Gürcistan’ın en büyük şehirlerinden Batum, 7 kilometre uzunluğundaki sahil şeridi, tertemiz plajları ve yemyeşil doğası misafirperver insanları ile biliniyor. Manolya ağaçlarının süslediği geniş caddeleri, heykellerin süslediği büyük meydanları, vizyoner şehircilik projeleri ile son yıllarda eski havasından kurtulup bir Avrupa şehri havasına bürünen Batum, Karadeniz’in geleceği parlak tatil yerleri arasında yer alıyor bana göre.

Türkiye sınırına yalnızca 20 km uzaklıkta olan Batum, Acara Özerk Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi. Şimdiye kadar 3 defa ziyaret ettiğim Batum, subtropikal iklime sahip ve özellikle bahar-yaz dönemlerinde çok turist ziyareti alıyor.

Batum nerede

Türkiye’nin Sarp sınır kapısından 22 kilometre içeride yer alan Batum, sahil boyunca uzanan yemyeşil parkaları, koşu ve bisiklet yolları ile, insanına doğa ile iç içe bir yaşam sunuyor. Parklarda yoğunlaşan yeşil, kentin içinde, geniş caddelerin çevresinde, az katlı yapıların arasında ve meydanlarda sürüp gidiyor.

Batum veya yerel adıyla Batumi, ideal bir hafta sonu kaçamak şehri olabilecek niteliklerde. Özellikle Doğu Karadeniz turu yapanlar günübirlik veya en ideali 1-2 gece konaklamalı olarak Batum’a gidebilirler. Şehrin bir çok öne çıkan yerini gezmek ve görmek için 2 tam gün yeterli.

Batum gece hayatı, ülkemizde ne yazık ki kumar, kadın, fuhuş olarak algılanıyor. Batum’a her giden kumar ve seks için gitmiyor, ancak böylesi bir algı ve yaftalamalar öne çıkıyor. Batum hakkında yazılara bakınca çoğunlukla kötü olarak aktarılıyor ve Batum bunu hak etmiyor.

Batum hakkında kısa bilgiler 🇬🇪

Kafkas Dağlarının gölgesinde, Karadeniz kıyısında kurulmuş tatil kenti Batum, Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti’nin en güzel ve en eski şehri. Vizesiz ülkeler arasında yer alması, pasaport gerektirmeden sadece kimlikle giriş yapılabilmesi gibi seyahat önünde engellerin de kalkmasıyla şehre olan ilgi her geçen yıl artıyor.

Doğu Karadeniz turlarının artık ayrılmaz bir parçası olan Batum’a gitmeyi düşünenler için bu rehberi hazırladım. Sorularınız varsa instagram @yoldaolmak hesabımdan veya bu yazının altındaki yorum kısmında sorabilirsiniz.

Malta

Gürcistan ulusal para birimi olan Lari (GEL) 1995 yılından bu yana kullanılıyor. 100 tetri 1 Lari yapıyor. Gürcistan para birimi Lari 5, 10, 20, 50, 100, 200 ve 500 kağıt ve 1, 2, 5, 10, 20, 50 tetri demir paralardan oluşuyor.

Batum’a giderken yanınıza Dolar, Euro veya Türk Lirası alabilirsiniz. Şehirde bir çok yerde döviz bürolarında paranızı Lari’ye çevirebilirsiniz. Dolar kurunun daha iyi olduğu söyleniyor. Batum’da çoğu yerde Amerikan Doları veya Türk Lirası da kullanılabiliyor. Şehrin bir çok yerinde yeterli sayıda ATM’de para çekmek mümkün. Debit veya kredi kartları bir çok otel, shop, kafe ve barlarda kullanılabiliyor.

Yaşayan en eski dillerden birisi Güney Kafkas-Kartuli dil ailesinden gelen Gürcüce, beşinci yüzyılda geliştirilmiş Gürcü alfabesi (Gürcüce: ქართული ენა / Kartuli ena) kullanıyor. Dünyada kullanılan 14 alfabeden biri olan Gürcü alfabesi yazıldığı gibi okunuyor, 28 sessiz, 5 sesli olmak üzere 33 sembol kullanılıyor. Batum’da hemen hemen herkes çat pat Türkçe konuşabiliyor.

🏡 Batum otel konusunda oldukça gelişme gösterdi ve çok yeni oteller açıldı. Merkezi konumdaki yıldızlı oteller Sheraton Batumi Hotel, Intourist Palace Hotel, Radisson Blu Hotel Batumi ve Divan Suites Batumi en konforlu ve talep gören oteller olarak tavsiyem. Hotel Park, Hotel Varios, Mariinsky Boutique Hotel ise oldukça merkezi konuma sahip temiz oteller. Hostel Old Batumi, Iveria, Hostel California, Back2ME gibi hosteller ise sırt çantalılar için uygun.

Batum Gezi Rehberi ve Batum Gezilecek Yerler blog yazılarımda gezilip görülecek yerler ile ilgili daha detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Daha uygun ve verimli bir Batum tatili yapmanız için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarına göz atın.

Batum nerede 📍

Batum, Türkiye’nin Artvin iline komşu, Gürcistan’ın ikinci en büyük şehri. Gürcistan’ın özerk cumhuriyeti Acara’nın başkenti olan Batum, Karadeniz kıyısında yer alıyor.

Batum’a nasıl gidilir ✈️

Batum’a hava yoluyla ulaşım: İstanbul’dan direkt uçakla Gürcistan’ın Batum şehrine ulaşmak mümkün. Türkiye ve Gürcistan arasında gerçekleştirilen özel anlaşma gereği, Türkiye’den Batum ve Hopa’ya yapılacak uçak seferleri tek bir hava meydanı üzerinden yapılıyor.

TAV’nin yapıp işlettiği Batum Hava Limanı’na gelen yolculardan Hopa’ya gidecekler, Batum Havalimanı’nda aprondan otobüsle alınıp, gümrükten geçildikten sonra 1,5 saatte Hopa’ya ulaştırılıyor. Dönüşlerde ise yolcuların check-in işlemleri Hopa’da yapılıp, yine otobüsle Batum Havalimanı apronuna götürülüyor.

Hopa uçak bileti almış olan yolcuların Batum Havalimanı’ndan çıkış yapıp Batum’a geçmelerine izin verilmiyor. Hopa’ya ulaştırılan yolculardan dileyenler tekrardan Sarp Sınır Kapısına geri dönerek buradan Batum’a geçebilirler.

Batum Havalimanından şehir merkezine ulaşım: Batum uçak bileti almış yolcular ise, Batum Havalimanından taksi veya dolmuşla 7 km uzaktaki Batum şehir merkezine geçebilirler. Batumi International Airport (TAV) 2007 yılında açıldı. Havalimanında ATM, döviz büroları, hediyelik eşya dükkanı, seyahat acentesi ve bir de bistro bulunuyor. Ayrıca VIP ve CIP salonu yer alıyor. Yerel ve uluslararası uçuşlar tek yerden sağlanıyor.

Pegasus Havayolları İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan hem Hopa hem de Batum uçuş hizmeti sağlıyor. Check-in işlemlerini dış hatlar terminalinden yapılması gerekiyor. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Batum’a yapılacak Pegasus seferlerin fiyatları 49.99 €’dan başlarken; Hopa’ya yapılacak seferler 49.99 TL’den başlıyor.

Türk Hava Yolları, haftada 6 sefer (Çarşamba hariç) karşılıklı olarak Atatürk dış hatlar terminalinden, Hopa/Batum uçak seferleri düzenleniyor.

Yurtiçi sayılan Hopa uçak bileti ile, yurtdışı sayılan Batum uçak bileti arasında ciddi bir fark olabileceğini de belirtmek gerekiyor. Seyahat için dar zamanı olmayanalar veya düşük bütçeli seyahat eden sırt çantalılar için Hopa uçak bileti almak daha cazip gibi görünüyor.

Malta

Alternatif olarak Pegasus, Onur Air, THY veya Sunexpress ile Trabzon’a uçup oradan otobüsle Hopa’ya geçilebilir. Ukraine International Airlines, Azerbaijan Airlines, Aerosvit Airlines gibi havayollarının aktarmalı seferleri bulunuyor.

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Batum-Sinir-Kapisi

Batum’a araçla nasıl gidilir 🚗

Batum, İstanbul’a 1,264 km, Trabzon’a 207 km ve Rize’ye de 94 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Türkiye sınırına 20 kilometre uzaklıkta yer alan şehre karayoluyla Sarp Sınır Kapısı üzerinden gidilebiliyor.

Batum, otomobil ile Trabzon’a 1,5 saat uzaklıkta yer alıyor. Karayoluyla Hopa’ya ulaştıktan sonra, Hopa’dan 15 dakika uzaklıkta yer alan Sarp Sınır Kapısından geçilerek Gürcistan’a giriliyor. Özel araç ile Gürcistan’a girmek mümkün, ancak araç sahibinin araçta bulunması şart.

Batum’a giderken Türkiye tarafındaki araç kuyruğu ve Gümrük’teki bekleyiş süresi bazen 1 saati bulabiliyor. Sarp sınır kapısının öbür yakası Sarpi’de sıra bekleme süresi çok daha kısa. Gümrük binalarının hemen arkasındaki meydan, bir açıkhava terminali gibi işlevi görüyor. Burada döviz büroları, kafe ve restoranlar yer alıyor.

Sınır sonrası taksi (20 Lari) veya dolmuşlarla (1 Lari) Batum merkeze gidilebilir. Batum şehir merkezi sınırdan 15 km içeride yer alıyor. Ayrıca Artvin’den Batum’a her gün minibüs ve otobüs seferleri düzenleniyor.

Batum ulaşım rehberi 🚌

Batum şehir merkezindeki birçok gezilecek ve görülecek yerlere yürüyerek ulaşmak mümkün. Şehir içerisinde çalışan dolmuşlar (halk arasında marshutka/0.5 Lari) ulaşım için uygun.

#8 Numaralı Otobüs Gidiş: Batum – Tabidze str. – Leonidze str. – Javakhishvili str. – Chavchavadze str. – Tsereteli str. – Maiakovski str. – Gogoli str. – Tamar Mepe ave. – Makhinjauri (Railway Station). Dönüş: Makhinjauri (Railway Station) – Tamar Mepe ave. – Gogoli str. – Maiakovski str. – Bako str. – Chavchavadze str. – Javakhishvili str. – Leonidze str. – Batum

#10 Numaralı Otobüs Gidiş: Batumi International Airport – Kachinski str. – Khimshiashvili str – Rustaveli Av. – Gogebashvili str. – Tamar Mepe ave. – Makhinjauri (Railway Station). Dönüş: Aynı rota üzerinden.

#13 Numaralı Otobüs Gidiş: Chavchavadze str. (Tbilisi square) – Bako str. – Tamar Mepe ave. – Makhinjauri (Railway Station) – Chakvi – Buknari; Dönüş: Aynı rota üzerinden.

#15 Numaralı Otobüs Gidiş: Zeda ghele – Varshanidze str. – Gen. A. Abashidze Av. – Orbeliani str. – Khimshiashvili str. – Bagrationi str. – Melikishvili str. – Rustaveli Av. – Gogebashvili str. – Shavsheti str. – Maiakovski str. – Gogoli str. – Tamar Mepe ave. – Makhinajauri (Railway Station) – Green cape (Agricultural University) – Sakhalvasho; Dönüş: Aynı rota üzerinden.

#16 Numaralı Otobüs Gidiş: Maiakovski str. – Tsereteli str. – Chavchavadze str. – Abuseridze str. – Angisa (Children’s hospital) – Akhalsofeli – Gonio – Kvariati – Sarpi (Sarp Sınır Kapısı)

Karadeniz kıyısında yer alan tatil şehri Batum‘da çok sayıda gezilecek görülecek nokta bulunuyor. Şehir merkezinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında Batum Bulvarı, Piazza Meydanı, Tiyatro Meydanı, Avrupa Meydanı, Astronomik Saat ve Batum Limanı bulunuyor.

Şehirde ziyaret edilebilecek diğer yerler Chacha Tower, Batum Fener Kulesi, Aşk Heykeli, Ferris Wheel, Alfabe Kulesi, Virgin Mary Kilisesi, Ermeni Apostolik Kilisesi, St Nicholas Church, Orta Camii ve Batum Botanik Bahçesi.

Önceki blog yazısıÜsküp Gece Hayatı
Sonraki blog yazısıBir Tutam Akdeniz Mavisi: Göcek
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

43 YORUM

 1. Sitenizde bilgi ve yorumlarınızı okudum olumlu olumsuz her ülkelerde oldugu gibi fark yok ne amaçla gitmek tabiki önemli benim merek etdiğim tatil yerleri tabiki ben yaz sezonunda bodrumda ikamet ediyorum burayla kıyslamam için gelip biray kalmam gerektiyini düşünüyorum bu süreç içinde otel tercihim deyildir bir aylık veya günlük ev tutma imkanımız varmı tesk

 2. Babama ait özel şirket çalışaniyim şirket aracı ile eşim ve çocuklarımla birlikte Batum â girebilir miyim? Teşekkürler

 3. 16 temmuzda batuma yola çıkacam nasipse. Kendi aracımızla aile olarak gidip kalınacak otel adı biliyormusunuz. Yada otel fiatları nedir açık büfe. Bilginiz var mı.

 4. Batum’a gidecek arkadaşlara uyarı disko veya gazinolar polis mekan sahibi ve taksici ortak suç örgütlerle ortaklaşa çalışarak oraya giden herkesi dolandırıyor, zorla hırsızlıkla paralarını gasp ediyorlar.

  Dubai Vip disko, Efes disko, Şov disko, Bombo disko ve buna benzer kenar mahalledeki diskolara gitmeyin. Bunlar haraç hırsız çetelerle dolu sarp sınır kapısında bayan fuhuş işcileri nöbetleştirip Türkiye’den araçla gelen insanlara el atıyorlar. Sakın aracınıza onları almayın.

  Bunlar şebeke ve herhangi bir polise veya karakola gittiginiz zaman hiçbir önemi yok. Otel çalışanı bir çete mekanızması ve ordaki Türk konsoloslugundaki büyük elçi Türklerin hakkını savunmak yerine yan gelip yatma görevini üstlenmektedir. Hiç bir insanı kanuni işlevi yok…

 5. ipini koparan üçkağıtçı aksaray kumpascıları orda türklerden ve türk mekanlarından uzak durun ! gürcülerin olduğu yerlere mekenlara gidin zaten çoğu türkçe biliyor.yaşadığım olayı sizinle paylaşmak isterim sizde bu duruma düşmeyin arkadaşlar kapıda yardım etme bahanesiyle adamları var bende gidiyorum sizi bırakırım diyor orda esnafım der tezgah taksici müşteri götürüyor otele diskoya komisyon alıyor adı murat bayraktar gidilen otel “HOTEL VIKTORIA ” altında disko diye beş para etmez mekan var amaçta eğlence değil kumpas sakın buraya gitmeyin arkadaşların söylediği gibi hemşerim diye başlar sonrası tuzak içkinin ucuz olduğu memlekete 2 biraya 2.700 tl hesap çıkardılar hemşerim diyenler canavar oldu ödiceksin yoksa polis çağırırım diyorlar ve konuşmuyor bile.Kısaca özetlemek istedim sizde mağdur olmayın arkadaşlar türkler’den uzak durun.

 6. Hayirli bayramlar Kemal bey. Ben Giresun’dan. Kendimize ait araçla Batum’a gitmek istiyoruz arac annemin uzerine ve kullanmayi bilmiyo araci ben kullaniyorum girebilirmiyiz bu sekilde. Gireceksekte hepimiz aracta mi gircez yoksa araci tek kisi gecirip digerleri yayami geciyor?

 7. Benim pasaportum var Azerbaycan’dan almistim ama simdi Turkiye’de yasiyorum. Batum’a Turkiye vatandasları girebilir miyim? Proble olmaz değil mi?

 8. Iyi gunler darbe olaylarindan sonra yeni aldığım aracın ruhsatini cikartamadim. 1 ay ertelenmiş ruhsat islemleri. Gecici ruhsat ile geçiş yapabilir miyim?

 9. Tc kimlik numarası yazan ehliyetle veya nüfus cüzdanı yanınızda yoksa nüfus dairesinden nüfus cüzdan sureti çıkartıp girilebiliyor mu?

 10. Nüfus cüzdanı ile batuma gitmek hala geçerli mi? Ben arkadaşımla gitmeyi düşünüyorum fakat onun pasaportu yok? THY sıkıntı yaratıyor mu? Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Nufus cûzdani ile girebirsiniz. THY Bir sıkıntı yaratmamakta cunku sorun olacak bir islem yapmiyorsunuz. Eger kolay gitmek istiyorum derseniz Trabzon bileti degil de Artvin-hopa bileti alacaksiniz ve ucaga binmek icin DIS hatlar gidis terminalini kullanacaksinız. Normal biletinizi alip pasaport kontrol bolumune gececeksiniz ve kimlik ile biletinizi gorevli polisimize vereceksiniz sonra kucuk bir form dolduracaksinız ve o formu kaybetmeyeceksiniz. Sonra son kontrolden gecip ucaginiza gidebilirsiniz. Yalniz size verilen formu sakin atmayin kaybetmeyin, sebebi ise biletinz Hopa ama siz Batum’da ineceksiniz sizi orda havas otobusu.

  • Batuma 15 tl harç pulu alarak kimlik ile giriş yapabiliyorsunuz. Ama bazen insanların kafasında çekince oluyor, acaba uçak bileti alırsam kimlikle girebilir miyim vs. Evet dostum Batum’a her şekilde kimlikle giriş yapabilirsin. Ama bazen Batum’u gezmek isteyen arkadaşlarım Batum bileti pahalı diye gelmek istemiyor. Yapacağınız şey çok basit; Hopa ve Batum aynı havaalanını kullanıyor.

   Yani uçakta yanınızda oturan adam Batuma bilet almışken siz Hopaya aldıysanız, siz ondan neredeyse yarı fiyata yakın fazla ücret ödemiş oluyorsunuz. Ama sizi Batum havaalanında Havaş otobüsü alıp Hopa’ya götürüyor ve oradan da 25 TL ücret ile taksiye binip Batum Sarp sınır kapısına gelebiliyorsunuz. Yazın Hopa bileti de pahalı olabiliyor o zaman da maddi anlamda kayıp yaşamamak için Trabzon’a uçak biletinizi alın oradan da dolmuşlar vasıtası ile 2 saat içinde Batum Sarp Sınır kapısında olabilirsiniz. Yardımcı olabildiysem ne mutlu size.

 11. Gürcistan’ın Batum şehrinde günlük, haftalık veya aylık olarak ev kiralamak

  İsteyenler, ya da satılık konut arayanlar bize ulaşabilirler..

 12. Batum’a gidecek arkadaşlar mumkunse paralarını Türkiye’de Lari yapsınlar ve muhakak Star Disco’ya gitsinler. Türkleri çok seviyorlar ve eglence dolu.

 13. Buraya vizesiz gidebileceğimizi henüz öğrendim. Ne kadar harikaymış. Sizin yazılarınız dışında da biraz araştırdım. Sanırım yol biraz fazla masraflı oluyor, ama yine de değer gibime geliyor.

  • Evet vizesiz giriş yapabiliyorsunuz ki sizin gibi birçok tatil severin de bundan haberi yok. Trabzon’a uçak bileti alın dolmuşlar vasıtası ile Batum’a gelip gezip görebilirsiniz. Ailenizle veya dostlarınızla tatil planınızda herhangi bir soru işareti vs bilgilendirme için whatsapptan iletişim kurabilirsiniz . 05373961727

  • Daha önce yazdım fakat hiç bir bilgi alamadım gürcüstanın kültür yasamını merek etmekteyim ve coğrafyasını ben sezon biyu bodrumda yasamaktayım çokda memnunum lakin gürcüstanı bana övdüler burayı görmen gerekir dediler eh karar verdim fakat otellerde kalma benim özgürlüyümü kısıtlıyor hoşlanmıyorum bu anlamda bir aylık veya günlük ev tutma taraftarıyım bilgisi olan cevaplayabilir

 14. Batum bir süredir plan yaptığım bir yer ama net bir program hazırlayamamıştım. En çok merak ettiğimde doğası ve yemek kültürü. Batum botanik parkında bol bol fotoğraf çekmek bile harika olacak. 🙂

 15. Önümüzdeki hafta Batum’a gitmek istiyorum. Ve sanırım Trabzon’a geçip -orayıda gezerek- ordan gitmeyi düşünüyorum. Daha önce hiç gitmediğim ve çok merak ettiğim bir yer. Teşekkürederim bilgiler için.

  • flypgs uçmuyor. Bir de Ankara uçuşları da kalktı. Bunun yanında Salı-Perşembe-Cumartesi İstanbul-Hopa (07:20-10:15) Hopa-İstanbul (08:00-12:10) uçuşları başladı.

 16. Batum’da kesinlikle görüşmesi gereken yerlerin başında botanik bahçe yer alıyor. Görmeden gelmeyin.

  • Hangisi ucuz ise onla gitmeli ve bütçeyi şehri keşfetmeye harcamalı. Ben Pegasus ile gittiğimde sırt çantam kayboldu ve 1 hafta sonra bana ulaştırılabildi.

   • Türkiye’nin birçok yerlerinden Batum’a Otobüs seferleri var Bunlardan biride Doğu Karadeniz firması. Neden bunlardan bahsedilmiyor? onu merak ediyorum…

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın