Zambiya, Afrika kıtasının güney bölgesinin ortasında, doğayı ve vahşi yaşamı keşfetmek isteyenler için kaçırılmayacak bir coğrafyaya sahip. Bir yandan dünyanın en görkemli şelalelerinden Viktoria Şelalesi, diğer yanda zengin vahşi yaşama ev sahipliği yapan South Luangwa National Park ve coğrafyaya hayat veren Afrika‘nın en büyük nehirlerinden Zambezi Nehri’ne ev sahipliği yapıyor.

Zambezi Nehrine nazır, Afrika kıtasının en iyi 10 otelinden muhteşem Royal Chundu oteline 2 gün misafir olma fırsatı buldum. Uzun bir yolculukla Namibya sınırındaki Katima Mulilo kapısından geçerek Livingstone şehrine geçmiştim. Birkaç gün Livingstone merkezde hostelde kaldıktan ve Viktoria Şelalelerini gördükten sonra geçtiğim Royal Chundu otel, çok keyifli bir konaklama deneyimi oldu benim için burası.

The Royal Chundu Foundation School

Royal Chundu Vakfının bir de okulu var. Otelin hemen yanıbaşındaki otel başlangıçta otel çalışanlarının çocuklarına eğitim vermeye başlamış. Sonrasında ise yakın civardaki köylerden gelenlerle daha da büyümeye başlamış. Birkaç yıl önce sadece 10 öğrenciye iyi bir eğitim veren okul şimdilerde 50 öğrenciye eğitim veriyor.

The Royal Chundu Foundation, okulu büyütmeye oldukça kararlı. Hedefleri ise 500 öğrenciye eğitim vermek. Ne güzel! Bırakın eğitimi, iyi bir beslenmenin bile dünya ortalamasının altında olduğu Zambiya’da, çocukları hem iyi beslemek ve onlara eğitim sağlayarak daha iyi ve daha güvenli bir geleceğe katkıda bulunmayı misyon edinmelerini taktir ettim.

Malta

Royal Chundu Foundation
Royal Chundu Okul
Zambia Royal Chundu Foundation

Çocuklar 4 yaşından 6 yaşına kadar bir aralıkta ve anaokulu yanında ilköğretim birinci ve ikinci sınıf eğitimi burada veriliyor. Zambiya müfredat programı tablet bilgisayarlarla öğretiliyor. Okulda 3 öğretmen yanında iki de yardımcı bulunuyor.

Zambiya’daki Zambezi Nehri kıyısındaki Royal Chundu Otel, sosyal sorumluluk amacıyla kurdukları Royal Chundu Vakfı Okulu‘nu, daha çok çocuğa ulaşıp daha kaliteli bir eğitim vermek için, genişletmeye çabalıyor. Daha çok öğrenciye hizmet verecek olan daha büyük bir okul inşası için çabalıyorlar.

Otelcilik, misafir ağırlama ve yeme içme hizmetleri alanında meslek eğitimlerinin verilebileceği, 12. sınıfa kadar öğrencilerin eğitim alabileceği bir okul projede yer alıyor.

Zambia Royal Chundu
Zambia Royal Chundu Okulu

Vakıf, projeyi hayata geçirmek için misafirlerden, tedarikçilerden, gezginlerden, şirketlere kadar herkesten destek kabul ediyor. Böylece daha fazla çocuk burada aldıkları kahvaltı ve öğle yemeğiyle daha iyi beslenecek hem de daha iyi bir eğitim alarak gelecekte iş hayatına daha da güvenle atılabilecekler. Aksi halde çocukları bekleyen hayvan gütmek.

Çocuklar çok çok ilgili ve eğlenceli. Sarılan, elinizi tutup bırakmayan, fotoğraf çektirmek ve görmek isteyen, meraklı gözlerle utangaç utangaç bakan… Zambiya‘ya yolunuz düşerse The Royal Chundu Foundation School’u ziyaret edin ve destek olun.

3 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz