Sumatra turu pek bir keyifli ve ilginç oldu. Yağmur ormanları, orangutanları, nefis trekking rotaları, dünyanın en büyük krater gölleri ile Sumatra çok farklı doğal güzellikler barındırıyor. Kültürel olarak da bir o kadar zengin bir coğrafya.

Endonezya’nın başkenti Jakarta’dan, Sriwijaya Havayolları ile 2 Eylül’de geçtiğim Sumatra adasındaki Medan şehrinden başlayan 8 günlük gezim sonrasında, 9 Eylül 2011’de Medan’dan Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’a geçerek sonlanan Sumatra turu haritası.

Sumatra
2 Eylül-9 Eylül 2011 Sumatra, Endonezya (8 Gün)

Jakarta (Java)→ Medan (Sumatra)→ Toba Gölü→ Samosir Adası→ Medan→ Bukit Lawang→ Gunung Leuser National Park→ Medan→ Kuala Lumpur (Malezya)

Sumatra gezilecek yerler

Başkent Medan pek çekici sayılmaz. Batak insanlarının yaşadığı Lake Toba inanılmaz güzel bir yer. Toba Gölü içeinde yer alan Singapur büyüklüğündeki Samosir Adası nefis bir yerdi.

Bukit Lawang (Lawang Hill), yağmur ormanlarını deneyimlemek için gidilmesi gereken bir yer. Buradan alınan turla Gunung Leuser National Park‘ta orangutanları doğal ortamında görebiliyorsunuz.

Gidemediğim yerler ise Mount Kerinci, Jambi, Harau Valley, Mentawai Adası, Belitung Adası, Kiluan Bay ve daha bir çok yer.

Malta
Önceki blog yazısıEndonezya’dan Malezya’ya
Sonraki blog yazısıBatu Caves ve Melaka
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

7 YORUM

  1. Merhaba. Ben Türkiye’den Endonezya’ya gitmeyi düşünüyorum. Haliyle kafamda bazı sorular var. Bana yardımcı olabilir misiniz acaba ?

  2. filipinler dönüşü dubai’den loneyl planet endonezya kitabını almıştım.
    nette karrşılaştığım bu bilgileride her zamanki gibi not ediyorum.
    daha rota çalışmalarına başlamadım 🙂 vakit yaklaşssın seni bu konuda rahatsız edeceğim.
    tavsiyelerin önemli.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın