Münih, Berlin ve Hamburg‘dan sonra Almanya‘nın en büyük üçüncü kenti. Bavyera Alplerinin kuzeyinde ve İsar Nehri kıyısında kurulu Münih, dünyanın en ünlü festivallerinden biri olan Oktoberfest bira festivali ile tanınıyor. Bira üretimi ile öne çıkan şehrin en ünlü bira markası ise Augustiner Biergarten.

Müzeleri ve geleneksel yapılarıyla muhteşem bir orta çağ atmosferine sahip olan Münih aynı zamanda Almanya’nın teknoloji başkenti kabul ediliyor. BMW, MAN, Siemens gibi firmaların genel merkezlerine ev sahipliği yapan şehir, Google, Microsoft, IBM, Intel gibi firmaların da temsilciliklerine sahip.

Münih

Münih hakkında kısa bilgiler 🇩🇪

Münih, resmi adı Almanya Federal Cumhuriyeti olan Almanya’nın Berlin ve Hamburg’tan sonra en büyük üçüncü şehri. Bavyera Alplerinin kuzeyinde ve İsar Nehri kıyısında kurulan şehir Almanya’da ‘Die Weltstadt mit Herz’ (Yürekli Dünyâ Şehri) olarak biliniyor.

Münih’in ismi eski Almancada ‘keşişlerin yeri’ anlamındaki Munichen’den geliyor. Şehrin armasında bu isme ithafen bir rahip bulunuyor. Yüksek yaşam standartlarıyla bir göçmen ülkesi olan Almanya’da göçmenlerin en çok yaşamayı tercih ettiği kentlerden biri olan Münih nüfusunun önemli bir bölümünü göçmenler oluşturuyor.

Malta

Her yıl eylül ayının son haftası ile ekimin ilk haftası düzenlenen Octoberfest (Ekim Festivali) Bira Festivaline ev sahipliği yapan şehir, bira üretiminde de hatırı sayılır bir yere sahip. Schneider, Fransizkaner, HB gibi bira üreticileri şehrin en önemli firmaları.

Almanya’da en eski yerleşim yerlerinden biri olan Münih’in kuruluş tarihi 1158 olarak kabul ediliyor. Şehirde yapılan araştırmalarda bulunan en eski belgelerde bu tarihten bahsediliyor. 1328 yılında IV. Loius Kutsal Roma Cermen İmparatorluğunun başına geçtikten sonra şehir, imparatorluğun en önemli kentlerinden birine dönüştü.

Almaya’nın teknoloji başkenti olarak kabul edilen Münih, BMW, MAN, Siemens gibi firmaların genel merkezlerine ev sahipliği yapıyor. Şehirde, Google, Microsoft, IBM, Intel gibi uluslararası firmaların Almanya ofislerini de bulunuyor.

Münih’te Almanya’nın resmi dili Almanca konuşuluyor. Ülkede eğitim kalitesi çok yüksek olduğundan hemen herkes İngilizce de konuşabiliyor. Almanya para birimi Euro. Münih, Türkiye’den 1 saat geride. Şehrin nüfusu 1 milyon 459 bin.

Münih’e gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Daha uygun bir Münih tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir. Almanya Gezi Rehberi ve Almanya Gezilecek Yerler blog yazılarımda Almanya’da gezilip görülecek yerler hakkında daha detaylı bilgiler paylaştım, göz atın.

Münih nerede 📍

Münih, Avrupa kıtasında yer alan Almanya’nın bir şehri. Almanya aynı zamanda bir Orta Avrupa ülkesi. Almanya’nın güneydoğusunda konumlanan kent, Avusturya sınırına da oldukça yakın. Şehir, Bavyera Alplerinin kuzeyinde, İsar Nehri kıyısında kurulu. Kent, Yukarı Bavyera’nın üst düzlüklerinde yaklaşık 50 kilometrelik bir alana yayılıyor.

Münih’e nasıl gidilir ✈️

Münih’e uçakla nasıl gidilir: Münih’e Türkiye’den İstanbul Havalimanından Türk Hava Yollarının, Sabiha Gökçen Havalimanından ise Pegasus Havayollarının direkt uçak seferleri bulunuyor. İstanbul-Münih uçuş süresi 2 saat 35 dakika. Almanya’nın farklı kentleri ve bazı Avrupa şehirlerinden de Münih’e aktarmalı uçuşlarla gitme şansınız var.

Franz-Josef-Strauss Havalimanından Münih şehir merkezine nasıl gidilir: Franz-Josef-Strauss Havalimanı, Münih kent merkezinin 38 km kuzeydoğusunda yer alıyor. Münih havalimanından kent merkezine ulaşım için tren, otobüs, taksi, araç kiralama ve özel transfer aracı seçenekleri bulunuyor.

Münih Havalimanı Terminal 1 ve 2’den 10 dakikada bir hareket eden trenlerle 10 dakika gibi bir sürede Münih kent merkezine ulaşılabiliyor. S1 tren hattı ile Neufahrn, Moosach, Laim, Munich Hauptbahnhof, Marienplatz ve Ostbahnhof’a gidiş yapabilirken, s8 tren hattı ile Ostbahnhof, Isartor, Marienplatz, Karlsplatz/Stachus, Hauptbahnhof, Laim and Pasing ve Herrsching semtlerine gidebiliyorsunuz.

İki tren hattı için de en uzak noktaya ulaşım 50 dakika sürüyor. Havalimanının her iki terminali arasında ücretsiz tren seferleri de var. Münih ile kent merkezi arasındaki tren bilet ücreti ise 3,40€. Belediye otobüsü ise 3,50€’ya kent merkezine 1 saatte ulaşıyor.

münih nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Münih’e trenle nasıl gidilir: Münih Tren İstasyonu kent merkezinde yer alıyor. Şehre, Stuttgart, Ulm, Frankfurt, Salzburg ve Innsbrück gibi şehirlerden direkt tren seferleri var. Tren yolculuğu Stuttgart’tan 2 saat 15 dk, Nürnberg’den 1 saat 10 dk, Ulm’den 1 saat 20 dk ve Innsbrück’ten 1 saat 45 dk sürüyor. Almanya çıkışlı tren yolculukları için Deutsche Bahn’ın, Avusturya çıkışlı tren yolculukları için ÖBB’nin web sitesine bakabilirsiniz.

Münih gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir şehir. Barok mimarisi ile dikkat çeken Nymphenburg Sarayı, Bavyera hükümdarlarının yaz mevsiminde konakladığı Amailenburg, Badenburg, Pagodenburg ve Magdalenenklause sarayları şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Oberschleisheim Köyünde bahçesi su kanalları ile kaplı olan Schleissheim Sarayı da listeye eklenebilir.

Münih, müzeleriyle de dikkat çeken bir kent. Deutsches Müzesi, BMW Müzesi, Haus der Kunst, Glyptothek, Devlet Antika Koleksiyonu ve Brandhorst Müzesi, Lenbachhaus, Yahudi Müzesi, Mensch ve Natur Museum ile Bayerisches Nationalmuseum görülmesi gereken müzeler arasında. Kentin en işlek ve en popüler caddesi olan Maximilian Caddesi, aynı zamanda kentin gece hayatının kalbinin attığı yer.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz