Tatil alışkanlıklarımız internet sayesinde çok hızlı değişti ve gelişti. Geçmişte nereye gideceğimize, TV’de gördüğümüz bir programdan veya arkadaşlarımızın tavsiyesinden yola çıkarak karar veriyorduk.

Günümüz artık sosyal medya ve internet çağı. Instagram veya bir Facebook sayfasında gördüğümüz fotoğraftan ilham alarak nereye gideceğimize karar veriyor; uçak biletimizi ve otel rezervasyonumuzu internet üzerinden olduğumuz yerde yapıyoruz. Geriye, gideceğimiz tatil yerindeki aktiviteleri planlamak kalıyor.

Aşağıdaki 10 seyahat web sitesi, ister planlama aşamasında, ister seyahat sırasında seyahat deneyiminizi zenginleştiriyor, en azından benim için öyleler. Hem zamandan hem de paradan tasarruf etmek için göz atın, beğendiklerinizi sık kullanılanlara ekleyin, arkadaşlarınızla paylaşın.

Seyahat Öncesi Ziyaret Etmeniz Gereken Web Siteleri

1. Roomkita.com harita bazlı otel arama

Roomkita, sektörde en güvenilir ve en çok kullanılan booking, expedia, hotels.com, hrs… gibi birçok otel rezervasyon sitesini bir araya getirip bunlar arasında, belirlenen destinasyonda aranan otelleri bulmayı kolaylaştırıyor.

Roomkita
Roomkita harita bazlı otel aramada çok pratik

Lokasyon bazlı puanlama algoritmasıyla karşılaştırma yaparak kullanıcıların en uygun yerde en uygun fiyata otel bulmasını sağlıyor. Örneğin bir iş seyahatine gidiyorsunuz, gideceğiniz şehri seçip tarih girin, açılan otel haritasında tam olarak toplantınızın nerede olduğunu veya bir adres girin, Roomkita size o noktaya en yakın otelleri göstersin. gelecekte bu web sitesini daha sık kullanmayı düşünüyorum, üstelik yerli bir start up, destek vermek lazım.

29 YORUMLAR

 1. roomkita.com sitesi specific aramalar yapamıyor maalesef. Mesela, Selimiye’ye (Marmaris) gitmek istiyorum. Sadece oradaki otelleri listelemek istediğimde arama sonuçları dönmüyor. Daha doğrusu arama yapamıyorsunuz… Specific aramalar için booking.com üzerinden, biraz daha büyük tatil yerleri için ise roomkita.com iyi olabilir. rome2rio.com ise çok kullanışlı bir site.

 2. Benim en çok kullandığım site booking.com. Buradaki otel yorumlarına mutlaka bakıyorum, zaman zaman ben de yorum ekliyorum. Restoranlar için ise TripAdvisor.

 3. Ne kadar faydalı bir yazı olmuş. Hele eatwith.com’u ilk kez duydum süpermiş. Bayıldım. Acaba Free WIFI noktalarını gösteren de bir site var mı? Özellikle İngilizce konuşan olmayan şehirlerde bilgiye ulaşmak çok zor oluyor.

  • free wi-fi noktalarını öğrenmek için wi-fi finder aplication ı indirin, güzel bir uygulama… ayrıca maps.me ile de çevrimdışı internete bağlanmadan şehir haritasını takip edebilirsiniz.

 4. Saka bi yana instagramda fromberlinto diye bi gezi blogu var bayiliyorum iki alman kiz dunyayi geziyor bi de sizin sayfanizi takip ediyorum iste ama en cok bilgiyi sizden ogreniyoruz kemal bey 🙂 bi de ucuz bilet bulsam 😀

  • Aslında Viamichelin’i de ekleyecektim ama bu daha özel bir konu, aracıyla gidenler için daha kullanışlı. Ben daha genel yazdım. Yurt dışına araçla gidecekler için en iyi 10 aplikasyon yazısında yer vereceğim. 😉

 5. XE Currency, Hostelworld, Skyscanner, Wi-Fi Finder ve Tripadvisor’u seyahat sırasıbnda en çok kullandıklarım. İngilzice bilenler için milyonlarca seyahat aplikasyonu var. Bilmeyenler bazı aplikasyonlarda zorlanabilir.

 6. Dropbox candır, en iyi cloud yedekleme sitesi bana göre. Premium üye olmak daha iyi. Ayrıca Skydrive, Google Drive, Box da kullanıyorum. Her birine ayrı ayrı dosyaları yedekliyorum. Kimisine sadece fotoğraf, kimisine MP3’lerim, diğerine programlarım vs…

 7. Benim en çok ilgimi Eatwith.com çekti. Yemek yemeyi de yapmayı da seviyorum. Skyscanner zaten kullandığım bir siteydi, diğerlerini duymamıştım. Teşekkürler.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!