Azerbaycan
Azerbaycan

Vietnam, keşfetmeyi seven herkesin seyahat programlarında ilk sırayı almayı hakkeden bir ülke. Dünyada başka yerinde eşine az rastlanır etkileyici manzaraları, renkli ve dinamik şehirleri, sıcakkanlı ve güler yüzlü insanları ile eski ve yeninin harmanlandığı, görülesi bir ülke.

Vietnam’a ilk gitmek istediğimde yıl 2012’di ve Bangkok’ta vize alamamıştım. Hakkında etkileyici ve baştan çıkarıcı bir çok bilgiye sahip olduğum bu güzel ülkeyi, Mart 2015’te ProntoTour ile ziyaret etme fırsatı buldum.

Vietnam’a Gitmek İçin 10 Neden

Günümüzde Vietnam vizesi almak artık pek de zor değil. Vietnam’da hizmet veren Vietnam Rehberi adlı Türk firması ile vize başvuruları online olarak yapılabiliyor. Başvurunuz için pasaportunuzun bir kopyası ve uçak rezervasyonunuz yeterli. Vize ücretini vize onay mektubunuz çıkınca ödüyorsunuz. Firma Vietnam’da hizmet verdiğinden Mekong Deltası, Cu Chi Tünelleri, Halong Bay gibi turlar için de yardımcı oluyor. Vietnam vizesi 2019 ücretleri ise; tek girişli 80$, çok girişli 100$, ekspres vize ise 120$. https://vietnamrehberi.com | Tel/WhatsApp: 0084834142664

1. Yeni bir yer

Saygon Sokakları
Saygon Sokakları

Yüzlerce yıl süren savaşlar, yabancı devletlerin işgali altında ezilen ve yoksulluklar içerisinde yaşmış ülke Vietnam, bugün kapılarını yabancılara, turistlere ve yatırımcılara sonuna kadar açmış, güler yüzü ve misafirperverliğiyle ağırlamaya çalışıyor.

Vietnam turizm açısından yeni bir ülke sayılır. Tayland, Malezya, Singapur’un aksine, sokaklarında dolaştığınızda az sayıda turist görüyorsunuz. Fazla turist alan ülkelerin şımarıklığı Vietnam’da yok. Yerli halk, turistlere o nedenle de çok ilgi gösteriyor. Az İngilizceleriyle sizinle sohbet etmek istiyorlar. Gidin bir merhaba diyin, sonrası kendiliğinden geliyor. Vietnam gezilecek yerler blog yazımda ülkenin görülmesi gereken yerleri hakkında detaylı bilgiler paylaştım.

2. Güvenli bir ülke

Hanoi Sokakları, Vietnam
Hanoi Old Quarter, Vietnam
Hanoi kolonyal binalar
Hanoi kolonyal binalar

Vietnam yalnız seyahat eden kadınlar da dahil olmak üzere ziyaretçiler için oldukça güvenli bir ülke. Doğrusu kendi açımdan şunu diyebilirim ki, Güney Asya’da seyahat etiğim hiçbir yerde kendimi güvensiz hissetmedim. Budist kültüre sahip ülkelerin bir çoğunun güvenli olduğunu söyleyebilirim.

Vietnamlıların çoğu çiftçi ve bir çoğu köylerde doğmuş. Komünist hükümet, ilkenin güvenli bir yer olması için elinden geleni yapmış görünüyor. Ülkenin yakın tarihi göz önüne alındığında pek çok turist, özellikle Amerikalılara dahi sıcak bir tavır var. Geçmişin acılarını sarıp, geleceğe bakıyorlar artık. Arada bir kap kaç olayları olsa da bu çok sık değil.

3. Fiyatlar ugun, ekonomik bir ülke

Cau Go Restaurant, Hanoi
Cau Go Restaurant, Hanoi

Vietnam, isteyene süper lüks seyahat konforu, isteyene çok düşük bütçe ile seyahat etme imkanı sunuyor. Sokakta tezgahta 1 Dolar’a karın doyurmak mümkün, isteyen gidip süper lüks restoranların zengin menülerinden faydalanabilir, bu tür mekânlarda bile fiyatlar makul.


Sırt çantalı gezginler için de gözde bir ülke olan Vietnam’da günde 15$ bütçe ile seyahat etmek mümkün. Ülkenin hemen her yanında uygun fiyata oteller, guest house ve hosteller var. Örneğin Hanoi’de kaldığım 4 yıldızlı Sunway Hotel Hanoi‘nin gecelik ücreti 2 kişi için 49$’dan başlıyor.

4. Büyüleyici Ha Long Bay bu ülkede

Halong Bay, Vietnam
Halong Bay, Vietnam
Yüzen Köy, Halong Bay, Vietnam
Yüzen Köy, Halong Bay, Vietnam

Tonkin Körfezi’nin zümrüt sularından, gökyüzüne yükselen 2,000’den fazla kireç taşı kayalıklarını hayal edin! Vietnam’ın düneyada en çok bilinen turistik yeri olan “Halong” ejderhanın denize girdiği yer anlamına geliyor. Ha Long Bay efsanesinde, Vietnamlıların Çinlilerle yaptıkları bir savaşta zor durumda kalırlar ve tanrılar yardım için bir ejderha gönderir. Bu ejder ağzından yeşim ve mücevherler saçarak, gördüğümüz kireçtaşı kayalıklarını oluşturur ve bu set sayesinde Çinliler burayı ele geçiremez.

Gökyüzüne yükselen ve ağaçlarla kaplı, ilginç kireç taşı kayalıklarının arasında cruise gemileriyle dolaşmanın deneyimi ömür boyu hatırlanacak lezzette. Hayal ettiğim kadar güzel ve büyüleyici, UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Halong Bay, ülkenin kuzeyindeki güzel şehir Hanoi’ye 4 saat uzaklıkta yer alıyor.

5. Kendine münhasır bir kültüre sahip

Vietneam Kultur
Ünlü Vietnam şapkası

Vietnam, Güney Doğu Asya’daji en eski kültürel birikime sahip ülkelerinden birisi. Geçmişi Bronz çağına kadar uzayan bu yerleşim yerinde 1,000 yıldan fazla Çinliler hüküm sürmüş. Bu yüzden ülke kültüründe Çin kültürünün etkisi büyük.

Çin’den bağımsızlığını takiben, bir süre Khmer imparatorluğunun etkisinde kalana ülke; Fransız kolonyal döneminde Avrupalı kültürüyle etkileşimde olmuş. Latin alfabesi kullanıldığı Vietnam’da yaşlılara, atalara, toplumsal ve aile değerlerine, el sanatları ve emeğe saygı önemli bir değere sahip. Ayrıca bizlerin pek bir yabancı olduğu Uzak Doğunun bu egzotik kültüründe ejderhalar, kaplumbağa önemli bir yere sahip. Ayrıca bambu bitkisi ve lotus çiçeği de kutsal kabul ediliyor.

6. Vietnamlılar güleryüzlü ve samimiler

Vietnam Turu
Vietnam Turu
Vietnam Kizlar
Mekong Deltasında bir köyden

Güneydoğu Asya’da birçok komşu ülkesi gibi, Vietnam insanı da samimi, güler yüzlü ve sıcakkanlı. Göz göze geldiğinizde yüzlerinde bir gülümseme beliriyor, oldukça zarif ve tatlılar.

Alışveriş mekanlarında ve pazarlarda insanın yakasını çekiştiren, bir şeyler satmaya çalışan kimseyle karşılaşmadım. Hanoi’nin esnaflarının sıralandığı tarihi bölgesinde dolaşırken de aynı hava hakim. Herkes sanatı icra etmek ve içeri giren müşterilerle ilgilenmekle meşgul.

Tarihi yerleri ve tapınakları gezerken herkes saygı içerisinde ve gürültü etmeden kurallara riayet ediyorlar. Hemen her yerde dilediğiniz ile rahatlıkla sohbete başlayabiliyorsunuz. Mekong Deltası çevresinde yaşayan çiftçiler ise gerek üretkenlikleri, gerek çalışkanlıkları ile oldukça etkileyiciler. El sanatları ve enstrüman çalmada da şaşırtıcılar.

7. Mekong Deltası hayat kaynağı

Mekong Deltası, Vietnam
Mekong Deltasında tekne turu, Vietnam
Mekong, Vietnam Turu
Mekong, Vietnam Turu

Mekong Nehri, yaklaşık 4350 km uzunluğu ile Güneydoğu Asya’nın hayat damarı olan bir nehir. Bir damlanın serüveni Tibet’ten, doğu Himalaya Dağlarında 5224 metre rakımdan başlıyor ve Yunnan (Çin), Myanmar, Laos, Tayland, Kamboçya ve Vietnam gibi 6 Güneydoğu Asya ülkelerini aşarak Güney Çin Denizine dökülüyor.

İşte Vietnam topraklarında Mekong Nehrinin denizle buluştuğu Mekong Deltası ise 7 milyondan fazla insanın yaşadığı bu coğrafyayı benzersiz hale getiriyor. Beyaz kumlu plajlar, tropik ormanlar, şelaleler arasına serpilmiş irili ufaklı köy ve kasabalarıyla burası çok ilginç ve zengin bir coğrafya.

8. Nefis kahve kültürü

Saygon Kahve, Vietnam

Benim gibi kahve seven biriyseniz, Vietnam’ın kahve kültürünü seveceğinize eminim. Vietnam pek bilinmese de dünyanın en büyük ikinci kahve üreticisi. Bu yüzden ülke kültüründe kahvenin önemli bir yeri var. Genelde sütle ve şekerli içiyor olsalar da ben sade olanını (ca phe den) tercih ediyorum.

Sokaktaki tezgahlarda bile lezzetli kahve alıp, bir ağaç gölgesine veya parka oturmak mümkün. Buzlu soğuk kahvesini de deneyin derim. Café Mai (79 Le Van Huu, Hanoi) or Highland Coffee (26 Le Loi, Ho Chi Minh City) adresleri aklınızda olsun.

9. Olağanüstü mağaraları

Surprise Cave, Vietnam
Surprise Mağarası, Vietnam

Mağaraları severim ve gittiğim her ülkede, yakınımda mağara olduğunuz duyduğumda hemen ziyaret etmek isterim. Vietnam dünyanın en büyük ve etkileyici mağaralarına sahip ülkelerinden birisi. Bir coğrafya düşünün ki, daha yakın zamanlarda dünyanın en büyük mağarası keşfedilsin. İşte burası Vietnam. Sơn Đoòng Mağarası, henüz 2009 yılında keşfedildi.

Ülkenin diğer ünlü mağarası olan 44,5 km uzunluğundaki Phong Nha Cave’den sonra Sơn Đoòng Mağarası dünya basınında oldukça yer etti. Sơn Đoòng Mağarası’nın bazı odalarının genişliği 5 km’yi buluyor. İçine kaç uçak sığar hayal edin artık! Ha Long Bay’e gidenler ise Surprise Cave mağarasının güzelliğini iyi bilirler.

10. Vietnam mutfağı ve tropikal meyveler

Veitnam Yemekler,
Spring Roll, Vietnam Mutfağı
Tropik Meyveler, Vietnam
Pitaya, (Ejder meyvesi, Dragon fruit)

İster meyve yemeyi seven ister sevmeyen biri olun; damakta daha önce bildik bir tat dışında bambaşka hisler uyandıran tropikal meyvelerle tanışınca, herkes meyveleri sever hale gelir. Bu benim iddiam. Mangosten, dragon fruit, rambutan benim favorilerim.

Bugün Vietnam restoranlarını dünyanın hemen bir çok şehrinde görmek mümkün. Nedeni mutfak kültürünün gelişmişliği ve sunduğu lezzetlerin çeşitliliği. Taze sebzelerin sıklıkla kullanıldığı Vietnam mutfağında deniz ürünleri, tavuk ve etin de önemli yeri var.

Hele deniz ürün seviyorsanız Güney Doğu Asya zaten cennetin ta kendisi! Her ne kadar damak tadında çok tutucu olsak da, yerel lezzetleri tatmadan gelmek seyahati eksik kılar. En azından bir Pho çorbası tadın.

Prontotour-Turlar

2015 yılında, Amerikan-Vietnam Savaşının 40. Yıl dönümünü anan Vietnam’ın ikonlaşmış anıtlarını, olağanüstü doğasını, capcanlı şehirlerini, kolonyal binalarını görmek için uygun bir zaman. Halong Bay ve Mekong Deltası ise seyahatin kalbini oluşturmalı.

TripAdvisor’un 2015’de görülecek yerler listesinde yer alan Vietnam’a turla gitmek en iyisi, özellikle zaman sıkıntısı olanlar için tavsiyem bu. Zira Vietnam vize alması kolay bir ülke değil. ProntoTour ile gittiğim bu gezide Qatar Airways ile Doha üzerinden önce Bangkok’a, oradan da Hanoi şehrine uçtuk.

Hanoi, Halong Bay, Ho Chi Ming ve Mekong Deltasını kapsayan harika bir gezi deneyimi sonrası bunları yazıyorum. Dönüşü de yine Qatar Airways ile Ho Chi Minh City’den Doha ve İstanbul olacak şekilde yaptım. Yine gitmeli!

⇦ Önceki blog yazısıMısır’ın Tatil Kenti: Hurgada
Sonraki blog yazısı ⇨Batum Turu Yapmak İçin 6 Neden

39 YORUM 💬

 1. Merhaba eşimle 17-29 Ocak’taa Kuala Lumpur dan önce Angkor Wat’a oradan da Hanoi’ye geçmeyi ve Halong Körfezini görmeyi istiyoruz. Gezi tavsiyeniz ne olur?

 2. Merhaba, Tayland (Kuzeyi haric), Kamboçya ve Vietnam tam 15 gün yeterli olur mu? Elimde olsa 1 şehirde bile 15 gün kalırım fakat Tayland’a gitmişken Kamboçya ve Vietnama da gideyim diyorum.

  Ne dersiniz? Süre çok mu kısa 3 ülke için?

  • Maalesef yetmez. Sadece Güney Tayland için en az 1 hafta ayırmanız gerekiyor. Kamboçya’da Siam Reap ve Angkor Wat için 2 gün yeterli. Ama gidiş gelişleri ekleyince başka yere gitme şansınız kalmıyor. Vietnam’da Halong Bay’e sadece gidebilirsiniz. O da gidiş geliş, tekne turu derken en az 3 gün. Bence zamanınızı sadece Tayland ve Angkow Wat’a ayırın.

 3. Bu yil yani 2018 sömestr tatilinde gitmeyi planliyorum hemde hatta biletimi almak uzereyim. Tek basima gidecegim eslik etmek isteyen varsa (acikcasi biraz tirsiyorum ) yanitlayabilir. 42 yasindayim ingilizce ogretmeniyim. Daha önce Abd, Almanya, Hollanda, Romanya gittim ilk asya deneyimim olacak.

 4. Merhaba…

  Vietnam’a tek başıma gitmek istiyorum..Bölge içinde gezilecek yerleri sıralamışsınız.. Buralara ulaşım nasıl sağlanıyor ? Acaba buralara özgü yerel turlar var mıdır ? Bir de….Hangi mevsim önerirsiniz?

  Teşekkür ederim.

 5. Geçen sene ben de vietnam da bulundum. vietnam denilince sadece savaş geliyor ama Vietnam gerçekten çok apayrı bir ülke. Çok ama çok beğendim. İnanılmaz yerlere sahip bir ülke. İnsanları da çok cana yakın ve yardımsever, gidin, mutlaka görün. Vize almak isteyenler için; kendi deyimimden bahsedeyim bir faydam olsun. İşlemlerinizi önceden yaptığınızda kapıda çok kolay bir şekilde vize alabiliyorsunuz. Ben Vietnam’da yerel bi seyahat acentesinin Türkiye temsilciliğini yapan bir firmadan aldım. Çok ilgili davrandılar, 1 hafta içinde de C1 belgesi (vize onay mektubu) nu teslim ettiler. Herhangi bir şekilde evrak da talep etmediler. İhtiyaç olan uçak bileti ve kalacak yer ön rezervasyonlarını kendileri hallettiler. bunun bana maliyeti 100 $ oldu. vietnama varışta havaalanında konsolosluk yetkilileri vize başvuru formunu doldurmamı istediler. Bu formda kişisel bilgiler, Vietnamda ne amaçlı bulunduğum gibi bilgiler soruluyordu. Bunları doldurup C1 belgesi ve 1 adet biyometrik fotoğraf ile teslim ettim. Görevli kişi benden 25 $ istedi ve 10dk da vizemi pasaportuma yapıştırdılar. Adından da Vietnam’a girdim. 15 günlük efsane zaman geçirdim. Mekong Deltası, Halong Bay, Sapa ve Hoi An favorilerim! Mutlaka buraları ziyaret edin. Ek olarak che! tatlısını denemeyi unutmayın 🙂 bu arada c1 belgesi aldığım firmanın adresi vietnamavize.com. Bu konuda problem yaşayan kişiler destek alabilirler. Yardımcı olabilirsem eğer ne mutlu. Sevgiyle kalın 🙂

 6. Merhabalar Vietnam’a gitmeden aşı yaptıran var mı? Ya da zorunlu olan bi aşı var mı? Bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi?

 7. Sizi dinledik, gittik geldik ve çok güzel oldu. Arkadaşlarımıza anlattık, onlar da gidecekler. Yardımlarınız ve bilgilendirmeleriniz için teşekkürler Kemal bey.

 8. Merhabalar, 2 haftalık gezi için ortalama ne kadar bütçe ayırmak gerek?
  Vietnam’ı gezip görenlere duyurulur.

  • Merhaba,

   Ben 1 ay kaldım 1.000 dolar kadar para harcadım ama bunun sebebi ülkenin güneyinden kuzeyine seyahay etmiş olmam. 300 dolar sırf 3 tane ayrı uçak biletine gitti. Çok uygun bir ülke, her bütçeye hitap ediyor. Sizin ne düzeyde bir konfor aradığınıza bağlı olarak da sorunuzun cevabı değişir. Lüksten en uygun bütçeli seçeneklere kadar her bütçeye uygun şeyler var. Parayı dert etmeyin mutlaka cebinizdeki yeter, bütçeleme yaparsanız yola çıkamazsınız. Bilet alın ve gidin 😁😁 Dün döndüm ben de, harika bir deneyimdi. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

 9. Vietnam benim için tarihi kültürü bir yana güzel insanlar ülkesidir. Çok sevdiğim enteresan bir ülkedir. Fotoğraflarımdan görebilirsiniz.
  facebook.com/Ariessman/media_set?set=a.10153064692117591.1073741887.618392590

 10. Altı yıl yaşadım Vietnam’da. Phu Quoc adasını bisikletle turladığım günü özlüyorum bazen…

  • Selam Ali Bey ben Tayland’a cok gitim ve biktim. Vietnam’a gitmeyi dusunuyorum. Aradigimiz sey güvenlik, masaj ve en önemlisi gece hayati. Vietnam’i ve hangi sehri tavsiye edersiniz yazarsaniz? Şimdiden tesekur ederim 🙏

 11. Gördüğüm en ilginç ülkelerden birisi. Belki Asya’da gördüğüm ilk ülke olmasındandır. Bizim gibi hep Avrupa gezisi yapmış olanlar için çok farklı ülke. Yeme içme bambaşka, kültür bambaşka, yaşam tarzları ve dünyaya bakışları bambaşka. Tabi biz de onlara göre bambaşkayız.

  Güvenli bir ülke, başı dik ve onurlu bir halı var. Ben kendimi hiçbir yerde güvensiz hissetmedim. Fiyatlar makul, hele Avrupa tatili yapanlara göre çok çok makul. Oteller ortalama, çok iyi de var, beklentileri karşılamayan da var, ama önemsiz bana göre. Korkulacak bir şey yok, gidin gezin o tarafları. Sonra Kamboçya ve Tayland’ı da görün derim.

 12. En çok gitmek istediğim yerlerden biridir Vietnam. İnsanları çok sıcak geliyor nedense. Belki de kaderine terk edilmiş bir millet olduğu için. Yani Vietnam mı yoksa Amerika mı diye sorsalar, Vietnam derim.

 13. Vietnam’a hayran kaldım. Turla gitmiştim ama bence kısa geldi, doymadım. Fiyatlar uygun, Halong Körfezi, Hanoi ve Ho Chi Minh şehirlerini gezdirdiler. Bir dahakine Na Trang, Dalat, Hue ve Hoi An şehirlerini görmeye niyetliyim.

 14. Vietnam benim için sırf ailelerine katkı sağlamak için zengin, yaşı geçmiş Korelilerle evlenmek zorunda kalan genç kızların ülkesi. Güney Kore’de çokca tanıdım o Vietnam’lılardan. Çok masumlar. Onlarla konuştukça gidip Vietnam’ı gezme isteğim arttı.
  Sizin yazınız da güzel olmuş. Böylece en kısa zamanda gitmeliyim.
  Teşekkürler.

 15. Vietnam Asya’nın el değmemiş bozulmamış ülkesi bana göre. Eskiden kapalı olduğundan kendini korumuş bir kültür. Sırasıyla Vietnam – Laos – Kamboçya – Tayland (Bangkok) olarak gezdim ve en çok Vietnam’ı sevdim. Halong Bay muhteşemdi, yine gitmeyi istiyorum…

 16. Vietnam – Ho Chi Minh City’ye bu sene Nisan ayında gittim, kesinlikle görülmesi gereken farklı bir yer. Alışveriş için de çok hesaplı ve eğlenceli. Mekong Deltası’na gitmeden, motorsiklet turu yapmadan ve Ben Thanh markete uğramadan dönmemek lazım. Sevgiler.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın