Marketleri, ya da bizim tanımlamamızla pazar yerlerini severim. Renkler, kokular ve aşina olmadığınız seslerin arasında gerçek hayatı hissedersiniz. Bir müzik gibidir pazar yerleri, kelimelerle anlatmak zordur böylesi ortamları. Kokular, renge, renkler seslere, sesler düşlere ve bu da müziğe dönüşüyor. Bu kavramların hep birlikte dans ettikleri yerlerdir Pazar yerleri. Doğa da seslerden, renklerden ve kokulardan oluşmuyor mu zaten?

Selanik şehir merkezinde yer alan The Modiano Market de öylesi bir yer bana göre. Rengarenk meyvelerden, sebzelere; zeytin ve baharatlara; çeşit çeşit hayvanların etlerinin tezgâhlarda sıralandığı Modiano Market, 1908 yılında Musevi mimar Eli Modiano ve ailesi tarafından yaptırılmış. Yüzyılın başına kadar Yunanistan‘ın Selanik şehrinin nüfusunun yarısı Musevilerden oluşuyordu.

Bu kapalı Pazar yeri, bugün kentin en önemli et pazarı olarak biliniyor. Dükkanlar hizmet verdikleri alana göre sıralanmış, kasaplar ve balıkçılar bir yerde, sebze ve meyve satan dükkanlar başka yerde yer alıyor. Baharat satan dükkanlar, peynirciler ve diğer ticaret üzerine iş yapanlar ise başka bir bölümde sıralanmış.

Bunların arasında da pastane, fast-food mekanları, tavernalar ve kahveler serpiştirilmiş. Öğlen ve akşam iş çıkış saatleri oldukça kalabalık olan pazarın genel durumu pek de iyi sayılmaz, restorasyona ihtiyaç duyuyor.

Malta

Selanik Market
Selanik Market, Yunanistan
The Modiano Market, Thessaloniki, Greece
The Modiano Market, Thessaloniki, Greece

Şehrin en gözde yerlerinden biri olai Aristotales Meydanı ise birçok kutlama, festival ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Benim sokakları gezip her defasında geri döndüğüm bu meydan, dinlenmek ve insanları izlemek için harika bir yer. Hele vakitlerden de hafta sonu ve hava da güzelse meydan capcanlı.

Selanik’te eğlenceli bir yer arayanlar için, buradaki “Miravolos Symirni” adlı taverna tavsiye edildi. Mucizevi İzmir anlamına gelen taverna, yolu Selanik’e düşenlerin gidebileceği bir yer. Selanik turu yapacaklar bir kenara not etsin.

Ege denizin önünde yayılmış zarif şehir Selanik, sabahın erken saatlerinde tembel ve sakin gibi.

Ama Pazar yerlerinde her zaman bir kalabalık vardır, arasına karışın!

2 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz