Sidney, Avustralya’Nın kültür, sanat, ekonomi ve sanayi merkezi ve en popüler şehri. İkonlaşmış dünyaca ünlü yapıları, dünyanın farklı yerlerinden aldığı göçle birlikte oluşmuş kozmopolit atmosferi, upuzun plajları ve rahat yaşamı, doğa, kumsal ve şehir hayatının iç içe olduğu uyumu ile insanı kendine hayran bırakan bir şehir.

Modern şehir hayatının nasıl keyfili olabileceğinin en güzel örneklerinden birisi. Dünyanın ucunda olmasından mıdır bilinmez, Sidney’de gerilimsiz ve rahat bir yaşam tarzı var. Ülkenin şehirleri, dünya şehirleri yaşam kalitesi sıralamalarında ilk sıralarda yer alıyor. Sidneysiders olarak tanımlanan Sidneyliler ise sohbet etmeyi, kahkaha atmayı seven enerjik ve dost canlısı insanlar.

Şehir capcanlı; her zaman bir yerlerde festival veya etkinlik düzenleniyor. Sydney, Avustralya’nın en büyük şehri olduğu kadar, dinamik şehir hayatı ve renkli yapısıyla da en dikkat çekici yerleşimi. Down Under yani Aşağısı olarak adlandırılan, haritada dünyanın öteki ucu diyebileceğimiz Sydney, her daim başkent Canberra ile karıştırılsa da kendisi sadece ülkenin en görkemli şehri.

Tüm dünyada tanınan Sydney Opera House ile Harbour Bridge, muhteşem okyanus manzarası, müzeler ve sanat galerileri, yeşil park ve bahçeleri ve uzun kumsallarıyla Sydney, keyifli bir deneyim yaşatıyor. 1788’de kurulan İngiliz kolonilerine dayanan şehirde, İngiltere’den getirilen mahkumlarla başlayan göç hareketi, günümüzde dünyanın her yanından gelen insanlarla sürüyor.

Malta

Şehrin kozmopolit yapısı ziyaret eden turistlerle birleşince ortaya çok farklı renklerin karması çıkıyor. Dünyanın en büyük göçmen ülkelerinden Avustralya’nın en büyük kenti Sidney, çok kültürlü yaşamın izlerini yansıtan bir şehir. Yunan, Lübnanlı, Arap, İranlı, Türk, Çinli, Hintli ve Avrupalıların yerleştiği Sidney, birçok farklı milletten insanlara kucak açan tam bir kültür sentezi.

Sidney’e Gitmek İçin 10 Neden

1. Circular Quay

Sydney-Domain-Sky-Tower
Sydney-Domain-Sky-Tower

Sidney gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri Sidney Limanı. Ülkenin en hareketli limanının resmi adı Jackson olarak geçse de dünya genelinde bu isim çok kullanılmıyor. 10 km’yi aşan yürüyüş parkuru, tekne turları ve şehir manzarası limanda yapılacaklardan.

Sydney Limanı (Harbour), Parramata ve Lane Cover Nehirlerinin binlerce yıl kumtaşını şekillendirmesiyle meydana gelmiş doğal bir liman. Liman, şehri kuzey ve güney olmak üzere iki parçaya ayırıyor. Sydney Limanı, liman, dok alanlarına ve benzersiz kumsallara sahip.

Sidney, bir park ve bahçeler şehridir desem yanlış olmaz. Çevre hassasiyeti ön planda gelen Sidney’de bu doğa aşkını en iyi hissedeceğiniz yerlerden biri Botanik Bahçesi. Opera Binasının yanındaki botanik bahçesi gün batımı saatine kadar açık. Yürüyüş parkurunda yürümek istemeyenler için parkın çevresini kat eden tren de bulunuyor. Giriş ücreti alınmadığını hatırlatayım.

Sydney Opera Binası’nın arka kesiminden kısa bir yürüyüş ile ulaşılabilen Royal Botanic Gardens, iş merkezlerine ev sahipliği yapan gökdelenlerle Sydney Limanı arasında geniş bir alana yayılıyor. Şehrin göbeğinde yer alan bahçe, Hyde Park yakınındaki, şehrin en önemli koleksiyonlarına ev sahipliği yapan The Art Gallery of New South Wales’ten başlayıp Opera Binasına kadar uzayor.

Yaklaşık 200 yıldır şehrin en sevilen halka açık alanlarından biri. Çok iyi bakılmış bir milyondan fazla bitki, çiçek ve ağaçlara ev sahipliği yapan bu park ayrıca Sidney Festivalini de düzenleniyor. Yiyecek sepetlerini doldurup, sabahtan akşama kadar ailecek eğlenmeyi seven Sidneylileri, botanik bahçelerinde ve parklarda eğlenirken, spor yaparken, top oynarken görmek mümkün.

Ocak aylarında Sydney Festivalinin de mekânlarından olan park, Güney Pasifik bitkilerinin muhteşem bir koleksiyonunu barındırıyor. Park alanına ilk egzotik bitki ve ağaçlar 1816’da dikilmeye başlanmış. Sydney Harbour kıyısına kadar uzanan ve geniş bir alanı kaplayan park insanların gelip kafa dinlediği bir yer.

Şehir ve limana hakim manzarası ile yerden tam 305 metre yüksekliğe ulaşan Sidney Kulesi, kendi etrafından 360 derece dönebilen restoranı, 150 mağazalık alışveriş merkezi ile ziyaret edilmesi gereken yerler arasında. Avustralya ve çevresinde yaşayan balık türlerini yakından görmek için en iyi adres Sidney Akvaryumu. 145 metre derinlikteki tünele girilerek doğal ortamlarında görülebilen balıklara, okyanusta yürüme hissiyle yakınlaşmak mükemmel bir his.

2. Sydney Opera House

Sydney-Opera-Binasi
Sydney Opera Binası

Sydney Opera House, hiç kuşkusuz dünyanın en göz alıcı yapılarından birisi. Port Jackson’ın Harbour Bridge ile kesiştiği noktadaki burunda yer alan Sydney Opera Binası, Danimarkalı mimar Jørn Utzon tarafından dizayn edilmiş. Eserin yapımına 1957 yılında başlanmış ve aradan geçen 16 yılın ardından, Sidney ile özdeşleşen bu nefes kesici yapı 1973 yılında tamamlanmış.

20. yüzyılın en önemli mimari eserlerinden biri olarak kabul edilen Sydney Opera Binası, her görkemli yılbaşı kutlamalarında ekranlarımızda yer alıyor. Haziran döneminde kutlanan, coşkulu ses ve büyüleyici ışık şovlarının yapıldığı Avustralya’nın premier festivallerinden Vivid Sydney Festival’ine de ev sahipliği yapıyor.

Her yıl 4,5 milyon insanın ziyaret ettiği Sydney Opera Evi performanslarını ise yılda 1,5 milyondan fazla kişi izliyor. Modern dünyanın harikaları arasında sayılan, dış görünümü denizde süzülen yelkenlileri andıran bina, UNESCO Dünya kültür Mirası Listesinde yer alıyor.

3. Sydney Harbour Bridge

Sydney Harbour Bridge
Sidney Harbour Bridge

Harbour Bridge, Sidney’in karakterini oluşturan ikonlaşmış tasarımlar arasında yer alıyor. The Rocks ile Sidney’in kuzeyini birleştiren köprü, şehrin en iyi manzaralarının deneyimleneceği yerlerden birisi. 134 metre yüksekliğiyle dünyanın en geniş çelik köprüsü olan Harbour Bridge, kemerleri üzerinden 3 saat süren tırmanış sonrasında görülecek kuşbakışı Sidney şehir manzarası ise eşsiz.

Harbour köprüsü üzerinde yer alan yaya yolunun Pylon Lookout yerinde, köprünün inşası hakkında bilgiler sunuluyor. 1400 işçinin çalıştığı 8 yıllık inşaatın sonunda 1932’de hizmete açılmış.

4. The Rocks

The-Rocks-Sidney
The Rocks, Sidney

The Rocks, Avrupalıların şehirdeki ilk yerleşim merkezi. 1788 yılında Kaptan Arthur Phillip tarafından kurulan ilk beyaz yerleşim alanı olan The Rocks, Sydney Opera Binası’nın karşı tarafında yer alıyor. Yaklaşık 30 bin yıl önce Asya’dan adaya göç eden Aborjinlerin ana yurdu olan Avustralya’nın modern tarihi ise 1788’de İngilizler tarafından bir cezaevi kolonisi olarak kurulması ile başlıyor.

Adanın ilk batılı yerlileri 1788’de 8 aylık bir deniz yolculuğu sonrası ilk donanma gemisi ile gelen 750 mahkum ve 250 denizci muhafız. Bu sürgün kolonisinin suçlu geçmişinin mirası The Rocks bölgesinde yer alan Town Hall’da görülebilir. Opera Binası’nın tam karşısında yer alan, ilk yerleşim yeri The Rocks bölgesinde, 19. yüzyıldan kalma kalıntılar bulunuyor.

Sömürge dönemi mimarisi ile uyumlu inşa edilen yeni yapıları ile kendine özgün bir kimliğe sahip. Barlar, restoranlar ve Aborjin kültürüne dair hediyelik mağazaların sıralandığı Dar kaldırımlı sokakları ile keşfedilmeyi değer bir yer. Ayrıca, Sydney Gözlemevi, hafta sonu pazarı ve çeşitli sanat galerilerine ev sahipliği yapıyor.

El sanatları pazarı ve hediyelik eşya satışının da yapıldığı bir merkez. Sydney Limanının manzarası, tarihi binaları, pubları ve otel ve pansiyonları ile bu renkli mahalle görmeye değer. Üstelik burada lezzetli atıştırmalıklar için kafe ve restoranlar da bulunuyor.

5. Darling Harbour

Darling-Harbour-Sydney
Darling Limanı, Sidney

Darling Harbour (Darling Limanı), Sidney’in en eğlenceli duraklarından birisi. Yüzlerce restoran, kafe ve alışveriş mekanına ev sahipliği yapan Darling Harbour, hareketli bir panayır alanına benziyor sanki, şehrin en cıvıl cıvıl çekim alanlarından birisi.

Sidney’in batısında bulunan Darling Limanı’da ünlü Sydney Akvaryumu, Wild Life Sydney Zoo, Ulusal Denizcilik Müzesi, Madame Tussauds Müzesi, Çin Bahçeleri ve Tumbalong Parkı bulunuyor. Sydney Eğlence Merkezi, IMAX Sinemaları, su sporları merkezi, dev fuar merkezi, marina, oteller, çeşitli eğlence mekânları ile kentin canlı ve turistik noktalarından biri.

Sidney’in bu gözde bölgesinin King Street ve Cockle Bay iskelelerinde sıralanan çok sayıdaki restoran, farklı ülke mutfaklarından lezzetlerin keşfedileceği en güzel adreslerden birisi.

6. Bolca Plaj, Hem Şehir İçinde

Bondi-Beach-Sydney
Bondi Plajı, Sidney

Sydney her ne kadar büyük ve kalabalık bir şehir olsa da şehir merkezinde toplu ulaşım araçlarıyla ulaşabilen 24 plaj bulunuyor. Liman bölgesi çevresindeki Balmoral, Chinamas, Nielsen Parkı ve Parsley Körfezi’nde yüzmenin yanı sıra sörf aktiviteleri de yapılıyor. Batıda bulunan Bondi Plajı ise şehrin en tanınan sörf merkezi.

Şehrin çevresinde toplu ulaşımla gidilebilecek çok sayıda plajın olması, yaz döneminde şehri ziyaret edenler için büyük avantaj. Güney Yarım Kürede mevsimlerin kuzeye göre ters olduğunu söylemek, hangi mevsimde Sidney’e gitmeniz gerektiği konusunda yol gösterebilir. Liman bölgesi ve çevresinde sayıları otuzu bulan plajlar sörf, su sporları ve temel seviyede yüzme aktiviteleri için uygun.

Sidney bembeyaz kumsalları olan çok sayıda irili ufaklı koylar ile çevrelenmiş bir şehir. Sidney’de bulunan 100’e yakın plajların en ünlülerinden olan Bondi Plajı, sörf tutkunlarının en gözde sahili. Şehir merkezine sadece birkaç km uzaklıkta yer alan, Bondi’de yaşam tam bir tatil kasabası atmosferi hissettiriyor.

Yürüyüş yapılabilecek en güzel rotalardan olan Bondi Kumsalı ve Coogee Bölgesi arasındaki rota, görüp görülebilecek en güzel manzaraların izinin sürülebileceği bir rota. Plaj, sörf yapan, dalgalara karşı kürek çeken, paten kayan, güneşlenen, flört eden gençlerle dolup taşıyor. Yüksek dalgaların arasında tüm hünerlerini sergileyen yetenekli sörfçüleri izlemek oldukça keyifli.

Plaj paralelinde uzayan Campbell Parade üzerinde ise canlı kafeler, oteller, butikler, publar yer alıyor. Pasifik Okyanusu kıyısında altın rengindeki kumuyla 1 km uzunluğunda yay gibi uzayan Bondi Plajı, 2000 Yaz Olimpiyatları’nda voleybol karşılaşmalarına da ev sahipliği yapmıştı.

Bondi Kumsalı’nın sahilinin kalabalığından kaçmak isteyenler için ise Sydney’in gizli cenneti Camp Cove Sahili harika bir fırsat. Dalgasız bu kumsalda, Sydney’in en pahalı ve şık evlerinin hemen önündeki kumlara şemsiye dikip kumsal keyfi yapmak elbette ücretsiz.7. Taronga Zoo

Taronga-Zoo
Taronga Zoo

Taronga Hayvanat Bahçesi, gördüğüm hayvanat bahçeleri arasında açık ara en güzeli. Circular Quay bölgesine bakan nefis manzarasıyla eşsiz bir yer. Şehrin merkezi yerinde, nefis bir manzaraya sahip olan hayvanat bahçesine Circular Quay bölgesinden önce feribot, sonra da teleferik yolculuğuyla gidiliyor.

Devasa büyüklükteki hayvanat bahçesi, dünyanın en güzel manzarasına sahip bahçelerden biri olsa gerek. Sydney Limanını ve meşhur Qircular Quay Bölgesini karşıdan gören hayvanat bahçesinde 380 türde 2,200 hayvan ziyaretçilerini bekliyor. Hayvanat bahçesinde, hayvan türlerinin doğal ortamları yaratılmış.

Ülkenin simgesi kanguruları, uyuşuk koalaları, ve çizgi filmlerden tanıdığımız gürültücü ve asabi Tazmanya Canavarını Taronga Hayvanat Bahçesinde görmek mümkün. Buraya Circular Quay’den feribotla ulaşım mümkün. Taronga Hayvanat Bahçesi’nde yerli türler ile bitki çeşitlerini görebilir, keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Deniz kıyısındaki konumu ile yerli hayvan ve bitki türlerinin görülebildiği Taronga Hayvanat Bahçesi, aynı zamanda eğitim ve konferans salonları ile eğitim üssü görevini de görüyor. Hayvanat bahçesine teknelerle ulaşılıyor. 

8. Müze ve Sanat Galerileri

Müzeler ve sanat galerileri, insan, kültür, sanat, tarih gelişim süreci için bir bakış açısı sağlar. Sunulan kültürel zenginlikler, yeri doldurulamaz eşsiz hazinedir. Avustralya müzelerinden her zaman övgüyle söz ederim. Sidney’de, her biri ilgiyle gezilmeyi hak eden 34’ten fazla müze ve sanat galerisi bulunuyor.

Bunlardan biri olan The Art Gallery of New South Wales, 1870’lerde tasarlanmış ve 1909 yılında halka açılmış ve 29.000 adet koleksiyona sahip; Avustralya’da en iyi sanat müzelerinden birisi. Avustralya, Asya , Aborjin ve çağdaş Avrupa sanatının kalıcı koleksiyonlarına yer veriyor.

Sidney Çağdaş Sanatlar Müzesi (Sydney Museum of Contemporary Art) ise çağdaş sanatlara dair, hem Avustralya’dan hem de dünyanın birçok noktasından çağdaş sanat eserlerini barındırıyor.

Avustralya’nın ilk müzesi olan Australian Museum ise bölgenin antropolojik tarihine ışık tutuyor. 1827 yılında kurulan müze, Aborijinler hakkında bir çok bilginin edilebileceği yerlerden birisi. Australian National Maritime Museum, ise ilk koloni gemilerinin modellerini yakından incelenebileceği bir yer.

Bölgenin denizcilik alanında en güçlü ülkelerinden biri olan Avustralya’da bu kültürü yaşamak için Avustralya Ulusal Denizcilik Müzesine uğramak gerek. Kabile döneminden yerlilere kadar, tarihin farklı dönemlerinin izleri için müze güzel bir seçenek. Turistik bir çekim merkezi olan Darling Harbour ise yan yana sıralanan kafe, restoran, çocuk oyun alanları ve yeşil alanlarla günün her saati kalabalık.

9. Blue Mountains

Blue Mountains, Sidney
Blue Mountains, Sidney

Sidney’in 103 km batısında yer alan Blue Mountains, mistik ve vahşi dokusu ile, Avustralya’nın en büyük kanyonu. Okaliptüs ormanları, yeşille gökyüzü mavisinin birbirine karıştığı manzaralar ve nesli tükenen hayvan türlerinin buluştuğu 1.000 km’lik alana yayılan Blue Mountains, 2.000 yılında beri UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor.Aborjin (Avustralya yerlisi) efsanesine göre (Three Sisters), Katoomba kabilesine mensup bu 3 kız kardeş, komşu kabileden 3 oğlana aşık olur. Ama kabile yasaları gereği evlenmelerine izin verilmez. Bunun üzerine 2 kabile arasında savaş başlar. Katoomba kabilesinin büyücüsü, kız kardeşleri korumak için onları geçici olarak taşa çevirir, fakat büyücü savaşta hayatını kaybedince, kız kardeşleri tekrar insana çeviremeden ölür.

Rüzgar erozyonu ile oluşmuş kayalıkların isimleri ise Meehni (922 m), Wimlah (918 m) ve Gunnedoo (906 m). Blue Mountains bölgesi uçsuz bucaksız ormanlarla kaplı ve uzak bölgeleri ultraviyole ışınlarının, atmosferdeki bölgeye özgün partiküllere çarpıp dağılması sonucu mavi renkte görünüyor.

10. Yurtdışı İngilizce Eğitimi

Avustralya Dil Okullari - yurtdışı dil okulları
Avustralya Dil Okullari

Dünyanın en çekici şehirlerinden olan Sidney, sadece gezi amacıyla değil, yurtdışı dil okulları açısından da popüler bir yer. Yerel alışveriş pazarları, pırıltılı alışveriş caddeleri, renkli festivalleri ile birçok uluslararası öğrenciler için Avustralya dil okulları en iyi fırsatları sunuyor.

Dünyanın farklı yerlerinden gelen genç ve dinamik öğrencilerin oluşturduğu çok kültürlü yapısı ile şehir tam bir kültür mozaiği. Dinamik şehir Sidney, sunduğu eğitim kalitesi ve yaşam şartları açısından İngilizce dil eğitimi için oldukça ilgi görüyor. Avustralya’da uluslararası bir öğrenci olmanın avantajlarından biri de, öğrencilik süresince çalışmaya izin vermesi.

Yılın 340 günü güneşli olan ılıman iklimi, temiz ve deniz kokan havası, rahat atmosferi, güvenli ortamı ve yukarıda sadece bir kısmını aktardığım gezilecek yerleri ile baştan çıkarıcı bir şehir.

Sydney Opera Binası, Bondi Beach, Rocks, Sydney Harbour Bridge, Sydney Harbour, Paddy Markets, Darling Harbour, Blue Mountains ve çok daha fazlası ile Sidney, başka şehirleri kıskandıracak bir cazibe merkezi.

SİDNEY’E NASIL GİDİLİR
Sidney’e Türkiye’den direkt uçuş yok. Ulaşım için tek seçenek aktarmalı uçuşlar. Ülkemizden en uzun uçuş mesafesinde yer alan şehirlerden Sidney’e Qatar Airways ile Doha’dan, Singapore Airlines ile Singapur’dan, Emirates ile Dubai’den ve Oman Air’le Maskat’tan aktarmalı uçuşlarla ulaşılabiliyor.

İstanbul-Sidney uçuş süresi hava yolu şirketine, aktarma sayısına ve aktarmadaki beklemeye göre 19 saat 40 dakika ile 38 saat arasında değişiyor. Sydney Uluslararası Havalimanı, şehir merkezinin 8 km güneyinde yer alıyor. Havalimanından Sidney şehir merkezine tren, otobüs, shuttle, taksi, bisiklet, kiralık araç ile gidilebiliyor.

Haftalık Sydney Ticket aldım, 57 $. Otobüs, feribot ve Trende geçerli ve şehrin birçok yerine bununla ulaşabileceğim. Türk Lirası ile 1 haftalık bu bilet 92 liraya geliyor. Mümkün olduğunca bu şehirdeki gezimi hızlıca tamamlayıp diğer şehirlere geçsem iyi olacak gibi.

Sanırım burada bir hafta kalınınca yapılacak harcamayla Asya’da birçok ülkede bir ay rahatlıkla gezilebilir.  Bu bile havalimanı için geçerli değil. Nedense orası için ayrı bilet satın almak gerekiyor. Uyku tulumumu havalimanında unutmuşum. Sırf onu almak için 20$ lık havalimanı bileti aldım.

Bondi Junctation Anladığım kadarıyla burası diğer bir önemli transport merkezi. Çünkü tren istasyonu ve oradaki bağlantılı otobüslere bakarsak neredeyse küçük çaplı bir havalimanı tasarımındaydım. Sanırım metronun geldiği son noktalardan biri. Buradan diğer yakın yerlere otobüsle hizmet yapılıyor.

58 Yorumlar

  1. 25 aralıkta Sidney’de olacağım. 40 gün kalmayı planlıyorum. Sonrasında da göçmenlik için başvuru yapacağım. Orada olan varsa iletişime geçmek isterim.

    • Ben de gitmek istiyorum. Bu konuda maddi yönden değil manevi yönden bir nevi arkadaş dost arıyorum. Bugün olsa hemen giderim nasıl gidilir bir bilgim yok ama cocukluktan beli oraya gitmek istiyorum. Orada kalmak istiyorum bu konuda bilgi verebilecek veya yol arkadaşı varsa alo demesi yeterli.

  2. Sidney’e yerlesmek için ne gerekiyor? Ora da yaşamayı duşunuyoruz çocuklarla birlikte. Orada ne iş yapabiliriz? Tarımla uğraşıyorum. Üni. İktisat mezunuyum.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz