Avustralya‘nın en popüler şehri Sidney, ikonlaşmış dünyaca ünlü yapıları, dünyanın farklı yerlerinden aldığı göçle birlikte oluşmuş kozmopolit atmosferi, upuzun plajları ve rahat yaşamı, doğa, kumsal ve şehir hayatının iç içe olduğu uyumu ile insanı kendine hayran bırakan; modern şehir hayatının nasıl keyfili olabileceğinin en güzel örneklerinden birisi.

Dünyanın ucunda olmasından mıdır bilinmez, Sidney’de gerilimsiz ve rahat bir yaşam tarzı var. Dünyanın en gözde turistik rotalardan birisi olan Sidney, dünya şehirleri yaşam kalitesi sıralamalarında ilk 5’te yer alıyor. Sidneysiders olarak tanımlanan Sidneyliler ise, sohbet etmeyi, kahkaha atmayı seven enerjik ve dost canlısı insanlar. Şehir capcanlı; her zaman bir yerlerde festival veya etkinlik düzenleniyor.

Sidney’e Gitmek İçin 10 Neden

1. Bondi Beach

Bondi-Beach-Sydney
Bondi Plajı, Sidney

Sidney bembeyaz kumsalları olan çok sayıda irili ufaklı koylar ile çevrelenmiş bir şehir. Sidney’de bulunan 100’e yakın plajların en ünlülerinden olan Bondi Plajı, sörf tutkunlarının en gözde sahili. Şehir merkezine sadece birkaç km uzaklıkta yer alan, Bondi’de yaşam tam bir tatil kasabası atmosferi hissettiriyor.

Plaj, sörf yapan, dalgalara karşı kürek çeken, paten kayan, güneşlenen, flört eden gençlerle dolup taşıyor. Yüksek dalgaların arasında tüm hünerlerini sergileyen yetenekli sörfçüleri izlemek oldukça keyifli. Plaj paralelinde uzayan Campbell Parade üzerinde ise canlı kafeler, oteller, butikler, publar yer alıyor.

Pasifik Okyanusu kıyısında altın rengindeki kumuyla 1 km uzunluğunda yay gibi uzayan Bondi Plajı, 2000 Yaz Olimpiyatları’nda voleybol karşılaşmalarına da ev sahipliği yapmıştı.

2. Darling Harbour

Darling-Harbour-Sydney
Darling Limanı, Sidney

Darling Harbour, Sidney’in en eğlenceli duraklarından birisi. Yüzlerce restoran, kafe ve alışveriş mekanına ev sahipliği yapan Darling Harbour (Darling Limanı), hareketli bir panayır alanına benziyor sanki, şehrin en cıvıl cıvıl çekim alanlarından birisi.

Sidney’in batısında bulunan Darling Limanı’da ünlü Sydney Akvaryumu, Wild Life Sydney Zoo, Ulusal Denizcilik Müzesi, Madame Tussauds Müzesi, Çin Bahçeleri ve Tumbalong Parkı bulunuyor. Sydney Eğlence Merkezi, IMAX Sinemaları, su sporları merkezi, dev fuar merkezi, marina, oteller, çeşitli eğlence mekânları ile kentin canlı ve turistik noktalarından biri.

Malta

Sidney’in bu gözde bölgesinin King Street ve Cockle Bay iskelelerinde sıralanan çok sayıdaki restoran, farklı ülke mutfaklarından lezzetlerin keşfedileceği en güzel adreslerden birisi.

3. Sydney Opera House

Sydney-Opera-Binasi
Sydney Opera Binası

Sydney Opera House, hiç kuşkusuz dünyanın en göz alıcı yapılarından birisi. Port Jackson’ın Harbour Bridge ile kesiştiği noktadaki burunda yer alan Sydney Opera Binası, Danimarkalı mimar Jørn Utzon tarafından dizayn edilmiş. Eserin yapımına 1957 yılında başlanmış ve aradan geçen 16 yılın ardından, Sidney ile özdeşleşen bu nefes kesici yapı 1973 yılında tamamlanmış.

20. yüzyılın en önemli mimari eserlerinden biri olarak kabul edilen Sydney Opera Binası, her görkemli yılbaşı kutlamalarında ekranlarımızda yer alıyor. Haziran döneminde kutlanan, coşkulu ses ve büyüleyici ışık şovlarının yapıldığı Avustralya’nın premier festivallerinden Vivid Sydney Festival’ine de ev sahipliği yapıyor.

Her yıl 4,5 milyon insanın ziyaret ettiği Sydney Opera Evi performanslarını ise yılda 1,5 milyondan fazla kişi izliyor. Modern dünyanın harikaları arasında sayılan, dış görünümü denizde süzülen yelkenlileri andıran bina, UNESCO Dünya kültür Mirası Listesinde yer alıyor.

4. Sydney Harbour Bridge

Sydney Harbour Bridge
Sidney Harbour Bridge

Harbour Bridge, Sidney’in karakterini oluşturan ikonlaşmış tasarımlar arasında yer alıyor. The Rocks ile Sidney’in kuzeyini birleştiren köprü, şehrin en iyi manzaralarının deneyimleneceği yerlerden birisi. 134 metre yüksekliğiyle dünyanın en geniş çelik köprüsü olan Harbour Bridge, kemerleri üzerinden 3 saat süren tırmanış sonrasında görülecek kuşbakışı Sidney şehir manzarası ise eşsiz.

Harbour köprüsü üzerinde yer alan yaya yolunun Pylon Lookout yerinde, köprünün inşası hakkında bilgiler sunuluyor. 1400 işçinin çalıştığı 8 yıllık inşaatın sonunda 1932’de hizmete açılmış.

5. The Rocks

The-Rocks-Sidney
The Rocks, Sidney

Avustralya doğum yeri olarak tanımlanan The Rocks bölgesi, Sidney’in ilk yerleşimi olması nedeniyle tarihi ve kültürel anlam taşıyor. 1788 yılında Kaptan Arthur Phillip tarafından kurulan ilk beyaz yerleşim alanı olan The Rocks, sömürge dönemi mimarisi ile uyumlu inşa edilen yeni yapıları ile kendine özgün bir kimliğe sahip. Barlar, restoranlar ve Aborjin kültürüne dair hediyelik mağazaların sıralandığı Dar kaldırımlı sokakları ile keşfedilmeyi değer bir yer.

Yaklaşık 30.000 yıl önce Asya’dan adaya göç eden Aborjinlerin ana yurdu olan Avustralya’nın modern tarihi ise, 1788’de İngilizler tarafından bir cezaevi kolonisi olarak kurulması ile başlıyor. Adanın ilk batılı yerlileri 1788’de 8 aylık bir deniz yolculuğu sonrası ilk donanma gemisi ile gelen 750 mahkum ve 250 denizci muhafız.

Bu sürgün kolonisinin suçlu geçmişinin mirası The Rocks bölgesinde yer alan Town Hall’da görülebilir. Opera Binası’nın tam karşısında yer alan, ilk yerleşim yeri The Rocks bölgesinde, 19. Yüzyıldan kalma kalıntılar bulunuyor. Ayrıca, Sydney Gözlemevi, hafta sonu pazarı ve çeşitli sanat galerilerine ev sahipliği yapıyor.

6. Taronga Zoo

Taronga-Zoo
Taronga Zoo

Taronga Hayvanat Bahçesi, gördüğüm hayvanat bahçeleri arasında açık ara en güzeli. 28 hektarlık Taronga Zoo ve Featherdale Wildlife Park’ta 2200’den fazla hayvan bulunuyor. Ülkenin simgesi kanguruları, uyuşuk koalaları, gürültücü ve asabi Tazmanya canavarı gibi Avustralya’ya özgü hayvanların yanında, diğer nesli tükenen nadir hayvanları sağlıklı ve geniş bir ortamda görmek mümkün.

Circular Quay bölgesine bakan nefis manzarasıyla eşsiz bir yer. Şehrin merkezi yerinde, nefis bir manzaraya sahip olan hayvanat bahçesine Circular Quay bölgesinden önce feribot, sonra da teleferik yolculuğuyla gidiliyor.

7. Royal Botanic Gardens & The Domain

Sydney-Domain-Sky-Tower
Sydney-Domain-Sky-Tower

Sidney, bir park ve bahçeler şehridir desek yanlış olmaz. Sydney Opera Binası’nın arka kesiminden kısa bir yürüyüş ile ulaşılabilen Royal Botanic Gardens, iş merkezlerine ev sahipliği yapan gökdelenlerle Sydney Limanı arasında geniş bir alana yayılıyor. Yiyecek sepetlerini doldurup, sabahtan akşama kadar ailecek eğlenmeyi seven Sidneylileri, botanik bahçelerinde ve parklarda eğlenirken, spor yaparken, top oynarken görmek mümkün.

Ocak aylarında Sydney Festivali’nin de mekânlarından olan park, Güney Pasifik bitkilerinin muhteşem bir koleksiyonunu barındırıyor. Park alanına ilk egzotik bitki ve ağaçlar 1816’da dikilmeye başlanmış. Sydney Harbour kıyısına kadar uzanan ve geniş bir alanı kaplayan park insanların gelip kafa dinlediği bir yer.

Malta

8. Müze ve Sanat Galerileri

Müzeler ve sanat galerileri, insan, kültür, sanat, tarih gelişim süreci için bir bakış açısı sağlar. Sunulan kültürel zenginlikler, yeri doldurulamaz eşsiz hazinedir. Avustralya müzelerinden her zaman övgüyle söz ederim. Sidney’de, her biri ilgiyle gezilmeyi hak eden 34’ten fazla müze ve sanat galerisi bulunuyor.

Bunlardan biri olan The Art Gallery of New South Wales, 1870’lerde tasarlanmış ve 1909 yılında halka açılmış ve 29.000 adet koleksiyona sahip; Avustralya’da en iyi sanat müzelerinden birisi. Avustralya, Asya , Aborjin ve çağdaş Avrupa sanatının kalıcı koleksiyonlarına yer veriyor.

Sidney Çağdaş Sanatlar Müzesi (Sydney Museum of Contemporary Art) ise çağdaş sanatlara dair, hem Avustralya’dan hem de dünyanın birçok noktasından çağdaş sanat eserlerini barındırıyor.

Avustralya’nın ilk müzesi olan Australian Museum ise bölgenin antropolojik tarihine ışık tutuyor. 1827 yılında kurulan müze, Aborijinler hakkında bir çok bilginin edilebileceği yerlerden birisi. Australian National Maritime Museum, ise ilk koloni gemilerinin modellerini yakından incelenebileceği bir yer.

9. Blue Mountains

Blue Mountains, Sidney
Blue Mountains, Sidney

Sidney’in 103 km batısında yer alan Blue Mountains, mistik ve vahşi dokusu ile, Avustralya’nın en büyük kanyonu. Okaliptüs ormanları, yeşille gökyüzü mavisinin birbirine karıştığı manzaralar ve nesli tükenen hayvan türlerinin buluştuğu 1.000 km’lik alana yayılan Blue Mountains, 2.000 yılında beri UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor.

Aborjin (Avustralya yerlisi) efsanesine göre (Three Sisters), Katoomba kabilesine mensup bu 3 kız kardeş, komşu kabileden 3 oğlana aşık olur. Ama kabile yasaları gereği evlenmelerine izin verilmez. Bunun üzerine 2 kabile arasında savaş başlar. Katoomba kabilesinin büyücüsü, kız kardeşleri korumak için onları geçici olarak taşa çevirir, fakat büyücü savaşta hayatını kaybedince, kız kardeşleri tekrar insana çeviremeden ölür.

Rüzgar erozyonu ile oluşmuş kayalıkların isimleri ise Meehni (922 m), Wimlah (918 m) ve Gunnedoo (906 m). Blue Mountains bölgesi uçsuz bucaksız ormanlarla kaplı ve uzak bölgeleri ultraviyole ışınlarının, atmosferdeki bölgeye özgün partiküllere çarpıp dağılması sonucu mavi renkte görünüyor.

10. Yurtdışı İngilizce Eğitimi

Avustralya Dil Okullari - yurtdışı dil okulları
Avustralya Dil Okullari

Dünyanın en çekici şehirlerinden olan Sidney, sadece gezi amacıyla değil, yurtdışı dil okulları açısından da popüler bir yer. Yerel alışveriş pazarları, pırıltılı alışveriş caddeleri, renkli festivalleri ile birçok uluslararası öğrenciler için Avustralya dil okulları en iyi fırsatları sunuyor.

Dünyanın farklı yerlerinden gelen genç ve dinamik öğrencilerin oluşturduğu çok kültürlü yapısı ile şehir tam bir kültür mozaiği. Dinamik şehir Sidney, sunduğu eğitim kalitesi ve yaşam şartları açısından İngilizce dil eğitimi için oldukça ilgi görüyor. Avustralya’da uluslararası bir öğrenci olmanın avantajlarından biri de, öğrencilik süresince çalışmaya izin vermesi.

Yılın 340 günü güneşli olan ılıman iklimi, temiz ve deniz kokan havası, rahat atmosferi, güvenli ortamı ve yukarıda sadece bir kısmını aktardığım gezilecek yerleri ile baştan çıkarıcı bir şehir.

Sydney Opera Binası, Bondi Beach, Rocks, Sydney Harbour Bridge, Sydney Harbour, Paddy Markets, Darling Harbour, Blue Mountains ve çok daha fazlası ile Sidney, başka şehirleri kıskandıracak bir cazibe merkezi.

Önceki blog yazısıVico Equense, İtalya
Sonraki blog yazısıSalda Gölü Nerede 📍 Salda’ya Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

57 YORUM

 1. 25 aralıkta Sidney’de olacağım. 40 gün kalmayı planlıyorum. Sonrasında da göçmenlik için başvuru yapacağım. Orada olan varsa iletişime geçmek isterim.

  • Ben de gitmek istiyorum. Bu konuda maddi yönden değil manevi yönden bir nevi arkadaş dost arıyorum. Bugün olsa hemen giderim nasıl gidilir bir bilgim yok ama cocukluktan beli oraya gitmek istiyorum. Orada kalmak istiyorum bu konuda bilgi verebilecek veya yol arkadaşı varsa alo demesi yeterli.

 2. Sidney’e yerlesmek için ne gerekiyor? Ora da yaşamayı duşunuyoruz çocuklarla birlikte. Orada ne iş yapabiliriz? Tarımla uğraşıyorum. Üni. İktisat mezunuyum.

 3. Merhaba,
  Ekim ayindan beri Sidney’de yasayan biri olarak rahatlikla soyleyebilirim ki, burada yazilanlarin yani sira, kafa rahatligi ne demek sadece bunu yasamak icin bile gelinir Sidney’e:)

  Goc hikayemizi ve burada gunlerin nasil gectigini merak edenler icin bir blogum da mevcut: uzaktakiminikkiz.blogspot.com.tr

  Sevgiler☺️

 4. Ben şu anda Sydney’deyim. Güzel bir yer ama %80 Asyalı. Yerlileri çok saygılı sıcak kanlı insanlar ama diğer milletler öyle değil. Gelip görmeye değer bi ülke mi bilmiyorum. İlerleyen zamanlarda sizlere aktarırım. Kafamda netleştikten sonra paylaşırım sizlerle.

 5. Tam iki senedir buraya göç etmenin yollarını arıyorum. Mimarım, nitelikli göçmenlikle gidip bütün bir ömrü bu kıtayı keşfetmekle geçirmek istiyorum. Şu günlerde beni bunu yapmaktan alıkoyacak hemen hiçbir etken kalmadı.. Bir kıvılcıma bakar yani.. Benimle gelmek isteyen var mı ya 🙂

 6. Ben 15 gün Sidney, 15 gün Melbourne’de kaldım. Her iki şehirde bence güzel ama Türkiye’ye çok uzak, istediğin an dönemezsin. Bana göre öyle pahalı bir ülke değil, Avrupa’ya göre baya uygun.

 7. Avustralya’da yaşayan biri olarak gelecek olanlara Melbourne’de daha fazla vakit geçirmelerini tavsiye ederim. Benzetme ile örnek verecek olursak, Sydney İzmir gibi körfez etrafına kurulmuş bir şehir, Melbourne ise daha çok İstanbul gibi diyebiliriz. Tek bir merkezi olmayıp daha fazla yayılmış ve sosyal etkinlikleri doğal güzellikleri daha fazla olan bir şehirdir. Tabii ki gelmişken tüm kıtayı gezmek daha mantıklı 🙂

  • Melbourne City Circle Tram (ucretsiz sehirci tram turu), Queen Victoria Market (haftanın 6 günü açık, yarı kapalı pazar diyebiliriz), hediyelik eşya, sebze-meyve gibi pazar alışverişi dışında, yiyecek bölümünde çeşitli ülkelerden gelmiş peynir, sosis, tatlı başta olmak üzere çok uygun fiyata çok lezzetli yiyecekleri tatma şansın olur. Benim favori mekanim 🙂 Royal Melbourne Botanic Gardens (Adından anlaşıldığı gibi botanik büyük bir bahçe, cennet sanırım böyle bir şey dedirtiyor), Melbourne Aquarium (şehir merkezinde Avustralya deniz canlılarını görebilirsiniz), Philip Island (doğal güzellikleri olan ve penguenlerin yaşadığı yarım ada. Akşamları yuvalarına dönüşlerini izleyebilirsin. Yaklaşık 3 saat uzaklıkta şehir merkezinden), 12 Apostles at Great Ocean Road (Şehir merkezinden yine aşağı yukarı 3 saat uzaklıkta, 243 km uzunluğunda, okyanus manzaralı sahil yolu. Çok uzun bir yol olmasına nazaran güzelliğinden ötürü çok çabuk geçiyor ve yolun sonunda 12 Apostles adı verilen 50 metre yüksekliğinde, zamanla karadan kopmuş büyük kayaları görüyorsunuz, harika bir manzara!), Sovereign Hill Ballarat (1850’de kurulan altın çıkarılan, zamanın zengin kasabası. Hala turistler için belli bölgelerinde süzgeçle ırmaktan altın çıkarma gibi aktiviteleri var), Yarra Valley Wineries (Şarap imalatı yapılan üzüm bahçeleri. Turla gidilmesini tavsiye ederim).

   Tabiiki bunlar başlıca yerlerden birkaçı daha da rahatlıkla uzatılabilir. Bir an benim işim değil, Kemal abinin işi bu deyip kesmek istedim 🙂 İnternette diğer bloglardanda daha fazla bilgiye ulaşılabilir. Kemal abininki gibi okunuşu olmasa da diğer blogların yararlı olacağından eminim 😉

  • Melbourne yaşamak için, Sydney gezmek için deriz biz de 😉 Ama neredeyse 6 yıldır Melbourne’deyiz; Sydney’den Melbourne’e gezmeye gelenler burayı, Melbourne’den Sidney’e gidenler orayı beğeniyor 🙂 🙂

  • Hahah. Denizden çıkarken bu yazıyı, havlumun yerini belirleyici olarak kullanıyordum 🙂 teee çok uzaklardan görülüyor çünkü.

  • Çok çok pahalı. Kaldığım YHA hostel 50 liraydı. Sncak ücretler de gayet iyi. Minimum saat ücreti 15$ civarında.

 8. Arkadaşım beş yıl önce oraya yerleşti.. Ben de ilerde yanına kalıcı olarak gitmeyi düşünüyorum..Harika!!… (Y)

 9. Sanırım tartışmasız dünyanın en yaşanası memleketlerinden biri Avustralya ve Sidney şehri..
  En az bir hafta ayırmak lazım zaten TR üzerinden gidelecekse toplamda 2 haftadan daha az kalınmamalı diye düşünüyorum.
  En popüler yerlerden bahsetmiş zaten Kemal Bey, bir ek olarak Circular Quay’dan vapurla Manly geçmek ve oralarda gezmek, sahilde denize girmek ve bişeyler atıştırmakta listeye eklenmesi gereken aktivitelerden diye düşünüyorum..

 10. Gerçekten çok güzel bir şehir. Buraları gidip görmek ve deneyimlemek harika olurdu.
  Siz yazmaya devam edin, biz de en azından buradan takip edip hayal edelim.

 11. Sidney harika bir şehir. Modern, eğlenceli ve yapacak o kadar çok şey var ki! Gidenler ez az 5 gün ayrımalarını öneriyorum. Blue maountain benim de sevdiğim bir trekking yeri oldu. Gün batımlarında tekne turu muhakkak yapın. Parklarında yürüyün. Akvaryum ve Botanik bahçesini ziyaret edin ve Sidney Kulesine de çıkın, gün batımında.

 12. Kesinlıkle en çok gitmeyı ıstedıgım ülkeler arasında Avustralya (Sidney) muhteşem gidilip görulmesı gereken bir yer oldugunu düşünüyorum KEMAL BEY 🙂
  SEVGİLER

 13. 2012’de Sydney’de 4 hafta kuzenlerimin yanina gitmistim. Ordan dönerken aglayarak döndüm onu biliyorum. O dört hafta da İngilizce Kurs yapma sansim da oldu.

  “La lingua Language School ” Bu Dilkursu’nu herkese tavsiye ederim. Hem bütceye uygundu hem de ufacik siniflarinda 6-7 kisi kadar kisi sayisi var ve sehir merkezindeydi. Hocalari harikaydi.

  Manly’i bende cok begendim Kemal Bey. Harika bir kita ne denir ki. Bir sürü güzel sey siralaya bilirim. Tekrar gidebilirim umarim, aslinda göc edebilsem ne güzel olur. 🙂

 14. Keşif meraklısı,dil tutkunu,seyahat manyağı (olmaya aday) bir gezginci adayı olarak sizin harika keşif deneyimlerinize şahit olmak büyük bir zevk bizim için.
  İskandinav efsanelerinin yer aldığı çocukluk anılarım dolayısıyla orayı görmek,özellikle de Norveç’e birgün gitmeyi umut ediyorum

 15. Sidney’e giderseniz Sidney Tower kulesine çıkmayı ve orada yemek yiyip şehrin yukarıdan izlemeyi unutmayın. Çok romantik. Tabi biraz pahalı, ama değer.

 16. Son 3 yildir Türkiye’de kış olunca gidiyorum. Suresiz oturum iznim var. Türkiye’de turist rehberiyim. Detayli bilgi isteyen bana yazabilir. Ögrenci olarak veya turist olarak gideceklere yardimci olurum. Saygilar, hakkutlu@hotmail.com

  • Manly nefis bir plaj. Kasabası da huzur verici, ancak diğer yandan Bondi sörfçüleri izlemek için şahane bir yer. Bazı günlerde dalgalar o kadar yüksek ki, sörfçülerin suyla dansını izlemek keyif verici.

   Avustralya’nın turistik olmayan yeri yok ki! 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın