Katar, Orta Doğu‘nun en gelişmiş, hareketli ve çok kültürlü ülkelerinden. Gelişmiş sermaye yapısı, güçlü ekonomisi ve iş fırsatları nedeniyle dünyanın birçok farklı noktasından insanın bir arada yaşadığı ülkede bu farklılıklar yemek kültürüne de yansımış durumda.

Dünya mutfağından örnekler sunan şık restoranlarıyla Katar’ın başkenti Doha, bu çeşitliliği en kolay deneyimleyeceğiniz yer. Orta Doğu mutfağının yanında Türk, Hint, Asya, İtalyan, Yunan, Arjantin, Fas ve Fransız mutfağından lezzetleri bulabileceğiniz restoranlar şehrin en popüler bölgelerinde bulunuyor.

katarada ne yenir

Dünyanın farklı ülkelerinden yüzbinlerce insanın bir arada yaşadığı Doha, mutfak kültüründe de önemli bir buluşma noktası.

Katar’da nerede yenir

Doha Souq Waqif içerisindeki Bander Aden Restaurant, uygun fiyatlı, son derece lezzetli Yemen Mutfağı menüsü sunuyor.

Al Jazeera Sokak’ta yer alan 60 yıllık Beirut Restoran uğramnız gereken önemli lezzet duraklarından biri.

Katara Kültür Köyü‘ndeki Sukar Pasha Ottoman Lounge, Osmanlı dönemi temaları eşliğinde nefis Türk yemekleri sunuyor.

W Doha Hotel Spice Market Restaurant, otantik Güney Doğu Asya mutfağına doğru bir lezzet yolculuğuna çıkarıyor.

Katar’da Ne Yenir

1. Maklube

Doha Yemek

Ülkemizde de sevilen bir yemek olan Maklube, kırmızı et ya da tavukla yapılan, farklı baharatlarla harmanlanan sebzeli bir pilav çeşidi. Ürdün’e ait olan bu yemek menüsünde Orta Doğu yemekleri servis edilen restoranlarda bulunuyor.

2. Dukka

Doha ne yenir

Orta Doğu restoranlarında yemek öncesi sunulan bir atıştırmalık türü olan dukkanın kökeni Filistin. Zeytinyağı, zahter, kişniş, susam, kimyon, rezene tohumu, iri dövülmüş karabiber ve kavrulmuş bademin karıştırılması ile elde edilen baharat grissini ve ekmekle birlikte yeniliyor. Yanında zeytinle birlikte getirilen dukka, Katar’ın vazgeçilmez lezzetlerinden.

3. Falafel

katar ne yenir

Falafel, görünümü içli köfteyi andıran, ancak yapımında et yerine yeşillik, nohut ve baharat kullanılan bir Lübnan yemeği. Oldukça hafif ve sindirimi kolay olan falafel, yoğurtlu bir sosla servis ediliyor. Et kullanılmadan hazırlandığı için vejetaryenlerin de tercihi olan falafel, sıcak sunuluyor.

4. Humus

katarda nerede yenir

Orta Doğu mutfağının en tanınan tatlarından humus, nohut, tahin, sarımsak, zeytinyağı, kimyon, kırmızı biber gibi malzemelerle hazırlanıyor. Arapçada nohut anlamına gelen humus kahvaltı da dahil olmak üzere her öğünde tüketiliyor.

5. Patlıcanlı fatteh (Eggplant fatteh)

Katar yemekleri

Eggplant fatteh, kuzu eti, patlıcan, havuç, kimyon, yoğurt, çam fıstığı gibi malzemelerle hazırlanan bir yemek. Lavaşı andıran ekmeke birlikte sofraya gelen patlıcanlı fatteh, et ve sebzenin birlikteliğinin en çok yakıştığı yemeklerden.

6. Kuskus

Doha Yemekleri Kuskus

Kuskus, Berberi mutfağının dünyaya hediyesi. Pişirme tekniği ve ilave edilen baharatları yöresel olarak değişen kuskus, arpa şehriye ya da makarna ile yapılıyor. Genellikle et yemeklerinin yanında tamamlayıcı olarak servis ediliyor.

7. Kebap

dohada nerede yenir

Orta Doğu mutfağının dünyaca tanınan lezzeti kebap, Katar’da ızgarada pişirilen köfteye deniyor. Közlenmiş domates, biber ve soğan gibi garnitürlerin eşlik ettiği kebap, ülkemizdeki Adana kebaba benziyor.

flyistaMalta

8. Kung Pao chicken

Doha Kung Pao Chicken

Kung Pao Chicken, küçük parçalar halinde kesilmiş tavuk eti, kırmızı acı biber, fıstık gibi malzemelerle hazırlanan lezzetli bir Çin yemeği. Kırmızı ve yeşil biberle renklendirilen bu tavuk yemeği soya sosu ile masaya geliyor. Çin ve Asya restoranlarının menüsünde yer alan Kung Pao Chicken, et ağırlıklı yemeklerin tüketildiği Katar’da ete mola vermek isteyenler için iyi bir alternatif.

9. Maftool

Doha Yemekleri Maftool

Deve, tavuk ya da keçi etinin pilavla harmanlanmasıyla hazırlanan maftool, patates, nohut, havuç ve salça ile renklendirilen sosuyla Filistin mutfağının Katar’daki temsilcisi. Pilavının içinde kavrulmuş yer fıstığı ve çam fıstığı bulunuyor.

10. Hand Pulled Noodle

Doha Hand Pulled Noodle

Hand pulled noodle, domates sosu, tavuk ve noodle karışımı ile hazırlanan Çin lezzeti. Asya mutfağına mesafeli yaklaşanlar için iyi bir başlangıç olan hand pulled noodle’ı denemek için Çin restoranları en doğru adres. Shangri-La Hotel Doha’da bulunan Shanghai Club Restoran, bu yemek ve Çin mutfağı için öneriler arasında.

Katar, farklı damak tatları ve beklentileri olan herkese hitap eden restoran ve lezzetleri ile kimsenin aç kalmayacağı bir ülke. Dünyanın dört bir yanından gelen insanların kültürlerini yansıtan ülke mutfağı karma bir görünüm sergiliyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz