Katar, Arap Yarımadasında doğu ve batıyı buluşturan, dünya kültürlerinin kesiştiği bir ülke. Katar’ın başkenti Doha’da nüfusun önemli bir bölümü yabancılardan oluşuyor. Birbiri ardına gelişen gayrimenkul projeleriyle farklı ülkelerden yatırımcıları ağırlamak isteyen şehirde The Pearl-Qatar, en dikkat çeken projelerden.

The Pearl-Qatar, yapay bir koy çevresine sıralanmış modern binaları, kafe, restoran ve dükkanlarıyla yeni bir yaşam alanı. Doha Körfezini çevreleyen kordonda yedi kilometrelik bir kordon boyu olan Corniche ise, geleneksel ahşap Arap yelkenlilerinin deniz üzerinde salındığı harika bir bölge.

Petrol bulunmadan önce inci avcılığı ve balıkçılıkla uğraşan küçük bir kasaba görünümünde olan Doha, o dönemlerde Asya’nın en büyük inci tüccarlarından biriydi. Katar’ın inci ticaretine dayanan tarihi geçmişinden ilham alan The Pearl-Qatar projesi yalnızca adında değil tasarımında da inciyi taşıyor.

Doha, Katar’ın batı sahilinin merkezinde, etrafındaki komşu şehirlerde olduğu gibi modern ve geleneksel binalarının kombinasyonlarından oluşan bir şehir. Buraya yurtdışından çalışmak için gelen yabancı sayısının çokluğunu hemen fark ediyorsunuz. Son yıllarda Avrupa’dan sık sık turların düzenlendiği, Dubai’den farklı bir alternatif arayanlar için popülerliği gün geçtikçe artan bir kent Doha.

Malta

The Pearl-Qatar

Katar devletinin yerel halka ücretsiz konut vermesi nedeniyle yabancıların kiracı olabileceği seçenekler sınırlı. Uzun yıllar boyunca yabancılara gayrimenkul satışı ülkede yasak kapsamındaydı. Bölgenin en büyük projelerinden The Pearl-Qatar, yabancıların gayrimenkul sorununu ortadan kaldıracak dev projelerden.

Katar’ın başkenti Doha’da yüzölçümü 4 milyon metrekareyi aşan yapay adalardan oluşan The Pearl-Qatar, şehir merkezinde yer alıyor. Katar’da yabancı ülke vatandaşlarının mülk sahiplenebileceği ilk gayrimenkul projesi olan The Pearl’ün tam anlamıyla tamamlanabilmesi için birkaç yıl daha var.

Tam olarak tamamlandığında 18 bin 831 konut ve 50 bin nüfusa ulaşacağı düşünülen bölge, 32 kilometreyi aşan kıyı şeridi ile Doha’nın en yeni çekim merkezi. United Development Company tarafından geliştirilen ve mimarlık şirketi Callison tarafından planlanan ada Doha’nın West Bay Lagünü’nün 350 metre uzağında kurulu.

The Pearl Qatar Doha
The Pearl Qatar

Projenin ilk kez duyurulduğu 2004’te maliyetin 2.5 milyar dolar civarında olacağı belirtilmişse de yeniden değerlemeler ve eklenen yeniliklerle projenin tamamlandığında 15 milyar dolara mal olacağı tahmin ediliyor.

The Pearl-Qatar projesi konut gelişiminde Arap, Akdeniz ve Avrupa kültüründen esintiler taşıyor. Proje içerisinde 10 farklı bölge yer alıyor. Porto Arabia (31 kule, 4 bin 700 daire), Viva Bahriya Towers (29 kule), Qanat Quartier (31 bina, 977 konut), Abraj Quartier (7 kule), Medina Centrale (540 rezidans), inci şeklindeki tanıtım ofisi ve 9 özel ada öne çıkan yerlerden.

Pearl Katar
Doha The Pearl Qatar

Geniş kanal sistemi, yaya dostu meydanları, plazaları, sahili ve alışveriş merkeziyle Qanat Quartier, 2012 yılından bu yana yaşamın devam ettiği bir bölüm. Venedik’ten esinlenilerek hayata geçirilen bu bölgede Venedik’in Rialto Köprüsü’nün bir kopyası da dahil olmak üzere 15 köprü, 200 mağaza, 200 bağlama kapasiteli yat limanı, bin 135 araçlık otopark ve Kempinski Resort and Spa Hotel konuklarını ağırlıyor. Qanat Quartier’ın tamamı bittiğinde 31 yapıda 977 konut, 188 müstakil ev yaşam alanına dönüşecek.

The Oyster – The Pearl-Qatar
P.O BOX 7256 Doha – Qatar. Tel (+974) 4409 5155

Katar’ın başkenti Doha’da farklı bir dünyanın kapılarını açan The Pearl-Qatar, Orta Doğu coğrafyasında insan eliyle yapılmış en büyük projelerden. Doha’yı ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken noktalardan olan bu bölge, aynı zamanda şehirdeki hoşgörü ve çok kültürlü havayı solumak için de ideal.

Doha, yerli halktan çok yabancıların yaşadığı kentte, ülkenin otantik yerel kültürünü hissedebileceğiniz en önemli yer Souq Waqif bölgesi. Doha gezilecek yerler listesine ekleyeceğiniz çok yer var. Doha’nın fotoğraflardaki siluetini oluşturan gökdelenlerle dolu West Bay bölgesinde, lüks konaklama deneyimi sunan uluslararası zincir oteller, iş merkezleri ve ofisler yer alıyor.

Katar İslam Eserleri Müzesi hem ülkenin hem de Doha’nın en önemli müzelerinden biri. Sıra dışı yapısına eşlik eden zengin koleksiyonu ve sunduğu Doha manzarasıyla büyüleyici. Doha’nın en zarif yapısı ise şık mimarisi ile gece ayrı, gündüz ayrı güzellikteki İslami Kültür Merkezi. Burası da yine, Katar’ın yerel yaşamı yansıtan fotoğraflarından aşina olduğumuz bir adres.

4 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz