Marmara Denizinde bulunan ve Balıkesir‘e bağlı bir ada olan Avşa Adası, Marmara’nın en önemli yaz turizm destinasyonlarından. Marmara Adaları grubunun bir parçası olan Avşa’ya Erdek, Tekirdağ ve İstanbul’dan deniz otobüsü ile ulaşılabiliyor.

Sahip olduğu bakir koyları, kumsalları, eğlence mekanları, hoş restoran ve kafelerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de öne çıkan Avşa Adası, yaz döneminde özellikle İstanbul ve çevresinden binlerce tatilciyi ağırlıyor.

avşa adası nerede

Avşa Adası hakkında kısa bilgiler 🏝

Marmara Denizi’nde, Marmara Adaları olarak bulunan ada grubunun bir parçası olan Avşa Adası, Balıkesir’in Marmara ilçesine bağlı bir yerleşim yeri. Türkiye’de üzerinde yerleşim bulunan az sayıdaki ada arasında yer alan Avşa, yüzbinlerce yıl önce Kapıdağ Yarımadası’ndan kopmuş.

Tarih boyunca Rumların, Arapların ve son olarak Türklerin yaşadığı ada, eski taş devrinden günümüze sayısız uygarlığa ev sahipliği yapmış. Bizans döneminde daha çok savunma amacıyla kullanılan adanın bu dönemdeki ismi Afousia olarak biliniyor.

Malta

Arap ordularının, İstanbul’u kuşattığı 672-678 yılları arasında Arap donanmasının adada konaklamasını takip eden dönemde çok sayıda Arap buraya yerleşmiş. Yıllar içerisinde Türkleşen Araplardan dolayı Osmanlı döneminde ada Araplar Adası olarak anılmış.

Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan Mübadele Anlaşması’nın ardından adadaki son Rum nüfusu da Yunanistan’a gönderilince yerlerine gelen Türkler, adadaki zeytinlikleri ve üzüm bağlarını terk ederek adadaki tarımsal üretimden vazgeçmişler.

Cumhuriyet döneminde kısa süreliğine Türkeli ismiyle anılan ada daha sonra yapılan düzenleme ile Avşa’ya dönüşmüş. Günümüzde Marmara Denizi’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Avşa’nın nüfusu 2 bin. Avşa, Ekinlik Adası ile birlikte kendisine komşu Marmara Adası ilçesine bağlı bir mahalle olarak yönetiliyor.

Avşa Adası nerede📍

Avşa Adası, Marmara Denizi’nin güneyinde, Balıkesir’in kuzeyinde, Kapıdağ Yarımadası’nın kuzeydoğusunda yer alan bir ada. Balıkesir il merkezine 155 km uzaklıkta bulunan adaya karadan ulaşım yok; Avşa’ya yalnızca deniz yoluyla gidilebiliyor.

ⓘ Avşa gezinizde, sıklıkla kullandığım, uygun fiyata oda/ev kiralayabileceğiniz Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için ise Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

Avşa Adası nasıl gidilir 🚘

Avşa’ya uçakla nasıl gidilir: Avşa’ya en yakın ve düzenli iç ve dış uçak seferlerinin yapıldığı havalimanı, İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan Sabiha Gökçen Havalimanı. İstanbul Havalimanı da Tekirdağ, Yenikapı ve Bostancı feribot iskelelerine olan konumu nedeniyle Avşa seyahatinde tercih edilebilecek bir başka havalimanı.

Karadan doğrudan ulaşım imkanının olmadığı Avşa Adası’na İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan direkt toplu ulaşım imkanı da bulunmuyor. Her iki havalimanından da deniz otobüsü seferlerinin yapıldığı Erdek, Bostancı, Yenikapı, Bursa ve Tekirdağ iskelelerine gitmek gerekiyor.

Avşa Adası’na feribotla nasıl gidilir: Avşa Adası’na İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO), Balıkesir Deniz Otobüsleri (BADO), Bursa Deniz Otobüsleri (BUDO), Çanakkale İl Özel İdaresinin deniz ulaşım firması GESTAŞ ile ulaşım mümkün. Adaya Balıkesir, Tekirdağ ve İstanbul’dan düzenlenen feribot seferleri ile ulaşım sağlanıyor.

İstanbul’dan Avşa’ya feribotla nasıl gidilir

İDO: Bostancı, Yenikapı, Avcılar, Marmara Adası, Ekinlik Adası, Avşa (Sadece yolcu / minimum 3 saat)
Yener Ciner: İstanbul Zeytinburnu Zeyport, Avşa Adası (Araba & Yolcu / minimum 5 saat 30 dakika)

avşa adası nasıl gidilir

Tekirdağ’dan Avşa’ya feribotla nasıl gidilir

İDO: Tekirdağ, Marmara Adası, Avşa Adası (Sadece Yolcu / 1 saat 30 dakika)
GESTAŞ: Tekirdağ, Marmara Adası, Avşa Adası (Sadece Yolcu / 1 saat 30 dakika)
Yavuznaz: Tekirdağ, Marmara Adası, Avşa Adası (Araba & Yolcu / 3 saat 15 dakika)
Ömer Kaptan: Tekirdağ, Marmara Adası, Avşa Adası (Araba & Yolcu / 3 saat 15 dakika)
Öz Kaptan: Tekirdağ, Marmara Adası, Avşa Adası (Araba & Yolcu / 3 saat 15 dakika)
Marmara Roro: Tekirdağ, Barbaros, Çınarlı, Marmara Adası, Avşa Adası (Araba & Yolcu / 3 saat 45 dakika)
Marmara Roro: Tekirdağ Limanı, Marmara Adası, Avşa Adası (Araba & Yolcu / 3 saat)

Balıkesir Erdek’ten Avşa’ya feribotla nasıl gidilir

GESTAŞ: Balıkesir Erdek, Balıklı, Marmara Adası, Ekinlik Adası, Avşa Adası (Araba & Yolcu / 2 saat)
GESTAŞ: Balıkesir Erdek, Avşa Adası, Marmara Adası (Sadece Yolcu / 45 dakika)
Adalar 1: Balıkesir Erdek, Marmara Adası, Avşa Adası (Araba & Yolcu / 2 saat 15 dakika)
Marmara Roro: Balıkesir Erdek, Avşa Adası (Araba & Yolcu / 2 saat)

İzmir’den Avşa Adasına nasıl gidilir 🚘

Avşa Adası’na İzmir’den gelenler için en yakın feribot iskelesi Erdek’te. İzmir’den 280 km uzaklıktaki Bandırma’ya gelip buradan şehir merkezine kadar inmeden Erdek yoluna dönerek 18 km olan ve yaklaşık 20 dakika süren bir yolculuk sonucunda Erdek’e ulaşabilirsiniz.

Ankara’dan Avşa Adasına nasıl gidilir 🚘

Ankara’dan Avşa Adası’na ulaşım için en yakın feribot iskelesi Balıkesir’in Erdek ilçesinde. Eskişehir-Bilecik-Bursa üzerinden, 9 saatlik kara yolculuğu ile Erdek’e vardıktan sonra 2 saatlik bir feribot yolculuğu ile Avşa Adası’a ulaşabilirsiniz.

Otobüsle gelmeyi düşünüyorsanız, direkt Erdek’e gelen otobüs firmaları ile merkezde inip buradan limana geçerek deniz yolculuğu ile Avşa’ya ulaşabilirsiniz.

Avşa Adası gezilecek yerler 📌

Marmara Denizinin en popüler tatil destinasyonlarından biri olan Avşa Adasında yaz tatilinde deniz, kum, güneş tatili yapılacak birbirinden güzel 5 farklı koy bulunuyor. Bu koylardan Tavşan Koyu ve Çınar Koyu en popüler olanları. Daha sakin koylar ise Kumtur Koyu, Atanaş Koyu ve Yiğitler Koyu.

Yiğitler Köyünde Ali Dede Türbesi ve Türkeli Köyündeki Bizans Manastırı kalıntılarını mutlaka görün. Ayrıca ada karası olarak markalaşan yerel şarabın tadına da bakmayı unutmayın.

7 Yorumlar

  1. Avşa Adası hakkında gerçekten çok detaylı ve güzel bir yazı olmuş. Adaya daha önce gitmemiştim ama verdiğiniz bilgiler ile gerçekten çok güzel bilgiler edindim. Bu yazda tatil planımı Avşa’da yapmayı düşünüyorum :))

  2. Yurt dışı tatilleri artık çok pahalı oldu. Yurt içinde ucuz bir tatil yapmak istiyorsanız Avşa Adası’na gidebilirsiniz bence. Ucuz otelleri ve sunduğu güzel hizmet ile görülmeye değer bir yer.

  3. Merhaba; Avşa Adası’ndan İstanbul ve Erdek’e gitmek için 2018 yaz sezonunda BADO ve BUDO seferleri sona ermiştir. Güncel bilgilere avsaisland.com/istanbuldan-avsa-adasina-nasil-gidilir/ adresinden ulaşabilirsiniz.

  4. Avşa ada mızı sitenizde tanıttığınız için teşekkürler. Eksiksiz bir yazı olmuş ancak 2018 yılı itibariyle Baro ve budo seferleri iptal olmuştur. Adamiza gelecek misafirlere duyurulur.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz