malta

Tac Mahal (Taj Mahal), taşa kazınmış bir aşk şiiri olarak dünyanın en güzel mimari eserlerinden biri olsa gerek. Hindistan, Agra’daki Tac Mahal, ünlü hint ozanı Rabindranath Tagore “Sonsuzluğun yüzünde bir gözyaşı damlası” olarak tanımladığı mimari bir şaheser.

Babür İmparatorluğunun 1593-1666 arasında hüküm süren 6. hükümdarı Şah Cihan tarafından İmparatorluk başkenti Agra’da Jumna Nehri’nin kıyısında inşa ettirildi. Şah Cihan tarafından 20 sene evli kaldığı ve 14 çocuk doğuran eşi Begüm Mümtaz Mahal için yaptırıldı.

malta
Taç Mahal, Agra, Hindistan
Tac Mahal, Agra, Hindistan

Tac Mahal için İngiliz Lordu Edward Lear; “İnsanlar ikiye ayrılır: Tac Mahal’i görenler ve görmeyenler” sözleri ile bu göz kamaştıran yapının mükemmelliğini biraz da olsa ifade ediyor.

       

Taç Mahal’in hikayesi

Tac Mahal, Babür İmparatorluğu’nun 6. hükümdarı Şah Cihan (1593-1666) tarafından, o zamanki imparatorluğun başkenti olan Hindistan’ın Agra şehrinde, Jumna (Yamuna) Nehri’nin kıyısında yaptırıldı.

Dünyada aşk için dikilmiş en büyük ve en güzel anıt olarak kabul edilen Taç Mahal’in hikayesi etkileyici. Şah Cihan’ın büyük bir aşkla sevdiği eşi Mümtaz Mahal’In (Ercümend Banu Begüm) doğum sırasında ölümü üzerine, onun anısına yaptırılmış.

Yapının mimarları; Mimar Sinan’ın talebelerinden Mehmet İsa Efendi ve Mehmet İsmail Efendi ile yapıdaki yazıları yazan Hattat Serdar Efendi, eserin yapımı için Şah Cihan tarafından İstanbul’dan davet edilmiş. 1632’de inşasına başlanan eser, 20 yıl sonra 1652’de tamamlanmış.

Taç Mahal hakkında bilgiler
Taç Mahal

Tac Mahal hakkında bilgiler

Tac Mahal’in yapımında parlak, ince mavi damarları olan beyaz mermer kullanılmış. Aynı mermerden yapılan ve yerden yüksekliği 82 metre olan kubbe, Mimar İsmail Efendi tarafından yapılmış ve 1648 yılında tamamlanmış.

Şah Cihan döneminin eseri olan Tac Mahal dünyanın harikalarından birisi ve çok özgün etkileyici bir mimariye sahip. Tac Mahal’in yapımında beyaz mermer ve kırmızı kum taşı kullanılmış.

Tac Mahal Nerede

Görkemli ana türbe binası tamamen beyaz mermerden, külliye içindeki diğer kısımlarında ise kırmızı kum taşı kullanılmış. Tac Mahal’in mermerleri üzerine yapılan oymalarda akik, kristal, firuze, yakut, zümrüt, elmas, topaz, inci, mercan, lacivert taşı, sedef altın, fildişi gibi değerli taşlar kullanılmış.

Bu taşları Hint prensleri Şah Cihan’a hediye etmişler. İran ve Türk sitilinde düzenlenmiş türbe, çeşitli ağaçlar, su yolları ve fıskiyelerin süslediği bir bahçe içerisinde yer alıyor.

Tac Mahal hikayesi
Tac Mahal’in hikayesi etkileyici

Hindistan

Hindistan, 1,2 milyar nüfusuyla bizim 15 katımızdan daha büyük ve toprak olarak da Türkiye’nin yaklaşık 5 katı büyüklükte bir ülke. Tac Mahal bize Hindistan’ı hatırlatsa da, özellikle son 15 senede Hindistan ismini daha çok duyar olduk. Çok hızlı gelişen Hindistan, bilişim sektörü sayesinde dünyada ilgi duyulan ülkeler arasına girdi. Zıtlıkların koyun koyuna yaşadığı bu ülke, bir çok gezginin gezmek istediği ama gitmediği yerler arasında üst sıralarda yer alıyor.

Hindistan’ın 1,2 milyar vatandaşı, yaklaşık 600 civarında konuşulan farklı dile sahip. 600 anadil var ama devletin resmi dili Hintçe ve İngilizce. İki dili de konuşamayan vatandaş sayısı %50’lerde.

Tac Mahal Efsanesi

Hindistan deyince eski İngiltere sömürgesi olmasından dolayı çok kişinin İngilizce konuşabileceğini düşünürsünüz, ancak öyle değil. Değişik kaynaklara göre İngilizce konuşanların oranı nüfusun %5 ile %8 arasında. Küçük görünüyor, ancak bu bile 60-100 milyon civarında insan anlamına geliyor.

Hintli yöneticiler de bunun farkında ama farklı eyaletlerin farklı etnik yapıları ülkede hızla bir altyapı düzenlemesine izin vermiyor. Tren yolları yaygın, ancak o kadar çok talep var ki bazı rotalarda 15-20 gün önceden yer ayırtmanız lazım. (Başar Kurtbayram)

Tac-Mahal-Resimleri
Tac Mahal

Agra

Agra, Hindistan’ın en tanınan tarihi eserlerinden Taç Mahal’e ev sahipliği yapıyor. Dünyanın yedi harikasından biri sayılan Tac mahal Hindistan’ın en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi, geçen sene 300,000 yabancı turist çekmiş. Bu kadar bilinen bu ünlü eserin bu kadar az yabancı ziyaretçi çekmesi ilginç gelebilir, ancak koca Hindistan Türkiye’ye gelen turist sayısının beşte birini ancak çekiyor: yıllık 6.5 milyon civarı. (Başar Kurtbayram)

Ünlü roman yazarı Pearl S. Buck, Tac Mahal hakkında şöyle yazmış; “Çok az güzellik, kendisi hakkında söylenenlerden daha güzel olmayı başarmıştır. Bunlardan biri de Tac Mahal’dir.” Hindistan’a gidenlerin bir çoğu da muhtemelen bu düşünceleri paylaşıyordur. Bugün, Hindistan’ın en çok turist ziyareti alan eserlerden birisidir Tac Mahal.

36 YORUM

 1. Çok güzel bir yazı, fakat çok uzun biraz kısa yazılar yazsanız daha memnun olurumm ama yinede elinize emeğinize sağlık TEŞEKKÜRLERRR…

 2. Hinduları gündüz televizyon başından kalkmayan, kastları ile hayata bağdaşık bilirdim hep. Ama gerçekten son yıllarda çok değiştiler.

 3. Paylaştığınız için teşekkürler. Web sitenizi beğenerek ziyaret ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Saygılarımla.

 4. Çünkü seyahat eden umutludur her zaman. Bu sene en büyük hayallerimden biri olan Tac Mahal’i ziyaret etme fırsatını buldum. Hala ara ara rüyalarımda Hindistan’da olduğumu görürüm. Seyahat etmek çok güzel bir tutku. 🙂

 5. Hindistan… İncredible İndia :))) muhakkak gidip bir kez görülmesi gereken yer.. İkinci ben gerek gormedım.. İnanışları, fakırlığı, yaşsm tarzları, insanları muhakkak görüp izlenimler edinilmeli.. Ancak, fakirlik ve kirlilik o kadar başgöstermiş durumda ki, ikinci kez gidilmeye değecek bir yer olduğunu düşünmüyorum.. Ancak ganj nehrin de gün doğumunu izlemek, ölülerini yakan ve sabah ayinlerini yapmak üzere nehire seromoni halinde gidenleri görmek paha biçilemez…

 6. Sizi Facebook, blog, mail her yoldan takip ediyorum. Sizin gibi icimdeki bu bastiralamaz kesfetme istegini bir nebze bastirmayi cok isterim. En cok Nil Cruise heyecanlandirdi. Kim bilir belki ben de bir gun yapabilirim. 🙂

 7. Ne kadar çok gezmişsiniz. Nasıl bu kadar çok gezebilirim diye soruyorum kendime..Hndistan en çok merak ettiğim gezmeli dediğim yerlerden. Oraya gitmişken Sri Lanka’ya neden geçmediniz? Haritada yakın gibi duruyor.

 8. 2007 de Hindistan ve Katmandu seyahati yaptım. Çocukluktan beri o bölgeyi çok merak ederdim, seyahatim çok güzel geçti. Fakir, mutlu insanları görmek, rengarenk çok zengin kültürden etkilenmemek mümkün değil. Hayata bakışım etkilendi. Mimarisi, insanları, dini ritüelleriyle çok büyük bir kültürü anlamak, yaşamak, hayatı sorgulamak beni çok mutlu etti. Uzun süreli yeniden gidip oralarda yaşamak en büyük hayalim.

  SİZİN gezilerinizi zevkle takip ediyorum, tebrikler hepimizin isteyip de yapadığını gerçekleştiriyorsunuz.BEN DE veteriner kızı olarak doğayı, insanları, hayatları, coğrafyaları gezmeyi, yaşamayı çok istiyorum. 2015 de SİZE sağlıklı, mutlu, bol gezileri bir yıl diliyorum. Yeni yollarınızı bekliyoruz. SEVGİLER.

 9. Lise yıllarımdan beri Hindistan’a gitmek hayalim! Ya para olmadı, ya eslik edecek biri ya da zaman… Hala aklımın bir köşesinde duran yeri hatırlattıgınız için tesekkürler! Gitmiş kadar oldum Tac Mahal’e.

 10. Hindistana hep gidip orada en az 1 ay kalmak istemişimdir.
  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

 11. Ben Hindıstan’a hıç gitmedım. Tabikı gitmeyi ozellıkle Tac Mahal’ı gormeyı cok ısterdım. Ispanya seyahatımızde gordugumuz Elhamra Sarayının mımarısınden cok etkılendım. Cok buyulu bır atmosferdı benım ıçın. Rehberımız Hındıstan’dakı Tac Mahalın buranın mımarısınden etkılenerek yapıldıgını anlatmıstı. Her ıkısındede bınanın onunde havuz vardı ve sımetrı one cıkan bır ogeydı. Dılerım bır gun buyuk bır askın sımgesı olan bu yapıyı gormek kısmet olur.

 12. Bu mimari şaheseri hem gün batımında hem de gün doğarken görmek nasip oldu geçen yıl… İnanılmaz bir simetri kullanılmış… Mermerlerin güzelliği, mermer işçiliğinin yarattığı estetik karşında hayranlık duymamak mümkün değil. Her ayrıntı hesaplanmış. Minareler deprem olsa bile sağa ve sola yıkılarak binaya zarar vermeyecek şekilde yapılmış. 20.000 işçi çalışmış yapımında ve 20 yıl sürmüş. Ama en güzel yanı büyük bir aşkı ölümsüzleştirmiş. Şah Cihan Mümtaz Mahal aşkı…

  Şah Cihanın kendisi için tasarladığı ve acısını yansıtmak için siyah mermerden yaptıracağı anıt mezar ne yazık ki yapılamamış. Çünkü oğlu engel olmuş. Çok pahalıya mal oldığu için. Hatta babasını da engellemek için bir odaya hapsetmiş… Yalnız bu kadar turist çeken Agra’nın bakımsızlığı çok şaşırttı bizi.

  • UNESCO Dünya Mirası olmayı hak etmiş benzersiz bir eser. Hakkında yapılmış National Geographic belgeselleri ile daha iyi tanımak mümkün. Mimari bir harika..

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın