Royal Chundu, Zambiya’nın ünlü nehri Zambezi kenarında nerdeyse el değmemiş bir doğaya nazır kurulmuş enfes bir otel. Her biri şahane nehir manzarasına bakan geniş pencerelere ve terasa sahip ahşap villalarda zaman bir başka akıyor sanki.

Bir yanda envai çeşit yankılanan doğanın sesi, diğer yandan gün batımlarında renkten renge bürünen bir nehir, şahane misafirperverlik, nefis ve özel yemekler, içecekler ve huzurlu atmosfer. Tek kelimeyle insanın arınacağı, kendini bulacağı bir sığınma noktası Royal Chundu’ya 2 gün misafir oldum.

Royal Chundu Lodge, Zambia
Royal Chundu Lodge, Zambia

Zambiya’nın ünlü Victoria Şelalesine ev sahipliği yapan Livingstone şehrine 40 km uzaklıktaki Royal Chundu, Afrika’nın çekici yüzünü ve dokusunu yansıtan 14 çok güzel villaya sahip. Bu villaların 10 tanesi Zambezi nehri kenarına kurulmuşken; diğer 4 adet villa ise hayalleri süsleyen atmosfere sahip mimarileri ve baş döndürücü güzellikleriyle Katomboro Adası üzerine kurulu. Kendilerine ait lounge, restoran ve havuzuyla bu nefis villalar ana otelden 4 km uzaklıkta, bir burun gibi Zambezi Nehrine uzayan kara üzerine kurulu.

Royal Chundu River Lodge

Rodezya tik ağacından yapılmış süitler, nehre doğru uzayan kocaman kazıklar üzerinde kurulu. Tamamı ahşap, çok yüksek tavanlı süitler doğanın kalbinde doğayla uyumlu bir hava sergiliyor. Ana mekandan her bir süite yine kazıklar üzerinde duran ahşap yoldan gidiliyor.

Royal Chundu Livingstone

Royal Chundu ZambeziDev ağaçlar ve sazlıkların arasında saklı gibi duran villalar Afrika deneyimini en keyifli şekilde sunan lükse bir o kadar da sadeliğe sahip. Kocaman yatağın etrafını dörtbir yandan kaplayan cibinlik, girer girmez insanı etkileyen bir ambiyansa sahip. Doğanın kalbinde olduğunuzdan dolayı, dışarıdan gelecek olası istenmeyen misafirler için bu önlem düşünülmüş.

Olurda odanın içerisinde böcek görürseniz (ki ben kaldığım 2 günde birkaç tane ancak görebildim), doğanın kalbinde olduğunuzu anımsayın. Normal karşılayın, zararsızlar. Odalar sivrisinek ve böcekler için düzenli olarak ilaçlanıyor. Yine ayrıca sinek koruyucu losyon, böceksavar oda spreyi de her odada yer alıyor.

Royal Chundu Zambezi HotelRoyal Chundu HotelVillanın kocaman terasın önünde dev sazlıklardan yükselen kurbağa ve cırcır böcekleri sesi dinmiyor. Oturun, ayağınızı uzatın, nehre dalın, kitabınızı okuyun. Dürbününüz varsa karşıdaki Zimbabwe kıyılarında dolaşan hayvanları ve nehir hayatını gözleyin. Gün batımından sonra artan uçan kanatlılar ve sivrisineklerden dolayı teras oturmak için pek uygun değil. En güzeli sabah uyandığınızda çayınızı veya kahvenizi terasta içmek.

Yatağın hemen karşısında tamamen açılır şekilde katlanır bir pencere sitemi var. Sabah ilk uyandığınızda kapıyı sonuna kadar açın. Tertemiz nehir ve orman havası, serinlikle birlikte odaya dolsun.

Royal Chundu OtelRoyal Chundu

Her sabah dilediğiniz saatte isteğiniz olan çay veya kahve, özel hazırlanmış kabinden odanıza servis yapılıyor. Zili duyduğunuzda çayınız hazır demek. Ayrıca odada çay veya kahve yapabileceğiniz ekipmanlar bulunuyor.

Banyoda ise 2 kişinin aynı anda duşa alabileceği iki farklı duş fıskiyesi bulunuyor. Oldukça geniş bir alana sahip banyo dahi pencereden nehri görebiliyor.

Royal Chundu Zambezi RoomSüitlerin hepsi aynı mimariye ve dekorasyona sahip. İçeri girince insanın dışarı çıkası gelmese de hayat ve keşif dışarda. Otelin resepsiyon alanı da pek keyifli, Afrika ambiyansını her dokunuşta görebiliyorsunuz. Hemen önünüzde nehre uzuyormuş gibi duran sonsuzluk havuzu var. Onun yanında da uçuşan tüller içerisinde, dileyene günün yorgunluğunu unutturacak masaj hizmeti veriliyor.

Royal Chundu Pool

Royal Chundu SPAKahvaltı hava şartları uygun olduğunda resepsiyonun önündeki ahşap verandada veriliyor. Tropikal meyveler, ilginç lezzete sahip marmelatları deneyin. Yağmurlu havalarda ayı kahvaltı içerideki mekandan veriliyor.

Royal Chundu Reception

Royal Chundu BreakfastAkşam yemekleri ise dillere destan desem yeridir. Dünyada başka hiçbir yerde bulamayacağınız kendine münhasır bir menüye sahip. Bunun da nedeni usta şefleri. Kendi yarattığı lezzetleri misafirlerin onayına uzun uzun anlatımlarla sunuyorlar. Tek tek anlatıyorlar, nedir, ne var, nasıl hazırlanmış hepsini öğreniyorsunuz. Benim gibi yeme içme kültürü zayıf birini bile her lokmada mutlu etmeyi başardılar. Bütün yemek takımlarının gümüş olduğunu da ileteyim.

Katombora Adası Lodge

Şimdiye kadar gördüğüm en güzel ambiyansa sahip süitler, nefis bir ambiyansa sahip. Ada üzerinde kurulu 4 süit, görünce aklıma işte ben burada yaşarım, kitap yazarım dedirtti. Uzun uzun anlatmak yerinde fotoğrafları ilginize sunayım daha iyi olur.

Royal Chundu Villa Room

Royal Chundu Villa

Exclusive ve luxurious kavramları bu süitlerde tam anlamıyla hayat buluyor. Kocaman yatak odası alanı ve buna bağlı açık oturma grupları, her ikisi de şahane nehir manzarasına bakıyor. Sürgülü katlanır pencereleri açtığınızda doğayla önünüzde hiçbir engel kalmıyor. Karşı kıyıların Zimbabwe olduğunu da anımsatayım. Arada hipopotam sesi duyarsanız korkmayın, şaşırmayın. Kuş seslerine dalın siz. Bu odalarda 2 erişkin 2 çocukla birlikte kalabiliyor.

Katombora Royal Chundu Villa

Katombora Royal ChunduTerasında yer alan küvet ise köpüklü bir banyoyu hayal edenleri mutlu edecek benzersiz bir tasarım sanki. Otel dekorasyonlarının bu kadar özgün ve keyifli olması insanı dışarı çıkmaktan ve keşfetmekten alıkoyabilir.

Royal Chundu aktiviteleri

Malambo Köyü

Malambo Village Royal ChunduRoyal Chundu’nun desteklediği hemen yakındaki Mukuni köyüne de uğrayın. Hala geleneksel yaşamı sürdüren köylüler, mümkün olduğunda organik yollarla yetiştirdikleri sebze ve meyveleri de otele satıyorlar. Fazlası ise şehir pazarlarına iletiliyor. Ben otelin ayarladığı tekne ile nehirden bu köye gittim. Suyunu nehirden temin eden köylülere timsahlar saldırınca, otel köye dev bir su tankı yaptırmış. Ayrıca köyde güneş enerji panelleriyle elektrik elde ediliyor. Küçük bir hediyelik eşya bölümü de var ayrıca.

The Royal Chundu Foundation School

Royal Chundu SchoolTamamen Royal Chundu’nun desteklediği hemen yakındaki okulu da ziyaret edin. Pırıl pırıl ilkokul çocuklarının arasına karışın. Yanınızda kalem ve defter almayı unutmayın gitmeden. Her biri gerçekten çok tatlı. Ana okulundan üçüncü sınıfa kadar eğitim veren okulun tüm masraflarını Royal Chundu Vakfı karşılıyor.

Livingstone ve Victoria Falls

Zambiya turizminin başkenti Livingstone küçük ve sade bir kasaba. Her geçen yıl daha da adını duyurmayı başaran kasabanın en çekici yönü dünyanın en büyük şelalelerinden Victoria Falls’a ev sahipliği yapması. Kasabadan birkaç km uzaklıkta içerisinde fillerin ve vahşi yaşamın dolaştığı milli parklar ve şelaleler var.

Royal Chundu ActivitiesKendisinden beklenenden fazlasını sunan Livingstone Mosi-oa-Tunya Müzesi görmeye değer. Afrika yerel hayatı, kabileler ve kültürleri ve kolonyal dönem hakkında güzel bilgiler sunuyor.

Victoria Şelalesinde en yoğun su seviyesi Şubat-Nisan arası görülüyor. Şelaleyi gezerken yanınıza yağmurluklarınızı ve şemsiyenizi almayı unutmayın. Benim ziyaret ettiğim Kasım ortasında şelalenin ünlü görkeminden pek eser yoktu. Bu dönemim avantajını da ünlü Devil’s Pools’da yüzerek elde ediyorsunuz.

Sunset Cruise

Royal Chundu River

Kano Gezisi ve Piknik

Royal Chundu Kayaking

Royal Chundu’ya nasıl gidilir

Royal Chundu, Livingstone International Airport’a 50 km, Victoria Şelalesine ise 50 km uzaklıkta, Namibya yönünde yer alıyor. Otelin havalimanı ve Livingstone transfer hizmeti de var.

Namibya’dan aracıyla Zambiya’ya Kazangula’dan giriş yapıp Livingstone kasabasına yöneldikten 10 km sonra görünen tabeladan sağa sapıyorsunuz. İleride sola kıvrılan toprak yolu 11 km takip ederek otele varıyorsunuz.

Royal Chundu River Lodge

Adres: Livingstone, Zambiya
Telefon: +260 21 3327060
Rezervasyon için: Booking Sayfası
https://www.royalchundu.com/

Royal Chundu SunsetLivingstone’dan geliyorsanız Katima Mililo (nakatindi Road) yolunu 50 km takip edin ve otelin işaretini görünce sola sapıp devam edin. Zimbabwe’den aracınızla Victoria Falls sınırı kapısından geliyorsanız Mosi-oa-Tunnya yolundan 8 km devam edip Livingstone kasabasına gelin ve oradan otele yönelin.

4 YORUMLAR

    • Kullandığın GSM firmasının uygulamasını indir akıllı telefon kullanıyorsan. Uygulama üzerinden kredi kartıyla yükleyebilirsin. Ya da bir arkadaşına mesaj gönder o yüklesin. GSM firmalarının internet sayfalarından da yükleniyor olması lazım. İnternet bankacılığı kullanıyorsan oradan da yüklenebilir.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here