Şii’liğin en önemli kutsal ziyaret yerlerinden biri olan Şah Çerağ, İran’ın Şiraz şehrinde bulunuyor. “Işıkların şahı” anlamına gelen Şah Çerağ, çinili kubbesi ve gece sanki dev bir şamdanmış gibi görünen minareleriyle gün batımı sonrası göz kamaştırıcı bir görünüme sahip.

“Işıkların şahı”, Şiîlerin sekizinci İmamı olan İmam Rıza’nın kardeşi Seyyid Emir Ahmed’e, Şirazlıların verilmiş olduğu bir lakap. İmam Rıza’nın 17 kardeşinden biri olan Seyyid Emir Ahmed, kardeşinin yanına gitmek üzere Horasan’a giderken, Abbasi halifesi Ma’mun’un adamları tarafından Şiraz şehrinde 835 yılında öldürülmüş.

Siraz-Sah-Cerag

Şah Çerağ Türbesi ilk olarak 12. yüzyılda yapılmış. Kaçar döneminde genişletilen türbe, İslam Cumhuriyeti döneminde de büyütülmüş. Türbe deyince ülkemizde de örnekleri görülen türbelere benzeyen yapılar anlaşılıyor. Şah-e Çerağ Türbesi, alışageldiğimiz türbelerden farklı. Estetik açından etkileyici bir mimariye sahip olan kompleks yapıda geniş bir avlu, ibadet yeri ve mezar odası bulunuyor.

Mozaik şeklinde işlenmiş, milyonlarca küçük ayna ile süsleyen iç duvarları, farklı renklerde ışıkların yansımasıyla büyüleyici görünüyor. Ahşap sütunlar arasında geçip, gösterişli gümüş bir kapıdan içeri giriliyor.

Iran-Sah-Cerag-Camii
Sah-Cerag-Camii-Iran

İçeri girmeden önce ‘izinname’ okumak gerekiyor. Peygamber, İmam Ali ve İmam Hüseyin’e selam göndererek mekana giriş izni isteme anlamına gelen izinnamenin ardından aynalarla kaplı kubbenin altındaki mezarın parmaklıklarına (zerih) dokunup dua okunuyor ve dilek tutuluyor.

Erkekler ve kadınlar ayrı kapılardan giriyor ve birbirinden tamamen ayrı mekanlarda ziyaretlerini yapıyor. Türbenin yarısı kadınlar tarafında, yarısı ise erkekler tarafında bulunuyor.

Sah-Cerag-Camii-Siraz
Sah-Cerag-Cami-Siraz
Sah-Cerag-Cami-Iran

Ayna işlemeli türbeye girenler önce mezarın gümüşten parmaklıklarına dokunup mekanın sahibini selamlıyor. Sonra duaların ağıtlara karıştığı ağlayışlar, el sürmeler, yüz sürmeler… Namaz sonrası veda dokunuşunun ardından insanlar geri geri giderek türbeyi terk ediyor.

Türbede bulunan altın kubbe, duvarlarlarda ve tavanlarda yer alan mozaik ve çiniler mimari açıdan ustalık gösteren işlemeler. İç mekanı saran aynalardan yansıyan ışık tonları büyüleyici güzellikte.

Türbe binasının önündeki geniş avlunun ortasında havuz bulunuyor. Şiilerin bu kutsal mekanı, İran’ın her yanında gelmiş ziyaretçilerle dolup taşıyor.

Önceki blog yazısıKerim Han Kalesi, Şiraz
Sonraki blog yazısıTaal Volkanı, Tagatay, Filipinler
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

3 YORUM

  1. Iran’in her bir tarafi ayri ayri guzelikler ve ozeliklere sahip, ama gercekten Şiraz bir baska. Nisan ayindan Mayisin sonuna kadar havasi cok guzel. Tum sehir cicek kokar. Camileri, baglari, tarihi binalari, İslamdan onceki ihtisamli yapilari ve bir daha cok seyi le sizi kendine asik edecek. Kendinizi hic yabanci hisetmiyeceksiniz. Eğer İran’in her tarafini gormeye zamaniniz ve imkaniniz yoksa, sadece Şiraz’i gormeniz yeterli.

    THY’nin her gun Şiraz’a direk ucagi var, denemeye değer. İran ve Türkiye aslinda bir ulke; sicak kanlı, misafirperverlik, yardim severlik ve bir daha cok bakim dan sizi kendi ulkenizi keşf etmeye davet ediyoruz. Saygilarla.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın