Yabancı bir ülkeye girebilmek için o ülke makamlarından alınan resmi izne vize adı veriliyor. Vize almak, yurt dışı seyahatlerimizin önündeki en büyük engel. Seyahat özgürlüğü temel insan haklarından biri olmasına rağmen, devletler ülkelerine hangi yabancıların gireceklerine karar verme yetkileri tartışılmaz bir uluslararası hukuk ilkesi aynı zamanda.

Şimdiye kadar hiç vize başvurusunda bulunmadıysanız vize nedir, vize nereden alınır ve vize almak için gerekenler nelerdir hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Vize almak için önce pasaportunuzun olması gerekiyor. Pasaport Nedir ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Seyahatinizden en az 1 ay önce pasaport almış olmanız ve gidiş amacınızla ilgili olarak gerekli evrakları toparlamanız gerekiyor.

vize nedir

Vize nedir

Vize, bir devletin dış temsilcilikleri veya sınır makamları aracılığıyla, ülkesine seyahat edecek bir yabancının pasaportuna koyduğu ve bu yabancının ülkesinin sınır kapısına kadar giderek sınır makamlarına giriş için başvuru yapabileceğini girebileceğini gösteren bir kayıt. Vize pasaportunuzun sayfasına yapıştırılıyor.

Vize nereden alınır

Birçok ülke Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istiyor. Vizeler, seyahat edilecek ülkenin Büyükelçiliğinin Konsolosluk Bölümünden, Başkonsolosluğundan veya Konsolosluğundan alınabiliyor. Bazı ülkeler Fahri Başkonsoloslukları veya Fahri Konsoloslukları aracılığıyla da vize verebiliyor.

Malta

Uluslararası kurallara göre vize başvurunuzu, daimî ikametinizin olduğu yerden yapmanız en doğru yol. Gideceğiniz ülkenin Türkiye’de birden çok Başkonsolosluk ve Konsolosluğu var ise, vize başvurunuzu ikametinizin bulunduğu yere yakın olan temsilciliğe yapmanız gerekiyor.

Bununla ilgili bilgileri ilgili konsolosluğun web sitesinden öğrenin veya kendilerine telefon açıp en yakın konsolosluğun nerede olduğunu öğrenin. Yurt dışı turları satan turizm şirketleri vize alınması için gereken işleri yapabiliyor. Bunun dışında sırf vize almak üzerine uzmanlaşmış şirketler de var.

Schengen vizesi nedir

Schengen Vizesi, Schengen ülkeleri arasından herhangi birisine ziyaret planlıyorsanız almanız gereken bir vize türü. Hangi ülkeye gidecekseniz o ülkenin vizesini veren aracı kuruma başvurmanız gerekiyor.

Şu ülkeler için Schengen vizesi almanız gerekiyor: Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan Schengen Sözleşmesini imzalayan Avrupa Birliği üyesi ülkelerdir. Avrupa Birliği üyesi olmayan Lihtenştayn, Norveç, İzlanda ve İsviçre.

Schengen vizesi, vize sahiplerine 180 gün (6 ay) içinde vizenin başlangıç tarihinden itibaren en fazla 90 günlük seyahat etme hakkı tanıyan kısa süreli bir vize türü. Schengen vizesi alacaksanız eğer başvurular direk olarak ülkenin konsolosluğu yerine aracı kurumlara yapılması gerekiyor.

Vizesiz ülkeler

Bazı ülkeleri ziyaret etmek için vize almaya gerek yok. Vizesiz ülkeler için pasaportunuzun, uçak biletinizin ve otel rezervasyonunuzun olması yeterli. Türk vatandaşları Dünya üzerinde 100’ü aşkın ülkeye vizesiz seyahat imkanına sahip. Ukrayna, Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs’a pasaport dahi olmadan kimlikle vizesiz gidilebiliyor.

Vize alırken hangi belgeler istenir

Vize başvurusunda bulunurken, hangi amaçla vize alacağınızı önceden belirleyip (çalışma vizesi, öğrenci vizesi, turist vizesi vb.) ona uygun ilgili makamdan görüşme için randevu almanız gerekiyor.

Vize başvurusunda istenilen belgeler ülkeden ülkeye, seyahat amacına (turistik, ticari, öğrenim vs.) veya başvuranın pasaport türüne (diplomatik (kırmızı), hizmet, hususi (yeşil), umuma mahsus pasaport (bordo) veya seyahat belgesi) değişiklik gösterebiliyor.

Gidiş amacınıza göre alacağınız vizeler için istenen ortak belgeler: Son altı ay içinde çekilmiş arka fonu beyaz olan biyometrik fotoğraf (genellikle 2 adet), seyahat sağlık sigortası (Schengen ülkeleri için 30,000 Euro teminatlı, çoğu vize için gerekmiyor), vize başvuru formunun eksiksiz ve kendi imzanızla doldurulması gerekiyor. Otel ve uçak rezervasyonlarını ve pasaportunuzun en az 6 ay süreli ve yeterli boş sayfalara sahip olduğundan emin olun.

Ekonomik olanaklara sahip olduğunu gösteren belgeler (banka cüzdanları, varsa gayrimenkul tapu fotokopileri); varsa ziyaret edilecek ülkeden alınmış davet yazısı; çalışanlar için: Son 3 aylık SGK Hizmet Dökümü, son 3 aylık maaş bordrosu, SGK İşe Giriş Bildirgesi, antetli kâğıda yazılmış kaşe ve imzalı iş yeri izin belgesi isteniyor.

Vize almak zor mu

Öncelikle çalışan bir kişinin, işyerinden talep edilen tüm evrakları eksiksiz hazırlaması gerekiyor. Eğer çalıştığınız şirket çok kurumsal bir firma ve siz de uzun süredir istikrarla orada çalışıyorsanız vize alma şansınız kolay olur. Eğer çalıştığınız şirket tanınmış bir şirket değilse, evrakları tam olarak eksiksiz hazırlamaya dikkat edin.

Araba ruhsatı, tapu ve özellikle de düzenli para hareketlerinin bulunduğu bir hesap cüzdan fotokopisi vize alma işlemlerini kolaylaştırır. Yeterli belgeniz yoksa vize almak zor olabilir. İşsiz ve bankada yeteri kadar parası olmayanların Schengen vizesi alması pek de kolay değil.

Seyahatinizi gerçekleştirebilecek ekonomik olanaklara sahip olduğunuzu belgelemeniz beklenir. İşsizseniz veya kendinizin ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin geçimlerini sağlayabilecek düzenli ve yeterli bir gelir düzeyine sahip değil iseniz, potansiyel bir göçmen olarak kabul edileceğinizden, vize alma şansınız oldukça düşük. Reddedileceğini bildiğiniz bir talepte bulunmaktan kaçınmanız zaman ve para tasarruf etmenizi sağlar.

vize nereden alınır
Yeni Zelanda vizem

Vize ücretleri ne kadar

Vize ücreti, başvuru yapan kişinin vatandaşlığına ve başvuru sahibinin yaşına ve gideceğiniz ülkeye göre değişebilir. Schengen vize ücreti 60€ ve ek olarak Schengen vizesi aracı kurumlardan iDATA ve VFS hizmet ücreti olarak 29€ vize ücretinden ayrı başvuru sırasında alıyor.

Vize almak ne kadar sürer

Konsolosluklar randevu usulü ile çalıştığı için, önceden arayıp randevu almanız gerekiyor. Aracı firmalar ile vize veren ülkelere başvuruyorsanız öncelikle randevu almanız gerekiyor. Bazen sadece randevu verilmesi bile 1-2 hafta sürebilir. Bayram ve tatillerde bu süreler çok daha uzayabilir. Erken başvurmakta fayda var.

Vizenin alınma süresi, vize alış amacınıza ve aciliyetine göre değişir. Konsolosluğun yoğunluk durumu da vize alma süresini etkiler. Turist vizesinin alınması yaklaşık 2 ile 15 gün arası sürebiliyor. Yurtdışına birini ziyaret için gidiyorsanız ve onda kalmayı düşünüyorsanız başvuracağınız Ziyaretçi Vizesi alma süreci 14 güne kadar uzayabiliyor.

Şimdiye kadar en kısa Schengen vizemi yarım günde almıştım. O zaman bu kadar başvuru yapılmıyordu. Genellikle Schengen vizesi 5-15 gün içerisinde veriliyor.

72 Yorumlar

 1. Merhaba! Ben yazın tanıdığım alman bir aile ile Almanya’ya gideceğim ve arabayla. Muvafakatname çıkartacağız. Fakat otel rezervasyonu yok yani ailenin yanında kalacağım. Ayrıca davetiyemde o tarihte mevcut olacak. Konaklama olarak sadece davetiyeyi eklemem yeterli midir?

 2. Merhaba Kemal Bey Benim Annem Babam Almanyada ben Türkiyedeyim daha önce hiç Almanyaya Gitmedim Annem Babam İstek Yapıcak Turist olarak gidicem Nasıl Bir Vize Başvurusunda Bulunmalıyım yardımcı Olurmusunuz Bana gmailden Ulaşırsınız Sevinirim saygılarımla

 3. KEMAL BEY MERHABA, MARTTA 1 HAFTALIK AVRUPA SEYAHATİNE ÇIKACAĞIM. GİDİŞ BİLETİM ALMANYAYA, BAŞVURUYU DA ORAYA YAPACAĞIM ŞEKİLDE AYARLADIM.ANCAK DÖNÜŞ BİLETİMİ REZERVASYON YAPTIRIP ÇIKTISINI VERECEĞİM VİZE BAŞVURUSUNDA. ANCAK REZERVASYONUN OPSİYON SÜRESİ VİZE İNCELEME SÜRESİ İÇERİSİNDE DOLARSA, , BİR SIKINTI OLUR MU ?
  DAHA UZUN SÜRELİ REZERVASYON YAPTIRMAM GEREKİR Mİ ? LÜTFEN CEVAPLAYIN..ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

 4. Ben Ukrayna’dayım ve öğrenciyim vizem bitti. Yenilemek için İstanbul’daki şirketten davet gönderildi. İstanbul’a yeşil pasaportla geldim. Vizemin yenilenmesi kaç gün sürer?

 5. Kemal bey benim de pasaportum var. Fransay’a çalışmaya gitmek istiyorum. Yapmam gerekenler nelerdir? Açıklar mısınız sizden ricam.

 6. Hocam, Acil bir konu var detaylı yardımcı olabilirseniz çok mutlu edersiniz…Abim ve eşi Almanya da ikamet etmektedirler. Çocukları olduğu için annem babam (60 yaşındalar) torunlarını görmek istiyor 15 Tatilinde tahmini olarak 20 ocakta gitmeleri gerekiyor. Bugün annem babama (babam emekli) pasaport başvurusunda bulunduk ancak bundan sonra yapmamız gereknleri detaylı bilmiyoruz…Galiba Ziyaretçi vize başvurusunda bulunacağız? Ve abim veya yengemin annem babama davet mektubu diye birşey mi göndermesi gerekiyor? Ayrıca vize almadan mı uçak biletlerini gidiş dönüş almamız gerekiyor? Vize verilmez ise uçak biletleri yanmayacak mı? Diğer bir konu annem babam Konyanın uzak bir ilçesinde ikamet ediyor ve vize başvuru için görüşmeye konsolosluğa mı gitmesi gerekiyor kendileri ilkokul mezunu ve daha önce uçağa bile binmiş kişiler değil…Yapmamız gerekenler konusunda yardımcı olabilirmisiniz 20 ocağa kadar vize alabilir miyiz? Şimdiden çok teşekkürler…

   • Kemal Bey teşekkür ederim.
    Yazılarınızı okudum ancak yazıları okuduktan sonra biraz olumsuzluğa kapıldım yani sonuçta torunlarını görmeye Almanyaya gidecek annem babamın 60 yaşında ingilizce bilmeyen ve yurtdışı deneyimi hiç olmadığı için uçaktan sonra kapıdan bile geri gönderilme durumu var gibi okudum sonuçta davetiye mektubunda abimin adresi, şirketi vb. bilgiler yer alacakken bu kadar katı kurallar olması biraz tedirgin etti ayrıca İDATA firması mülakata da çağıracak anladığım kadariyla ama zaten bir haftalık ziyaret için gideceklerdi…

 7. Merhaba Ben 2 haftalığına İstanbul’dan Sirbistan’a gidicem otostopla gitmek istiyorum. Bulgaristan’dan nasıl geçebilirim? Vize almadan gecmem mümkün mü? Sonuçta Bulgaristan’da konaklamicam.

  • Bulgaristan vizesi almanız gerekiyor. Schengen ülkesi değil ama Schengen vizeniz varsa Bulgaristan’a vize almadan girebiliyorsunuz Schengen vizenizle. gerekiyor. Schengen almak istemiyorsanız uçakla Belgrad’a uçmanız gerekiyor.

  • Pasaport çıkarmanız, vizeli ülkeye gidecekseniz vize almanız gerekiyor. Vizesiz ülkeye gidiyorsanız pasaport yeterli. Sınır geçişlerinde nerede kalacağınızı sorarlarsa otel rezervasyonu göstermek zorundasınız.

 8. Merhaba ben İtalya’ya gitmek istiyorum. Orada oturan akrabalarım bana istek yapıcak ve ben vize alacağım. Hangi evraklar benden istenir? Bankada teminat olmasi gerekir mi? Yardimci olur musunuz?

  • Evraklar çalışan, memur, emekli durumuna göre değişiyor. Davetli olarak gitmeniz durumunda az önce bahsettiğim hangi gruptansanız o evraklara ek olarak bir de davet mektubunu ekliyorsunuz. Otel rezervasyonuna gerek kalmıyor. Gelir durumunu yine de belgelemeniz gerekiyor.

 9. Merhaba, Türk vatandaşıyım fakat Ukrayna’da ikamet ediyorum öğrenci olarak. Schengen veya Schengen dışında ki ülke vize işlemlerini Türkiye’de yapmam şart mı? Teşekkür ederim.

 10. Merhaba sormak istediğim bir kaç şey var yardımcı olur musunuz?
  Avustralya, İngiltere vb ülkeler turist olarak ne kadar süreyle vize veriyor. Şu an çalışıyorum ama yurt dışı durumu olduğunda orda çalışayamacağım yabancı dilim yetersiz vize almama bunlar engel mi?

 11. Merhaba ben konsoloslukla görüştüm. Bana bir web sitesi adresi verdi. Oradan randevu almam gerekiyor muş. Ama çok saçma bir şekilde siteye girdiğimde randevu al yazmıyor hiç biyerde.
  Nasıl randevu alabilirim?

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz