Türkiye‘de son yıllarda geleneksel müzecilik algısını değiştiren çok sayıda müze açıldı, açılmaya da devam ediyor. Belirli konularda uzmanlaşan konsept müzeler, farklı sunum ve sergileme teknikleriyle klasik müzecilik anlayışının çok dışında, ziyaretçilerinin hoş ve keyifli zamanlar geçirmesini sağlıyor.

Önyargıları nedeniyle müzelere uğramayan kitlelere de hitap eden bu müzeler, yaşanmışlık ve gerçeklik hissi uyandıran maketleri, modelleri ve ziyaretçilere müzenin ruhunu hissettiren interaktif bölümleriyle oldukça ilginç bir görünüme sahip. Türkiye’nin en yaratıcı müzeleri ve onların enfes koleksiyonlarını keşfetmek için bu listeye mutlaka göz atın.

Türkiye’nin En Yaratıcı 15 Müzesi

15. Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi Müze Evi, Samsun

Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi

Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi Müze Evi, Samsun’un Tekkeköy ilçesinde bulunan, Türkiye’nin ilk imitasyon müzesi. Karadeniz Bölgesinin en eski yerleşim yeri olan Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi‘ndeki eski Rum evlerinden birinin restore edilmesiyle kurulan müzede, Paleolitik ve Kalkolitik dönemden günümüze dek gelen eserler sergileniyor.

Tekkeköy Mağaraları’nda bulunan çeşitli eşyalar, kazılardan elde edilen buluntular ve heykeller müzede görülebilecek parçalar arasında. Geliştirilmesi gereken, oldukça yetersiz bir müze olsa da ilk imitasyon müzemiz olduğundan değerli.

Malta

🗺 Adres: 23 Nisan Mahallesi, Delikli Kayalar Sokak No: 50, 55300 Tekkeköy, Samsun
Ziyaret saatleri: Yılın her günü ziyarete açık olan müze, yaz döneminde 08.00-19.00, kış döneminde ise 08.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık.
🔐Giriş ücreti: Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi Müze Evine giriş ücreti alınmıyor.

14. Adana Sinema Müzesi

Adana Sinema Müzesi

Adana Sinema Müzesi, bölgenin sinema tarihine ve kültürüne ışık tutuyor. Eski Adana evlerinden birinin Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilmesinin ardından ziyarete açılan müzede, sinema sektörüne emek veren Adanalılara ait objeler sergileniyor.

Yeşilçam oyuncularının heykelleri, film afişleri, fotoğraflar ve sinema ekipmanları sergileniyor. İçinde Yılmaz Güney Odası, Altın Koza Odası gibi bölümlerin yer aldığı müzenin ikinci katında da zengin bir koleksiyona sahip Sinema Kütüphanesi bulunuyor.

🗺 Adres: Kayalıbağ Mahallesi, Seyhan Caddesi, 01010 Seyhan, Adana
Ziyaret saatleri: Yılın her günü 08.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık.
🔐Giriş ücreti: Adana Sinema Müzesine giriş ücreti alınmıyor.

13. Çamlık Tren Müzesi, İzmir

Çamlık Tren Müzesi

Çamlık Tren Müzesi, Türkiye’nin en eski demiryolu hattı olan İzmir-Aydın Demiryolu üzerindeki Çamlık İstasyonu (Selçuk) yakınlarında yer alıyor. Müze, açık havada sergilenen buharlı lokomotifleriyle, Avrupa‘nın en büyük buharlı lokomotif koleksiyonlarından birine sahip.

Alman, İngiliz, Fransız, Amerikan, İsveç ve Çekoslovak yapımı buharlı lokomotifler, 9 yolcu vagonu ve 7 yük vagonunun yer aldığı bu ilginç müzede, Atatürk’ün Çamlık’a gelirken seyahat ettiği vagon da yer alıyor. Koleksiyonun en önemli parçaları arasında; odunla çalışan ve dünyada yalnızca iki tane bulunan İngiliz yapımı bir lokomotifle, II. Dünya Savaşı döneminde Hitler tarafından yaptırılan üç silindirli bir lokomotif de var.

🗺 Adres: Çamlık Mahallesi, İzmir Aydın Yolu No: 53, 35920 Selçuk, İzmir
Ziyaret saatleri: Yılın her günü 09.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık.
🔐Giriş ücreti: Çamlık Tren Müzesi giriş ücreti 5TL. Müze Kart geçerli değil.

12. Kastamonu Şapka Müzesi

Kastamonu Şapka Müzesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün şapka devrimini yaptığı Kastamonu‘nun en çok ziyaret edilen müzelerinden biri. Müze, Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi içerisinde yer alıyor. Türkiye’nin tek şapka müzesi unvanını taşıyan müzede, 550’den fazla şapka bulunuyor.

Cumhuriyet döneminden günümüze dek uzanan geniş bir koleksiyona sahip olan Kastamonu Şapka Müzesinde Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Cemil İpekçi ve Filiz Akın gibi isimlerin de şapkaları sergileniyor.

🗺 Adres: Saraçlar Mahallesi Koru Sokak 37100 Kastamonu
Ziyaret saatleri: Yılın her günü 09.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık.
🔐Giriş ücreti: Kastamonu Şapka Müzesine giriş ücreti alınmıyor.

11. Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi

Gaziantep Mevlevihanesi

Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi, Mevlevilik kültürünü yansıtan değerli bir müze. Gaziantep‘in Şahinbey ilçesinde bulunan, 1638 yılında inşa edilen ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en büyük mevlevihanesi olan Antep Mevlevihanesi’nin restore edilmesiyle hayata geçmiş.

Müzenin içerisinde el yazması Kur’an-ı Kerimler, hat levhalar, şamdanlar, halı ve kilimler sergileniyor. Mevlevi dervişlerinin maketleri ve canlandırmaları da müzeye etkileyici bir hava katıyor.

🗺 Adres: Boyacı Mahallesi Eski Buğday Arastası Tekke Camii Yanı Şahinbey, Gaziantep
Ziyaret saatleri: Yılın her günü 08.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık.
🔐Giriş ücreti: Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesine giriş ücreti alınmıyor.

10. Bodrum Sualtı Müzesi, Muğla

Bodrum Sualtı Müzesi

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, dünyanın en önemli sualtı arkeoloji müzelerinden biri. Saint John şövalyelerinin inşa ettiği Bodrum Kalesi içerisinde yer alan, Yassıada, Şeytan Deresi ve Serçe Limanı batıklarının yanı sıra dünyanın en eski batık gemi kalıntısına da ev sahipliği yapıyor.

Müzede 14 adet sergi salonu bulunuyor. Dünyanın en zengin Doğu Akdeniz amforaları koleksiyonunun da görülebildiği müze, Bodrum’un heyecan veren ziyaret noktalarından.

🗺 Adres: Çarşı Mahallesi 48400 Bodrum, Muğla
Ziyaret saatleri: Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi yaz döneminde (1 Mart – 1 Kasım) 10.00-19.00; kış döneminde (1 Kasım – 1 Mart) 08.30-18.00 saatlerinde ziyarete açık. Müze, haftanın 7 günü ziyaret edilebiliyor.
🔐Giriş ücreti: Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi giriş ücreti 65TL. Müze Kart geçerli.

9. Baksı Müzesi, Bayburt

Baksı Müzesi

Baksı Müzesi, Bayburt şehir merkezine yaklaşık 45 km uzaklıkta, Çoruh Vadisine bakan bir tepe üzerinde kurulu. Eski adıyla Baksı olan Bayraktar Köyü’nün adını taşıyan müze, çağdaş ve geleneksel el sanatlarına aynı çatı altında yan yana ve iç içe yer veriyor.

Müze, Bayburtlu sanatçı Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın hayallerinin ürünü. 40 dönümlük geniş bir araziye yayılan m müzede sergi salonları, depo müze, atölyeler, konferans salonu, kütüphane ve konukevini barındıran müze, gönüllülerin katkısıyla muhteşem bir koleksiyona sahip.

🗺 Adres: Bayraktar Köyü, Çayırlar Mevkii, Bayburt
Ziyaret saatleri: 10.00-19.00, pazartesi hariç yılın her günü ziyarete açık.
🔐Giriş ücreti: Baksı Müzesi giriş ücreti tam 10TL, öğrenci 5TL, grup 7TL (10 kişi ve üzeri). Müze, salı günleri ücretsiz gezilebiliyor.

8. Rahmi M. Koç Müzesi, Ayvalık

cunda rahmi koç müzesi

Rahmi M. Koç Müzesi, Ayvalık Cunda Adası‘ndaki Rum Ortodoks cemaati tarafından 1873 yılında inşa edilen Taksiyarhis Kilisesi’nde bulunuyor. Kilise, 2011 yılında başlatılan restorasyon çalışmaları sonunda günümüzdeki haline kavuştu.

Ankara ve İstanbul’da bulunan Rahmi Koç müzelerinin benzer mantığıyla oluşturulan koleksiyonda; teneke oyuncaklardan buharlı modellere, bebek arabalarından zaman ölçüm aletlerine kadar pek çok farklı obje bulunuyor. Cunda’nın tarihi dokusu ve yaşanmışlık kokan eserleriyle göz kamaştıran müze oldukça etkileyici bir atmosfere sahip.

🗺 Adres: Namık Kemal Mahallesi, Şeref Sokak No: 6A Alibey Adası (Cunda) 10400 Ayvalık, Balıkesir
Ziyaret saatleri: Pazartesi günleri kapalı. 1 Ekim- 31 Mart döneminde 10.00-17.00, 1 Nisan-30 Eylül döneminde ise 10.00-19.00 saatleri arasında açık.
🔐Giriş ücreti: Rahmi M. Koç Müzesi giriş ücreti Tam 5 TL, öğrenci 2 TL. Müze Kart geçerli değil.

7. Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, İstanbul

Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi

Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, Türkiye’nin ilk özel çağdaş sanat müzesi. Müze, yaklaşık 2 bin metrekarelik bir alana sahip. Pek çok sanatçıya yaratıcılıklarını sanatsal üretime dönüştürebilme fırsatı sunan bu müzede; dönemsel sergilerin yanı sıra Türk ve yabancı ustalarla genç sanatçıların birlikte çalıştığı Elgiz Koleksiyonu da üslup, tür ve malzeme bakımından görülmeye değer.

🗺 Adres: Beybi Giz Plaza, Maslak 34398, İstanbul
Ziyaret saatleri: Çarşamba, perşembe ve cuma 10.00–17.00, cumartesi 10.00–16.00 saatlerinde ziyarete açık. Pazar ve pazartesi günleri kapalı olan müze, salı günleri de randevu alınarak ziyaret edilebiliyor.
🔐Giriş ücreti: Elgiz Çağdaş Sanat Müzesine giriş ücreti alınmıyor.

6. Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi, İstanbul

Hisart Müzesi

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi, Nejat Çuhadaroğlu’nun küçük yaşlarda başlayan koleksiyonerlik arzusunun görkemli bir eseri. Müzede, Osmanlı dönemine ait askeri ve etnografik tarihi eserler sergileniyor. Tarihin farklı dönemlerini betimleyen diaramalar ve mankenler ise müzenin en keyifli bölümünü oluşturuyor.

Gerçek ve kurgu ürünü olayların üç boyutlu olarak modellenmesi anlamına gelen diorama tekniği, müzeyi etkileşime açık bir hale getiriyor.🗺 Adres: Hürriyet Mahallesi Cemil Bengü Caddesi No: 21 34403 Çağlayan, İstanbul
Ziyaret saatleri: Pazartesi kapalı olan müze; pazar günleri 12.00-18.00, haftanın diğer günleri ise 10.00-18.00 saatleri arasında açık.
🔐Giriş ücreti: Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi giriş ücreti tam 30TL, öğrenci 10TL. Müzekart geçerli değil.

5. Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, Balıkesir

Tahtakuşlar Müzesi
Türkmen Çadırı

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, Balıkesir Edremit Tahtakuşlar Köyü’nde yer alıyor. Orta Asya’dan Türkiye’ye göç eden Türk boylarının kültür eserleri ve Kazdağı efsanelerine ait materyallerin sergilendiği müzenin bir de sanat galerisi bulunuyor.

Rahmetli Alibey Kudar isminde bir ilkokul öğretmeni tarafından kurulan müze, Türkiye’nin ilk özel etnografya müzesi ve bir köyde kurulan ilk sanat galerisi unvanını da taşıyor.

🗺 Adres: Tahtakuşlar Mahallesi, 10395 Edremit, Balıkesir
Ziyaret saatleri: Haftanın her günü 08.00-20.00 saatleri arasında açık.
🔐Giriş ücreti: Tahtakuşlar Etnografya Galerisi giriş ücreti tam 4TL, öğrenci 2TL. Müze Kart geçerli değil.

4. Key Museum Torbalı, İzmir

ilginç müzeler

Key Museum, Murat ve Selim Özgörkey kardeşlerin koleksiyoner olma tutkusu sonucunda İzmir’in Torbalı ilçesinde açılan, alanında dünyanın sayılı müzeleri arasında. Dünyada, 1880’lerin sonu ile 2011 yılları arasında üretilen birbirinden farklı araçların sergilendiği müze, Türkiye’nin en büyük otomobil müzesi unvanına sahip.

Müzede her biri birbirinden etkileyici 130 klasik otomobil, 40 motosiklet, 300 otomobil maskotu, 2 bin 550 tane model otomobil ve otomobil dünyasının parçası olan çeşitli obje ve eşyalar da bulunuyor.

🗺 Adres: Çapak Mahallesi Özgörkey Caddesi No: 5 Torbalı, İzmir
Ziyaret saatleri: Pazartesi ve salı günleri hariç haftanın diğer günleri 10.00–17.00 saatleri arasında ziyarete açık.
🔐Giriş ücreti: Key Museum giriş ücreti Tam 20TL, öğrenci 10TL. Müze KArt sahiplerine yüzde 20 indirim uygulanıyor.

3. Masumiyet Müzesi, İstanbul

Masumiyet Müzesi

Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk’un aynı isimli romanından uyarlanan, yazarın 1990’ların başından beri kurduğu hayale dayanıyor. Romanı yazma aşamasını müzeyle birlikte planlayan Orhan Pamuk, müzede 1950 ve 2000’li yıllar arasındaki İstanbul‘u gözler önüne seriyor.

Romanda anlatılan kahramanların kullandığı, giydiği, işittiği, gördüğü, biriktirdiği, hayal ettiği her şey kutu ve vitrinlerde sergileniyor. Müzeyi gezmek ve anlamak için romanı okumaya gerek yok.

🗺 Adres: Çukurcuma Caddesi, Dalgıç Çıkmazı, 2, 34425, Beyoğlu, İstanbul
Ziyaret saatleri: Pazartesi kapalı olan müze perşembe günleri 10.00-21.00, haftanın diğer günleri ise 10.00-18.00 saatleri arasında açık.
🔐Giriş ücreti: Masumiyet Müzesi giriş ücreti tam 20TL, öğrenci 15TL.2. İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi, Şair-Yazar Sunay Akın tarafından kurulan bir müze. Müze, 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en güzel örneklerini sergiliyor. Göztepe’deki tarihi bir köşkte bulunan müze, Sunay Akın’ın 1990 yılından itibaren dünyanın farklı noktalarından satın aldığı eserlerden oluşuyor.

Akılda kalıcı bir öğrenme yöntemiyle ziyaretçilerini karşılayan müzenin dekoru da sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan’ın imzasını taşıyor.

🗺 Adres: Göztepe Mahallesi, Ömerpaşa Caddesi, Dr. Zeki Zeren Sokağı No:15, 34730 Kadıköy, İstanbul
Ziyaret saatleri: Hafta içi 09.30-18.00, hafta sonu 09.30-19.00 saatleri arasında açık.
🔐Giriş ücreti: İstanbul Oyuncak Müzesi giriş ücreti tam 13TL, öğrenci 10TL. Müze Kart geçerli değil.

1. Turkcell Diyalog Müzesi

Turkcell Diyalog Müzesi

Turkcell Diyalog Müzesi, İstanbul Gayrettepe Metro İstasyonu’nda ayrılan özel bir bölümde hizmet veriyor. Müze, katılımcılara görme ve işitme engellilerin dünyasını deneyimleme şansı tanıyor. Sergide çalışan görme ve işitme engellilere istihdam olanağı da yaratan müzede karanlıkta diyalog, karanlıkta futbol, sessizlikte diyalog gibi bölümler bulunuyor.

🗺 Adres: Esentepe Mahallesi, 34394 Gayrettepe Metro İstasyonu Sergi Alanı Şişli, İstanbul
Ziyaret saatleri: Haftaiçi ve cumartesi günleri 10.00-19.30, pazar günü 12.00-19.30 saatleri arası açık.
🔐Giriş ücreti: Turkcell Diyalog Müzesi giriş ücreti Tam 33TL, öğrenci 24TL. Müze Kart geçerli değil.

3 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz