Muğla‘nın 13 ilçesinden biri olan Dalaman, Köyceğiz, Ortaca ve Fethiye ile Denizli’nin Çameli ilçesi arasında yer alan, eşsiz bir turistik bölge. Muğla’nın en verimli ovasına kurulu, Fethiye Körfezi’ne paralel uzanan dağların eteklerinde, ormanlarla kaplı Dalaman, Akdeniz ve Ege bölgeleri arasındaki geçiş noktasında bulunuyor.

İzmir’den Muğla ve Fethiye yönüne uzanan ana karayolu üzerinde bulunan, Muğla ve Antalya’nın her bölgesine ulaşım sağlanabilen bir ilçe olan Dalaman, Muğla’da bulunan iki uluslararası havalimanından birine ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda Göcek koyları olarak bilinen ve Dalaman ilçe sınırları içerisinde kalan koylar da yat turizminin vazgeçilmez adresleri arasında.

dalaman nerede

Dalaman hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Muğla’ya bağlı 13 ilçeden biri olan Dalaman, Muğla’nın Köyceğiz, Ortaca ve Fethiye, Denizli’nin ise Çameli ilçesi ile çevrili. Tarih boyunca Lekler, Kavalılar, Persler, Helenler, Atinalılar, Romalılar, Bizanslılar, Menteşe Beyliği ve Osmanlıların hakim olduğu topraklarda yer alan Dalaman, Anadolu’nun en büyük uygarlıklarından Likyalılara bin 600 yıl boyunca ev sahipliği yaptı.

Geçmişte Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde yer alan Atakent ve Dalaman beldelerinin birleşmesiyle belde belediyesi olan Dalaman, 1983’te yapılan düzenlemeyle ilçeye dönüştürüldü. 16 köyü olan ve Muğla’nın en verimli ovası Dalaman Ovası üzerinde konumlanan Dalaman’ın nüfusu 35 bin, deniz seviyesinden yüksekliği 15 metre, yüzölçümü ise 616,8 km².

Malta

Daha uygun bir Dalaman tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Dalaman nerede 📍

Dalaman, Ege Bölgesi’nin batısında yer alan Muğla’ya bağlı bir ilçe. Muğla’nın güneydoğusunda konumlanan Dalaman, Köyceğiz, Ortaca ve Fethiye ilçeleri ile Denizli’nin Çameli ilçesi arasında yer alıyor. Dalaman’ın doğu, kuzey ve batısı dağlık, güneyi ise ovalık alandan oluşuyor.

ⓘ Dalaman gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Dalaman’a nasıl gidilir ✈️

Dalaman’a uçakla nasıl gidilir: Muğla il sınırlarında yer alan ve kentin iki uluslararası havalimanından biri olan Dalaman Havalimanı, Dalaman’ın ilçe merkezinin 6 km güneyinde yer alıyor. Dalaman Havalimanı’na İstanbul Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan direkt uçak seferleri yapılıyor. Avrupa’nın birçok kentinden Dalaman’a yaz aylarında direkt seferler var.

Dalaman Havalimanı’ndan Dalaman’a nasıl gidilir: Dalaman Havalimanı’ndan Marmaris ve Fethiye’ye uçuş saatlerine uygun olarak HAVAŞ seferleri düzenleniyor. HAVAŞ seferleri gece yarısı saat 01.00’den akşam 21.00’e kadar neredeyse her saat başı yapılıyor. Aynı zamanda yine Marmaris ve Fethiye için Muğla Belediyesi Toplu Taşıma otobüslerinden (MUTTAŞ) yararlanabilirsiniz.

dalaman nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Arabayla Dalaman’a nasıl gidilir: Fethiye’ye 70 km, Muğla’ya 80 km, Marmaris’e 105 km, İstanbul’a 775 km, Ankara’ya 705 km ve Antalya’ya 235 km uzaklıkta bulunan Dalaman, küçük bir ilçe olmasına rağmen bölgenin en önemli karayolu güzergahının üzerinde yer alıyor. İlçe İzmir-Muğla-Fethiye Karayolu’nun geçiş noktası.

Dalaman’a özel araçla ulaşım için Muğla-Fethiye Karayolu kullanılıyor. Bu güzergahın üzerinde Muğla merkezden sonra Akyaka, Gökova, Köyceğiz ve Ortaca bulunuyor. Dalaman’a pek çok şehirden kalkan otobüs seferleri mevcut. İzmir Dalaman arası 4 saat, İstanbul Dalaman arası ise yaklaşık 13 saat sürüyor. Ankara’dan kalkan otobüsler ise 10 saatte Dalaman’da oluyor.

Dalaman gezilecek yerler 📌

Muğla’nın ilçesi Dalaman, Akdeniz’ in batısını dantel gibi işlemiş, mavi ile yeşilin kucaklaştığı kıyıları, bakıldıkça insanı büyüleyen masmavi koyları, birçok medeniyetlerin yaşadığını ispatlarcasına ayakta duran tarihi dokularıyla büyüleyici bir belde.

Dalaman’da gezilecek yerler arasında ilçede demir yolu olmamasına rağmen tren istasyonu olarak inşa edilen istasyon binası, Avrupa’nın en güzel plajlarından İztuzu Plajı, Dalyan Mahallesi’nde bulunan Kaunos Antik Kenti, Kapıdağı bölgesinde bulunan Lidai, Lissay, Crya ve Cleopatra hamamları, Gökdağ kaya mezarları, Şerefler Türbesi, Dalaman Çayı’ndaki batık gemi, Tarihi Akköprü, Kayadibi Likya kaya mezarları bulunuyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz