Nefes kesen doğal güzellikleri, geleneksel kültürün hüküm sürdüğü gündelik yaşamı, vahşi yaşama tanık olabileceğiniz doğal koruma alanları, etkileyici tarihi durakları ile Zambiya, Afrika‘nın en özgün ülkelerinden.

Afrika kıtasının güneyinde yer alan Zambiya, tüketim kültürüne yenik düşmeyen yapısı ile Afrika kültürünü deneyimlemek isteyenlerin adresi. Otantik şehirleri, kabile kültürünün devam ettiği köyleri ve ilginç gelenekleriyle ülkenin dört bir yanında keşfedilecek onlarca durak var.

zambiya nerede

Zambiya hakkında kısa bilgiler 🇿🇲

Zambiya, resmi adı Zambiya Cumhuriyeti olan bir Güney Afrika ülkesi. Başkenti Lusaka olan ülkenin denize kıyısı bulunmuyor. Ülkenin nüfusu ise 17 milyon. Dünyada en çok HIV vakasının bulunduğu ülke olan Zambiya’da 1 milyondan fazla kişi HIV taşıyıcısı.

Birleşik Krallık sömürgesi olduğu 1924’e kadar Kuzey Rodezya ismiyle anılan Zambiya, sömürge yönetiminden kurtulup bağımsızlığını ilan ettikten sonra da Birleşik Krallık himayesinde bir yönetim benimsedi. 1964’te ise Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını kazandı.

Malta

Zambiya’da ülke nüfusunun büyük çoğunluğunu oluşturan Bantu etnik grubu nedeniyle en yaygın konuşulan dil Bantu dili. Ülkenin resmi dili İngilizce olmasına rağmen ülkenin içerisinde 40’tan fazla dil konuşuluyor. Bu dillerden Chewa dili ve Bemba dili de yaygın diller arasında.

Ülkede misyonerlik faaliyetleri sonucunda Hristiyanlığa inananların oranı ülke nüfusunun yüzde 50’sine ulaşmış durumda. Hristiyanların büyük bölümü Protestan mezhebine göre inancını yaşıyor. Hristiyanlıktan sonra en yaygın inanış biçimi doğal dinler.

Zambiya’nın para birimi Zambiya Kwachası (ZMK). Zambiya, Türkiye’den bir saat geride.

Tüm pasaport türlerine sahip Türk vatandaşları Zambiya’ya yapacakları seyahatlerinde vize almak zorunda. Lusaka Kenneth Kaunda Uluslararası Havalimanı ve karayolu sınır kapılarından ülkeye girişte kapı vizesi uygulaması yapılıyor.

Zambiya vize ücretleri ise şu şekilde: Tek girişli vize 50.55 USD, çift girişli vize 80.88 USD, çok girişli vize 80.88 USD, tek günlük vize 20.22 USD. Kapı vizesi ile zaman kaybetmek istemeyenler seyahatten önce Zambiya Göç Ofisi’nin web sitesinden e-vize alabiliyor. Ülkeyi ziyaret etmeden önce sarı humma aşısının yapılması zorunlu.

Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Daha uygun bir Zambiya tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Zambiya nerede 📍

Zambiya bir Afrika kıtası ülkesi. Afrika kıtasının güneyinde, denize kıyısı olmayan bir ülke olan Zambiya Cumhuriyeti, kuzeyde Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Tanzanya, batıda Angola, güneyde Namibya, Botsvana ve Zimbabve, doğuda Mozambik ve Malavi ile sınır komşusu.

Zambiya’ya nasıl gidilir ✈️

Türkiye’den Zambiya’nın başkenti Lusaka’ya Türk Hava Yolları’nın direkt uçak seferleri bulunuyor. İstanbul Havalimanı’ndan Lusaka Kenneth Kaunda Uluslararası Havalimanı’na gerçekleştirilen uçuşun süresi 8 saat 20 dakika.

Lusaka’ya Türk Hava Yolları’nın direkt uçak seferleri dışında aktarmalı uçuşlarla da gidilebiliyor. THY’nin haftanın her günü seferleri olmaması nedeniyle THY ile Güney Afrika’nın Johannesburg şehri üzerinden Güney Afrika Havayolları uçağı ile Lusaka’ya yolculuk edilebiliyor.

Egypt Air ile Kahire, Kenya Airways ile Nairobi, Ethiopian Airlines ile Addis Ababa, Qatar Airways ile Doha ve Johannesburg üzerinden aktarmalı uçuşlar bulunuyor. Aktarmalı uçuş süresi hava yolu şirketine ve bekleme süresine bağlı olarak 15 ile 30 saat arasında değişiyor.

Lusaka Kenneth Kaunda Uluslararası Havalimanı, Lusaka şehir merkezine 20 km uzaklıkta. Havalimanı ile şehir merkezi arasında toplu ulaşım sistemi bulunmuyor. Taksi ya da kiralık araçla havalimanından şehir merkezine gidilebiliyor.

zambiya nasıl gidilir
Zambezi Nehrinde kano yaparken

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Zambiya, nefes kesen güzellikteki doğa harikalarına sahip bir ülke. Vahşi yaşama ve endemik sayısız bitki türüne ev sahipliği yapan ülke doğal yaşam parkları, koruma bölgeleri, hayvan parkları ve tarihi bölgeleriyle el değmemiş onlarca rotaya sahip.

Kraliçe Victoria’nın adını taşıyan Victoria Şelalesi, afrika fili, leopar ve aslanların görülebildiği Lower Zambezi National Park, dünyanın en derin ikinci gölü unvanını taşıyan Tanganika Gölü ve Lusaka Ulusal Müzesi Zambiya’da görülmesi gereken yerler arasında.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz