Singapur Marina Bay otelin hemen arkasında yer alan Gardens By The Bay, görenlerin kendisini Avatar filminde sanmasına neden olacak kadar muhteşem bir atmosfere sahip. 101 hektarlık geniş bir alana yayılan ve 3 ana alandan oluşan bahçe, Singapur Botanik Bahçesi’nden sonra ülkede turistlerin en çok ziyaret ettikleri yerler arasında.

Bir önceki Singapur ziyaretimde etkileyici Flower Dome bölümünden çokça vakit geçirince, Cloud Forest için sadece dışarıdan izlemeye ancak vaktim olmuştu. Bu son ziyaretimde ise her bir tarafını vakitlice gezme fırsatı buldum. Singapur gezisinde ilk sıralara konması gereken benzersiz bir yer burası.

Cloud Mountain, Singapore

Bitkilerin insanlarla olan ilişkisini ve türlerin ekosistemdeki yeri ve çeşitliliği teması üzerine kurulu olan Gardens By the Bay iki ayrı kapalı bölümden oluşuyor. Daha çok Akdeniz, Güney Amerika, Güney Afrika gibi bölgelerde yetişen çiçek türlerinin sergilendiği Flower Dome bölümünde, Monkey Puzzle ağaçları, Kanarya Adaları’nın palmiyeleri ve dünyanın bir çok yerinden getirilmiş çok sayıda çiçek, bitki ve ağaçlarla, devasa bir ekosistemi bir arada gözler önüne seriliyor.

Cloud Forest, Singapore

Flower Dome bölümünden geçip de karşınızda, devasa, daha önce hayatınızda görmediğiniz bir şey ile karşılaşıyorsunuz. Gardens By the Bay ikinci bölümü olan Cloud Forest içerisinde yer alan Bulut Dağı (Cloud Mountain),Dünyanın farklı coğrafyalarını gezerek ancak görebileceğiniz bitkiler ve çiçekler, ilginç yapının her yanına bezenmiş halde karşınızda duruyor. 35 metre yüksekliğindeki Cloud Mountain ihtişamıyla Gardens by the Bay’in en etkileyici yapısı bana göre.

Cloud-Mountain-Singapur

35 metreden dökülen Dünyanın en uzun kapalı şelalesi ve daha öne hiçbir yerde görmediğim dokusuyla ilk yüzyüze geldiğimde beni çok heyecanlandırmıştı. Bu milyar dolarlık sürreal tekno-bahçe tema parkının dünyada bir eşi ve benzeri yok.

Cloud Forest, Singapore

Deniz seviyesinden 1,000-3,000 metre yükseklikte yetişen bitki türlerinin yanı sıra çeşit çeşit bitkiler bir arada görülebiliyor. Cloud Mountain, 3 kattan oluşuyor, zemin katında deniz seviyesinde yetişen bitkiler; Secret Garden adındaki orta katta Yeni Zelanda‘da nehir kenarlarında yetişen bitkiler ve en üst kat olan Lost World bölümünde ise daha çok böcek kapan bitkisi gibi egzotik bitkiler ve dikenli türler sergileniyor. Bu bölümlere oldukça keyifli olan yürüyüş yolu ya da asansörle çıkabiliyorsunuz.

Malta
Gardens Bay The Bay, Cloud Mountain

Hava sıcaklığının farklı katlarında 23-25 derecelerde tutulduğu bu bitki kubbesinin her bir yanında Avustralya Akdeniz, Güney Amerika ve Güney Afrika bölgelerinden bitkiler gözler önünde. Dağın kendisini gözler önüne seren Skyways yürüyüş yolu ile dışarıdan bu devasa yapıyı daha güzel inceleyebiliyor ve fotoğraflayabiliyorsunuz. Buradan yine Marina Bay bölgesini de görmek mümkün.

Singapur-Cloud-Mountain

2,577 cam panelle kapalı olan yapının içerisindeki nem oranı %80-90, sıcaklık ise 23-25ºC. Devasa yapının orta bölümünde yer alan Crystal Mountain‘de sarkıt, dikit ve içi boş kristaller sergileniyor. Bunların çeşitli özellikleri ve nereden alındıklarına dair bilgiler paylaşılıyor. Buradan devam edince çıkışta yer alan odada, 5 derecelik bir sıcaklık artışının dünyamızı nasıl cehenneme çevireceğine dair bir video izleme fırsatı buluyorsunuz.

Crystal Mountain

Benzersiz biyolojik çeşitlilik ve yağmur ormanları modelini sergileyen Cloud Forest, sabah 9 ile gece 21 arasında ziyaret edilebiliyor. Gardens by the Bay giriş ücreti 28 Singapur Doları ve buna Flower Dome ile Cloud Forest dahil. 3-12 yaş arasındaki çocuklar için ise 15$ alınıyor.

Cloud Mountain

Bilim kurgu filmlerinde hissettiren, Gardens by the Bay’in görülmeye değer açık havadaki diğer bir yeri olan SuperTrees ise geceleri bambaşka hissettiriyor. Akşam saat 4 gibi gidip 2 saatte Flower Dome ve Cloud Forest gezildikten sonra SuperTrees’de gün batımı sonrası başlayan müzikli gösterilerle dinlenmek önerim.

Cloud Forest Singapur

Singapur’un en çarpıcı yeri olan Marina Bay bölgesi geceleri turist akınına uğruyor. Durian şeklindeki Esplanade tiyatrosu, finans bölgesinin heybetli gökdelenleri, deniz kabuk şeklindeki Bilim ve Sanat Müzesi, tepesinde karaya oturmuş dev bir yolcu gemisiyle tuhaf ve devasa yapısıyla Marina Bay Sands otel kompleksi ile burası göz alıcı bir yer.

Gardens Cloud Forest

İlk gezdiğimde zamanım yetmediğinde Cloud Mountain’e çıkamamıştım. Asya’nın en iyi havayollarından olan Singapore Airlines ile İstanbul’dan Filipinler’e giderken 3 gün mola vererek, şehrin daha önce gezemediğim yerlerine zaman ayırdım bu defa. Etkileyici parkın hemen her köşesini detaylıca gezme fırsatım oldu. Yolunuz düşerse Singapur’da yapılacak şeyler listenize ekleyin derim.

Önceki blog yazısıSingapur’un Ünlü Kokteyli: Singapore Sling
Sonraki blog yazısıİstanbul Siluetinin Değişmez Parçası Galata Kulesi, İstanbul
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın