan üzerinde inşa edilmiş. Yuvarlak hatlarıyla sanki estetik kaygılarla yapılmış gibi duruyor. Kerim Han Kalesi (Arg-e Kerim Han) girişinde Farsça yazılmış olan: “Şiraz’a yeni gelen bir gezgin, uzun süre Kerim Han sarayının endamını övmekten geri duramayacaktır” sözü bunu kanıtlar gibi görünüyor.

İran‘ın ünlü kalelerinden Kerim Han Kalesi’nde yer alan 12 metre yüksekliğindeki surlarının dört köşesinde, yüksekliği 14 metre olan dört burç bulunuyor. Bu burçlardan birisi ise Piza Kulesi gibi eğik duruyor. Pehlevi döneminde hapishane olarak kullanılmış olan kale, geniş bahçesi, özel dua alanı ve hamamı ile öne çıkan kale, iç mekândaki vitrayları, ahşap işlemeleri ve minyatürleri ile geçmişin ihtişamını sunuyor. Zend Hanedanlığı‘nın kısa egemenlik dönemine rağmen, bu dönemde sanat alanında bir çok kayda değer eserler verilmiş, Zend sanatı doğmuş.

Kale çevresinde bulunan dükkanlarda satılan ve sıcaktan bunalan bünyeleri serinletmek için hazırlanan Şiraz’a özgü “Feluda” denenmeye değer. Nişasta-buz-limon suyu ile yapılan bir tatlı, kavurucu sıcaklarda ferahlamak için birebir.

Kerim-Han-kalesi-Siraz

Kerim Han Kalesi, Şiraz

⇦ Önceki blog yazısıİran’ın Ünlü Şairi: Hafız
Sonraki blog yazısı ⇨Şiraz’da Göz Kamaştıran Güzellik: Şah Çerağ Türbesi

1 YORUM 💬

  1. Felludayi ben de denedim, ancak tadi cok agirdir. Sulandirilmis kadayif gibiydi.ama denemeye deger tabi. Siraz bu arada cok guzel bir yer. Tarihi yerleri cok begendim.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın